امسال نیازی به واردات گندم نداریم

امسال نیازی به واردات گندم نداریم

ویکی سلامت/البرز معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به تلاش برای رسیدن به خودکفایی پایدار در تولید گندم گفت: امسال نیاز به واردات گندم نداریم.

به گزارش ویکی سلامت، علیرضا مهاجر روز چهارشنبه 9 خرداد در حاشیه تور رسانه ای دانش بنیان با عنوان روز مزرعه که با هدف انتقال دانش فنی و ارایه آخرین دستاوردهای تحقیقاتی غلات آبی( گندم و جو) در موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر برگزار شد، اظهار کرد: خوشبختانه در بحث تولید گندم در شرایط خوبی قرار داریم به طوری که سال گذشته در مجموع 10.5 میلیون تن گندم از کشاورزان کشور خریداری شد و با پیش بینی های صورت گرفته امسال خرید گندم از مرز 11 میلیون تن عبور خواهد کرد.

وی با بیان اینکه با این وضعیت امسال نیاز به واردات گندم نخواهیم داشت، توضیح داد: در بحث تولید گندم به دنبال خودکفایی پایدار هستیم ضمن آنکه در کنار افزایش میزان تولید بالا بردن کیفیت گندم را در اولویت قرار داده ایم به طوری که گندم تولیدی سال زراعی جاری به نسبت سال های گذشته کیفیت بهتری دارد.

مهاجر در ادامه با تاکید بر ضرورت استفاده از روش های نوین در کشاورزی اظهار کرد: خوشبختانه کشاورزان با مدیریت مناسب، آبیاری به موقع و شرایط بهتر کشت به ارتقای کیفیت محصولات زراعی کمک می کنند.

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از صحبت های خود از تولید 98 درصد بذور در داخل کشور خبر داد و افزود: در تولیدات بذور وضعیت خوبی داریم در حال حاضر کشور دارای چهار اقلیم است که به تناسب هر اقلیم بذر گندم تولید و به کشاورزان معرفی شده است.

مهاجر همچنین به بارش های بهاری امسال و خسارت ناشی از آن اشاره کرد و گفت: امسال در برخی استان ها از جمله خوزستان بر اثر بارندگی بین 10 تا 40 درصد به کل مزارع کشاورزی خسارت وارد شد.

این مسیول اظهار کرد: خسارت وارد شده به برخی مزارع بین 80 تا 90 درصد بوده که جبران زیان کشاورزان در دستور کار دولت است.

وی تاکید کرد: بیمه محصولات کشاورزی یکی از راه های جبران خسارت کشاورزان است که این برنامه دنبال خواهد شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با گلایه از کوچک شدن اراضی کشاورزی گفت: یکی از مشکلات کشور، کوچک شدن اراضی کشاورزی است بطوری که 73 درصد اراضی زیر چهار هکتار است و در 10 سال آینده به زیر سه هکتار می رسد؛ بهره وری در این گونه اراضی سخت و توسعه آبیاری نوین و مبارزه با آفات و بیماری ها دشوار است.

وی اضافه کرد: در این وضعیت راهکار مناسب تجمیع اراضی خرد شده است و البته باید به طور جدی اقدامات لازم را انجام داد تا شاهد کوچکتر شدن اراضی کشاورزی کشور نباشیم.

پایان خبر ویکی سلامت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "امسال نیازی به واردات گندم نداریم" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "امسال نیازی به واردات گندم نداریم"، کلیک کنید.