افزایش نرخ ارز غیررسمی سیاسی و زودگذر است

افزایش نرخ ارز غیررسمی سیاسی و زودگذر است

ما در نرخ ارز بازار غیررسمی مداخله می کنیم تا خیلی افزایش پیدا نکند

آفتاب نیوز :

وی ادامه داد: سال گذشته موفق شدیم نرخ رشد نقدینگی را با اینکه قول دادیم به 25 درصد برسانیم، به عدد 24.3 کاهش بدهیم. یعنی نرخ رشد نقدینگی بعد از پنج سال به زیر 25 درصد رساندیم. یعنی نقدینگی که می تواند یکی از عوامل باشد را شدیدا کاهش دادیم.

فرزین افزود: عامل دوم اثرگذار بر نرخ ارز تراز تجاری و میزان صادرات و واردات کشور است. کل حجم تجارت کشور ما در سال گذشته حدودا به عدد 152 میلیارد دلار رسید. یعنی حدود 86 میلیارد دلار صادرات و 66 میلیارد واردات داشتیم و تراز تجاری کالایی ما هم 20 میلیارد دلار مثبت بود. پس این این عامل بنیادین نشان می دهد که وضعیت ارز ما مناسب است.

رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: مسیله سوم، موضوع نرخ رشد اقتصادی کشور است. صندوق بین المللی پول سالانه گزارشی را با نام WEO منتشر می کند. در اصلاحیه اکتبر این گزارش که تخمین است و نهایی آن در نوامبر منتشر خواهد شد، در بین 30 کشوری که بالاترین رشد را در دنیا داشتند، ایران رتبه دوم را دارد. یعنی ما بعد از هند بالاترین نرخ رشد اقتصادی را در سال 2023 براساس تخمین های WEO داشتیم که از این نظر هم وضعیت بسیار خوبی را داشتیم.

وی تصریح کرد: ما سال گذشته سیاستی را با عنوان سیاست تثبیت اجرا کردیم که دو نظام یا بازار را طراحی کردیم که یکی از آن را برای کالا های اساسی در نظر گرفتیم و تمام نیاز های و کالا های اساسی کشور را با نرخ 28500 تامین کردیم. از روز اول عید تا پایان 29 اسفند نزدیک به 20 میلیارد دلار ارز 28500 تومانی بابت کالا های اساسی کشور تامین کردیم که شامل داروها، کالا های کشاورزی اعم از جو، گندم، سم، کود، بذر و لوازم پزشکی می شد، پس نرخ آن ها تثبیت شده بوده است و قصد داریم این سیاست را امسال هم ادامه دهیم. واقعیت این است که واردکننده به هیچ عنوان نگران نوسانات نرخ ارز نبوده است.

فرزین با اشاره به اثرات مرکز مبادله ارز و طلای ایران گفت: بازار دیگری با نام مرکز مبادله راه اندازی کردیم که در این مرکز با نرخ زیر 40 هزار تومان نزدیک به 50 میلیارد دلار ارز برای واردات تمام کالا های دیگر تخصیص دادیم. هرکس به طور قانونی می خواست کالا یا خدمتی را وارد کند، می توانست از این ارز بهره ببرد. در یک ماه پایان سال نرخ ارز مسافرتی را با همین نرخ مرکز مبادله دوبرابر کردیم، زیرا ارز لازم را داشتیم. ما اصلا کاری به نرخ کانال ها و بازار غیررسمی نداریم. هر فردی نیاز قانونی دارد باید در مرکز مبادله جهت دریافت ارز حضور پیدا کند. در سال گذشته 69 میلیارد دلار ارز تامین کردیم که تقریبا نزدیک به 1.8 برابر ارزی است که ابتدای این دولت تامین شده است. در حوزه خدمات هم همین کار را انجام داده ایم.

وی در بخشی از اظهارات خود گفت: افزایش نرخ ارز غیررسمی سیاسی و زودگذر است. ما در نرخ ارز بازار غیررسمی هم مداخله می کنیم تا خیلی افزایش پیدا نکند.

رییس کل بانک مرکزی گفت: ما کاری به نرخ بازار غیررسمی و کانال ها نداریم؛ هرکس نیاز قانونی به ارز داشته باشد با نرخ مرکز مبادله به او می دهیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افزایش نرخ ارز غیررسمی سیاسی و زودگذر است" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افزایش نرخ ارز غیررسمی سیاسی و زودگذر است"، کلیک کنید.