آیا ناسا برای بازگشت از مریخ، دست به دامن ایلان ماسک می شود؟

سیاره سرخ، نزدیک ترین سیاره در منظومه شمسی است که می دانیم روزگاری آب مایع در آن جریان داشته و ممکن است نشانه هایی از حیات اولیه را در خود نگه داشته باشد؛ به همین دلیل، بررسی این سیاره از اهمیت ویژه ای برخوردار است و حتی امید می رود که نخستین کلونی میان سیاره ای انسان ها در سطح سیاره سرخ برپا شود.

اما به گزارش ویکی سلامت و به نقل از ویکی سلامت، هزینه های گزاف ماموریت های نوآورانه فضایی بعضی وقت ها مانع از اجرای چنین ماموریت هایی می شود؛ مانند ماموریت بازگرداندن نمونه های خاک سیاره سرخ (MSR) به زمین که ناسا اعلام کرد به دلیل برآوردهای گزاف 11 میلیارد دلاری (در مقایسه با پیش بینی اولیه 7 میلیارد دلار) و رسیدن محموله در سال 2040 به زمین، تا آینده نزدیک نمی تواند چنین ماموریت هیجان انگیزی را اجرا کند و تا زمانی که روش ارزان تر و سریع تری برای این ماموریت پیدا کند، آن را متوقف می کند.

حال، گروهی از پژوهشگران و چهره های دانشگاهی پیشنهاد داده اند که ناسا از شرکت های خصوصی در حوزه هوافضا کمک بگیرد تا ماموریت آوردن نمونه های مریخ به زمین را انجام دهد.

ماموریت بازگرداندن نمونه ها از مریخ

پیشرفته ترین مریخ نورد ناسا با نام استقامت (Perseverance) از زمان فرود روی مریخ در سال 2021 (1400) در دهانه جیزرو (Jezero) که دلتای یک رودخانه باستانی است، 24 نمونه را در لوله های خود جمع آوری، بسته بندی و روی سطح مریخ رها کرده است. هدف این مریخ نورد، جمع آوری بیش از 30 نمونه برای جست وجوی نشانه های احتمالی حیات باستانی در مریخ است.

ماموریت ناسا برای بازگرداندن نمونه از سطح مریخ به زمین

طبق برنامه اولیه ناسا قرار بود برخی از نمونه های جمع آوری شده با استقامت، طی دهه 2030 با هزینه حدود 7 میلیارد دلار به زمین بیاید. این امر مستلزم فضاپیمایی بود که روی سطح مریخ فرود بیاید، نمونه ها را جمع آوری کند، دوباره از مریخ بلند شود و سپس با فضاپیمای دیگری که نمونه ها را به زمین خواهد آورد، در مدار مریخ ملاقات کند.

«ایمی ویلیامز»، اخترزیست شناس دانشگاه فلوریدا که با مریخ نورد استقامت در ارتباط است، می گوید: «ما به مطالعه نمونه های مریخ بسیار نزدیک هستیم. بازده علمی این کار غیرقابل تصور است. این نمونه ها می توانند درک ما از پتانسیل زندگی در مریخ را متحول کنند و بینش هایی کلیدی در مورد تکامل منظومه شمسی ارایه دهند».

به دنبال نوآوری بخش خصوصی

روی آوردن به بخش خصوصی می تواند نشان دهنده تغییر رویکرد ناسا باشد که معمولاً چنین ماموریت هایی را کاملاً داخلی مدیریت می کند. ناسا که اکنون در بحبوحه افزایش هزینه ها و تاخیرهایی که خطر انحراف ماموریت MSR را تهدید می کند، می تواند پذیرای ایده های بکر از طرف شرکای تجاری خود باشد و یکی از بهترین گزینه ها، موشک استارشیپ متعلق به شرکت اسپیس ایکس است که با قابلیت فرود کنترل شده و برخاست مجدد، راهکاری مناسب برای انجام بهینه این ماموریت ارایه خواهد داد.

«جیم گرین»، دانشمند سابق ناسا که به توسعه پروژه MSR نیز کمک کرده است، می گوید: «فرصتی برای تشریک مساعی وجود دارد تا ایده های مختلف مطرح شوند. این روند بسیار سالمی است و دقیقاً همان رویکردی است که برای رسیدن به یک سناریوی ماموریتی بهتر باید انجام شود».

«ایلان ماسک»، مدیرعامل اسپیس ایکس نیز در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) به پتانسیل موشک استارشیپ برای بازگرداندن نمونه های مریخ طی 5 سال آینده اشاره کرده بود و به نظر می رسد ناسا نیز به این احتمال، نیم نگاهی داشته باشد.

فضاپیمای استارشیپ و پرواز از سطح مریخ

طبق گزارش ها، ناسا شرکت ها را تشویق می کند تا از سیستم های توسعه یافته برای برنامه قمری آرتمیس استفاده کنند. به عقیده کارشناسان، تنها نتیجه ای که می توان از این رویکرد گرفت، آن است که ناسا امید دارد موشک استارشیپ، راه حل مناسب این معضل باشد. احتمالاً بتوان مریخ نورد استقامت و نمونه های جمع آوری شده آن را در استارشیپ جا داد و به زمین بازگرداند.

گنجینه پنهان مریخ

آوردن نمونه های مریخ به زمین پس از سه دهه برنامه ریزی برای دانشمندان وسوسه انگیز است. ابزارهای آزمایشگاهی پیشرفته روی زمین می توانند نشانه های زیستی بالقوه را (البته در صورت وجود) در آن ها شناسایی کنند یا حداقل تعیین کنند که آیا دهانه جیزرو، شرایطی برای پشتیبانی از حیات داشته است یا خیر.

مریخ نورد استقامت در حال نمونه برداری از سطح مریخ

اما ارزش علمی این نمونه ها بسیار فراتر از یافتن حیات فرازمینی است. «جک ماستارد»، مریخ شناس دانشگاه براون خاطرنشان می گوید: «تاریخ نگاری و تاریخ گذاری نمونه های دهانه جیزرو می تواند معماهایی مانند شکل گیری میدان های مغناطیسی سیاره ها، زمان برخورد سیارک های عظیم که منظومه شمسی اولیه را شکل داده اند و حتی منشا حیات را روشن کند. کشف نشانه های حیات، موضوع جذابی است که همه سرفصل ها را به خود اختصاص می دهد، اما در سطحی ماندگارتر، این سوالات مربوط به تکامل منظومه شمسی است که این نمونه ها به آن ها پاسخ خواهند داد و اهمیت این پرسش ها اگر بیشتر از مبحث حیات نباشد، کمتر نخواهد بود».

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آیا ناسا برای بازگشت از مریخ، دست به دامن ایلان ماسک می شود؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آیا ناسا برای بازگشت از مریخ، دست به دامن ایلان ماسک می شود؟"، کلیک کنید.