ارتقای سطح کیفی آموزش به دانشجویان با تبیین اهمیت یادگیری عمیق

ارتقای سطح کیفی آموزش به دانشجویان با تبیین اهمیت یادگیری عمیق

معاون آموزشی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک گفت: بر اساس سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی با برگزاری کارگاه های آموزشی متعدد اهمیت یادگیری عمیق در ارتقا سطح کیفیت آموزش به دانشجویان تبیین و مورد تاکید قرار گرفت.

مهدی چنگیزی معاون آموزشی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری ویکی سلامت درباره برگزاری نخستین دوره یادگیری عمیق (تعاملی) در این واحد دانشگاهی اظهار کرد: بر اساس سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی با برگزاری کارگاه های آموزشی متعدد که با حضور مدیران گروه های آموزشی در ابتدای نیمسال اول 1403-1402 در دانشکده های واحد اراک برگزار شد، اهمیت یادگیری عمیق در ارتقای سطح کیفیت آموزش به دانشجویان تبیین و مورد تاکید قرار گرفت.

وی افزود: عناوین آموزشی این کارگاه شامل مباحث پداگوژی و ایجاد مهارت در فرایند آموزش، آشنایی با هرم یادگیری، مبانی یادگیری عمیق (تعاملی)، آشنایی با برخی روش های کارگروهی، مقایسه روش های سنتی و نوین در فرآیند یاددهی و یادگیری، مثلث تدریس، انواع یادگیرنده ها و تکنیک ها و روش های تدریس به آنها، زمینه های یادگیری، شیوه های تولید محتوای آموزشی و آشنایی با برخی پلتفرم های تولید محتوا نظیر Camtasia بوده است.

معاون آموزشی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک بیان کرد: این طرح به منظور شناسایی ظرفیت های موجود در دانشگاه ها و بررسی مزایا و معایب آموزش یادگیری عمیق (تعاملی) به صورت پایلوت برای دروس فیزیک 2 و ریاضی 2 تعریف شد. بدین منظور از هر استان یک واحد دانشگاهی به عنوان مجری طرح انتخاب و پس از معرفی مدرس دروس مورد بحث به سازمان مرکزی در جلسه ای اهداف و جزییات آن برای اساتید تبیین شد.

چنگیزی افزود: از استان تهران، واحد تهران شمال، از استان مرکزی، واحد اراک و از استان آذربایجان شرقی واحد تبریز برای اجرای این طرح گزینش شدند و به منظور مقایسه دقیق اثرات یادگیری عمیق با آنچه از آن به یادگیری رایج (سنتی) یاد می شود، مقرر شد دو کلاس با ظرفیت 35 نفر با توزیع دانشجویی، سرفصل و زمان برگزاری یکسان از رشته های کامپیوتر، صنایع و مکانیک ارایه شود که در یکی از آنها روش های یادگیری عمیق پیاده سازی شده و دیگری به همان شیوه رایج قبل تدریس صورت پذیرد.

وی مطرح کرد: در کلاس یادگیری عمیق (تعاملی)، استاد به عنوان راهنما در کنار دانشجویان حضور دارد و با مشارکت دادن آنها در مباحث درسی، تفهیم مطالب را تسهیل و تعمیق می بخشد.

معاون آموزشی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک با بیان اینکه قبل از شروع نیمسال و برگزاری کلاس ها، مطالب و سرفصل دروس در قالب طرح درس به طور دقیق مشخص و مطالب ارایه و در هر جلسه تعیین شود، ادامه داد: برای هر جلسه، سه کاربرگ در نظر گرفته شده که هر هفته متناسب با مطالب درسی آن جلسه از طریق سامانه کاتب در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.

چنگیزی توضیح داد: کاربرگ شماره یک شامل خلاصه ای از درس هفته جاری بوده که به طور کلی اهداف و ریوس درس را بیان می کند. دانشجویان موظف هستند پیش از حضور در کلاس با مطالعه کاربرگ شماره یک ضمن آشنایی کلی با مبحث روز، پیش زمینه ذهنی برای مطالبی که در کلاس توسط استاد بیان خواهد شد، پیدا کنند. کاربرگ شماره ددو شامل نمونه ها و تمریناتی است که در کلاس توسط استاد مطرح و با همکاری دانشجویان حل شده و مورد بررسی قرار می گیرند. به منظور مشارکت بیشتر دانشجویان در مباحث درسی، بر اساس تکنیک آموزش«پازلی» دانشجویان به هفت گروه پنج نفره تقسیم شدند و فعالیت کلاسی آنها به صورت گروهی انجام می پذیرد.

وی تشریح کرد: برای سنجش تلاش و نیز معلومات هر یک از دانشجویان، به طور تصادفی افرادی انتخاب می شوند که باید نحوه حل هر سوال را برای دیگر دانشجویان به طور شفاهی تشریح کند و کاربرگ شماره سه شامل تمرینات پایان هر فصل بوده که به عنوان کار در منزل به صورت گروهی به دانشجویان ارایه می شود تا با مشارکت یکدیگر مسایل مطرح شده را حل و پاسخ سوالات را به استاد ارایه کند. پس از بررسی جواب ها توسط استاد، سوالاتی که به اشتباه حل شده و یا نیازمند توضیح هستند در کلاس مطرح و پس از رفع ابهام و اشکال، به طور کامل حل می شوند.

معاون آموزشی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک گفت: علاوه بر این برای هر یک از دانشجویان به انتخاب خود و تایید استاد، یک یا چند موضوع پژوهشی مرتبط با درس در نظر گرفته می شود که دانشجویان ملزم به ارایه شفاهی آن در کلاس های بازآموزی هستند. کلاس ها بازآموزی در هر ماه یک جلسه برگزار خواهد شد و در آن به موضوعات مرتبط با درس و فراتر از کتاب درسی پرداخته می شود.

به گزارش ویکی سلامت، نخستین دوره کشوری یادگیری عمیق با مشارکت استان های تهران، مرکزی، اصفهان و آذربایجان شرقی در نیمسال دوم 1403-1402 برگزار شد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ارتقای سطح کیفی آموزش به دانشجویان با تبیین اهمیت یادگیری عمیق" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ارتقای سطح کیفی آموزش به دانشجویان با تبیین اهمیت یادگیری عمیق"، کلیک کنید.