اتفاقی که بعد از نوشیدن هر روز چای در بدن می افتد

اتفاقی که بعد از نوشیدن هر روز چای در بدن می افتد

آفتاب نیوز :

اگر الان دارید یک جرعه چای می نوشید و این مطلب را می خوانید، دارید تقریبا از تمام اندام های بدنتان حمایت می کنید. چای شیرین نشده، سرشار از آنتی اکسیدان است که از بیماری های مزمن جلوگیری می کند و به ترمیم سلول های بدن کمک می کند. آنتونی کایوری جراح ارتوپد در اهایو می گوید: «چای از گیاه Camellia sinensis به دست می آید که حاوی آنتی اکسیدان هایی به نام کاتچین است. این مواد رادیکال های آزاد را در بدن از بین می برند و التهاب را کم می کنند.» پس وقتش است که از خواص شگفت انگیز چای مطلع شویم

خطر سرطان کم می شود

آنتی اکسیدان ها و ترکیباتی که در چای وجود دارد با کم تر شدن خطر سرطان ها مرتبط دانسته شده است. اوما نیدو، مدیر گروه روانپزشکی تغذیه و سبک زندگی در بیمارستان ماساچوست و استاد دانشگاه هاروارد می گوید: «تاثیرات مفید چای بر کم شدن خطر سرطان هایی مثل پوست، پروستات، روده و سینه مشاهده شده است و انواع مختلف چای بر گونه های مختلف سرطان تاثیر دارند. 

پوستتان سالم تر خواهد بود

نوشیدن چای سیاه به صورت مرتب می تواند خطر سرطان پوست را کم کند. اما جالب است که روشی که آن را آماده می کنید، تفاوت هایی در میزان این تاثیر به وجود می آورد. دکتر نیدو می گوید: «چای سیاه داغ برای پیشگیری از کارسینوم سلول سنگفرشی مفید است. چای گرم مفیدتر از چای سرد است و البته زمان دم کشیدنش هم مهم است.

خطر دیابت را کم می کند

نوشیدن هر روزه چای سیاه می تواند خطر دیابت نوع 2 را با کمک به کنترل قند خون بعد از خوردن غذا کم کند. بر اساس مطالعه ای که در مجله تغذیه بالینی آسیا و اقیانوسیه منتشر شده است، چای سیاه می تواند قند خون را به خصوص بعد از خوردن غذا های حاوی ساکارز پایین بیاورد. 

دندان ها را قوی تر می کند

وقتی چای می نوشید، ممکن است دندان هایتان کمی زرد شود، اما ارزشش را دارد. بر اساس مطالعاتی که در مجله آسیب شناسی دهان و فک و صورت منتشر شده است، چای سبز تاثیرات آنتی باکتریال دارد که می تواند باعث کاهش تشکیل حفره باکتریایی در دهان شما شود. نوشیدن هر روزه چای سبز می تواند از تشکیل این حفره ها جلوگیری کند.

قلبتان از شما تشکر می کند

خواص ضد التهابی چای می تواند رگ های خونی را پاک کند تا فشار کم تری به قلب وارد شود. دکتر کایوری می گوید کاتچین التهاب را کاهش می دهد و در نتیجه تشکیل پلاک در شریان های حیاتی را مهار می کند. او نوشیدن 3 فنجان چای سیاه در روز را برای فوایدش برای قلب توصیه می کند.

خطر آلزایمر کاهش پیدا می کند

این که برای شما یا عزیزانتان تشخیص آلزایمر داده شود، ناراحت کننده است، اما مهم است که نشانه های اولیه آن را بشناسید و هر کاری که می توانید بکنید تا از آن جلوگیری کنید. دکتر نیدو می گوید: «چای سبز می تواند مقاومت شما را در برابر استرس و آلزایمر بیشتر کند.»

خوابتان بهتر می شود

اگر تمام شب از این پهلو به آن پهلو می شوید و خوابتان نمی برد، قبل از خواب یک فنجان چای بنوشید. بر اساس مطالعه منتشرشده در مجله تحقیقات یکپارچه پزشکی، نوشیدن چای می تواند به بهتر شدن خواب و کیفیت زندگی در موارد بی خوابی خفیف تا متوسط کمک کند.

تمرکزتان بهتر می شود

کافیین موجود در چای هشیاری و تمرکزتان را بهتر می کند. دکتر نیدو می گوید تیانین یک آمینواسید است که تقریبا فقط در چای وجود دارد و برای هشیاری خوب است. چای همچنین تمرکز شما را با آرام کردن مغز بیشتر می کند. 

سوخت وساز را سریع تر می کند

دکتر کایوری توضیح می دهد کافیین چای به بهتر شدن دقت ذهنی کمک می کند، همانطور که سوخت وساز و چربی سوزی را بیشتر می کند. فقط مطمین شوید زیاده روی نمی کنید! هر فنجان چای سبز حاوی 40 میلی گرم کافیین است. دکتر کایوری پیشنهاد می کند کافیین مصرفی روزانه بیشتر از 300 تا 400 میلی گرم نباشد.

احتمالا بدنتان آهن جذب نمی کند

کاتچین موجود در چای می تواند توانایی جذب آهن در بدن را تغییر دهد. این به این معنی است که حتی اگر غذا هایی را که به انداز کافی آهن دارند، بخورید، فوایدش نصیبتان نمی شود و دچار کم خونی می شوید. دکتر کایوری توصیه می کند افراد سالم چنین تاثیری نمی گیرند، اما کسانی که کم خونی و کمبود آهن دارند، باید از خوردن زیاد چای خودداری کنند. این مورد شامل کودکان، زنان باردار و کسانی با سابقه بیماری کلیه هم می شود.

داروهایتان اثر نخواهد کرد

فواید چای نامحدود به نظر می رسد، اما قبل از این که هر روز چای بخورید، با پزشکتان مشورت کنید. دکتر کایوری هشدار می دهد کاتچین موجود در چای می تواند با بعضی از دارو های فشار خون و قلب تداخل داشته باشد؛ بنابراین مهم است که با پزشکتان مشورت کنید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اتفاقی که بعد از نوشیدن هر روز چای در بدن می افتد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اتفاقی که بعد از نوشیدن هر روز چای در بدن می افتد"، کلیک کنید.