اسلامی: به دنبال خلق فناوری در حوزه انرژی اتمی هستیم

اسلامی: به دنبال خلق فناوری در حوزه انرژی اتمی هستیم

رییس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر حفظ تعاملات با کشورهای منطقه خاطرنشان کرد: با این رویکرد و با ظرفیت سازی، به دنبال خلق فناوری هستیم زیرا بسیاری از کشورهای جهان در این عرصه با ما همکاری نمی کنند.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری ویکی سلامت، محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی  در این دیدار ضمن خوش آمد گویی به سفیر عربستان سعودی و ابراز خرسندی از حضور وی در نخستین کنفرانس بین المللی علوم و فنون هسته ای، بر پیوند عمیق دو کشور تاکید کرد و گفت: پیوند قلبی و اشتراکات دینی و فرهنگی دو کشور حدیث وصل دو ملت است. آنچه برای ایران و عربستان اهمیت دارد، تلاش برای توسعه تعاملات در راستای منافع ملی دو کشور است.

وی با اشاره به موضوع توسعه و کاربرد فناوری های پیشرفته اظهار کرد: کشورهای خاصی در جهان وجود دارند که به دنبال فناوری های نوین هستند. برخی از این کشورها در نظر دارند که ایران خریدار چنین تکنولوژی هایی باشد درصورتی که رویکرد جمهوری اسلامی ایران در این زمینه کاملاً متفاوت است و به دنبال تحقیقات و توسعه فناوری در کشور است.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران با تاکید بر حفظ تعاملات با کشورهای منطقه خاطرنشان کرد: با این رویکرد و با ظرفیت سازی، به دنبال خلق فناوری هستیم زیرا بسیاری از کشورهای جهان در این عرصه با ما همکاری نمی کنند. با توجه به این شرایط، ما به دنبال پیشرفت و توسعه فناوری های نوین رفتیم و با توکل به پروردگار متعال اکنون در جایگاه خوبی قرار داریم.

اسلامی گفت: دستیابی به فناوری های نوین همچون هسته ای نتایج بسیار مثبتی برای ایران داشته؛ البته این مسیله موجب ناخرسندی کشورهای مخالف جمهوری اسلامی ایران و استکبار جهانی شده است.

وی با اشاره به رویکرد عربستان سعودی در زمینه توسعه فناوری های نوین عنوان کرد: عربستان سعودی رویکرد جدیدی را در پیش گرفته و به دنبال توسعه فناوری هسته ای است که ما آماده همکاری با کشورهای منطقه به ویژه عربستان هستیم. در این زمینه نکته مهم، بحث رویکرد آژانس بین المللی انرژی اتمی است زیرا رویکرد آژانس اساساً باید مبتنی بر حمایت از توسعه فناوری هسته ای در کشورهای گوناگون باشد.

اسلامی تاکید کرد: ایران بیشترین همکاری ها را در زمینه بازرسی ها با آژانس داشته و دارد. در چارچوب پادمان و «ان.پی . تی» همچنان همکاری های لازم را با آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهیم داشت.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین به لزوم توسعه نیروگاه های اتمی و گسترش میزان تولید رادیو داروها برای استفاده بیماران تاکید کرد و گفت: سالانه یک میلیون بیمار ایرانی از این رادیو داروها استفاده می کنند بنابراین توسعه تولید این گونه داروها بسیار ضروری است و در این زمینه آماده همکاری با سایر کشورها هستیم.

اسلامی با اشاره به ضرورت توسعه کاربرد پرتوها در حوزه های مختلف عنوان کرد: توسعه کاربرد پرتوها توسط یک شبکه دانش بنیان را در دستور کار قرار داده و دنبال می کنیم و جمهوری اسلامی ایران در این زمینه به پیشرفت های خوبی دست یافته است.

معاون رییس جمهور با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در ابعاد و سرفصل های مختلف صنعت هسته ای به موفقیت های فراوانی دست یافته و بسیار موثر عمل کرده؛ اظهار کرد: با توجه به موارد ذکر شده اکنون شاهد توسعه و گسترش فناوری هسته ای در حوزه ها و بخش های گوناگون کشور هستیم.

اسلامی با بیان اینکه از ظرفیت های خوب پژوهشی و آموزشی در زمینه فناوری هسته ای برخورداریم، خاطرنشان کرد: آماده همکاری و ارایه تجارب و دانش خود در زمینه های پژوهشی و آموزشی به سایر کشورها هستیم.

سفیر عربستان سعودی در ایران نیز ضمن تشکر از دعوت محمد اسلامی به منظور حضور در نخستین کنفرانس بین المللی علوم و فنون هسته ای، بر پیشرفت و توسعه تعاملات میان دو کشور تاکید کرد.

عبدالله بن سعود العنزی در این دیدار، ایران را کشور همسایه، دوست و برادر دانست و گفت: شاهد پیشرفت های بیشتر در حوزه همکاری های دوجانبه و در زمینه فعالیت های صلح آمیز هسته ای باشیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اسلامی: به دنبال خلق فناوری در حوزه انرژی اتمی هستیم" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اسلامی: به دنبال خلق فناوری در حوزه انرژی اتمی هستیم"، کلیک کنید.