اکونومیست: تقویت همکاری محور ایران، روسیه و چین کابوس غرب است

نشریه انگلیسی افزایش همکاری ها میان ایران، روسیه و چین به ویژه در زمینه های تجاری را «یک کابوس برای غرب» توصیف کرد.

به گزارش ویکی سلامت، «ولادیمیر پوتین» و «سید ابراهیم رییسی» روسای جمهور روسیه و ایران چند مورد مشترک دارند و هر 2 متعلق به گروهی از سران جهان هستند که شخصاً هدف تحریم های آمریکا قرار گرفته اند، هر 2 در سال های اخیر به چین سفر کرده اند و به نظر می رسد که آن ها به طور فزاینده ای به یکدیگر علاقه دارند. آن ها در ماه دسامبر برای گفت وگو در مورد جنگ غزه در کرملین ملاقات کردند. رییسی همچنین به سرعت به پوتین به خاطر پیروزی «قاطعانه» در انتخابات ریاست جمهوری روسیه تبریک گفت.

نشریه اکونومیست با این مقدمه، افزود: «اگرچه ایران، روسیه و چین در گذشته با یکدیگر بر سر کنترل مسیرهای تجاری آسیا رقابت داشتند و روابط دوستانه چندانی با یکدیگر نداشتند، اقدامات و سیاست های واشنگتن این مناسبات را تغییر داده است. هر سه کشور که توسط یک دشمن مشترک متحد شده اند، اکنون متعهد می شوند که یک سیاست خارجی مشترک را پیش ببرند: حمایت از دنیای چند قطبی که دیگر تحت سلطه آمریکا نیست. آن ها همه پیوندهای اقتصادی قوی تر را مبنای اتحاد جدید خود می دانند».

در همین راستا، هر سه کشور در حال پیوستن به باشگاه های چندجانبه و بین المللی مانند بریکس هستند. تجارت دوجانبه بین آن ها در حال رشد است. طرح هایی هم برای بلوک های بدون تعرفه، سیستم های پرداخت جدید و مسیرهای تجاری که مکان های تحت کنترل غرب را دور می زنند، طراحی شده است.

اکونومیست می نویسد: «برای آمریکا و متحدانش، این موضوع یک کابوس است زیرا یک محور رو به رشد ضدغربی می تواند به دشمنان کمک کند تا از تحریم ها قسر در بروند، در جنگ ها پیروز شوند و دیگر بازیگران را به خدمت بگیرند». 

اکونومیست: محور ایران، روسیه و چین کابوس غرب است
سفر رییسی به روسیه

این نشریه در ادامه به افزایش واردات نفت چین از ایران و روسیه اشاره کرد و با ارایه جزییاتی درباره حجم معادلات تجاری و واردات و صادرات میان «ایران و چین» و «روسیه و چین» نوشت: «این ایتلاف تاکنون به چیزی قابل توجه دست یافته است: نجات اعضای کوچکتر خود از فروپاشی در برابر تحریم های غرب».

رسانه انگلیسی با طرح این پرسش که «آیا این اتحاد به پتانسیل کامل خود رسیده است؟« نوشت: «پاسخ آن، به توانایی اعضای ایتلاف در غلبه بر موانع بیرونی و داخلی بستگی دارد. هدف گردهمایی های مختلف، ترویج همکاری و سرمایه گذاری فرامرزی است».

ایران در ژوییه گذشته نهمین عضو سازمان همکاری شانگهای شد؛ یک ایتلاف امنیتی به رهبری چین که شامل روسیه نیز می شود. در ماه دسامبر نیز یک توافق تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا به رهبری روسیه امضا کرد که بیشتر آسیای مرکزی را پوشش می دهد. همچنین در ژانویه به بریکس، یک گروه بازارهای نوظهور که شامل چین و روسیه است، پیوست.

اکونومیست می نویسد: «حضور در این گروه ها به هر سه کشور فرصت بیشتری برای گفت وگو می دهد. در اجلاس های اخیر، وزرای ایران و روسیه مذاکرات را برای گسترش کریدور حمل ونقل بین المللی شمال-جنوب، مسیری به طول 7200 کیلومتر که روسیه را از طریق ایران به اقیانوس هند متصل می کند، احیا کردند. در حال حاضر غلات روسیه باید از طریق تنگه تحت کنترل ناتو به خاورمیانه سفر کند. این پیشنهاد که شامل ترکیبی از جاده ها، راه آهن و بنادر است، می تواند ایران را به یک خروجی صادراتی برای روسیه تبدیل کند».

اکونومیست: محور ایران، روسیه و چین کابوس غرب است
سفر رییس جمهور چین به روسیه

به نوشته این نشریه وجود تحریم های غرب علیه ایران و روسیه و رقابت تجاری میان تهران و مسکو، به ویژه در حوزه انرژی و رقابت میان تهران و پکن در برخی زمینه ها محدودیت هایی را نیز برای افزایش تجارت میان این سه کشور ایجاد کرده است.

اکونومیست با این حال «این اتحاد ضد غربی» را «نگران کننده« توصیف کرد و نوشت: «ممکن است این وضعیت، شاید در دومین دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ و در صورتی که تلاش کند چین را از بازارهای غربی خارج کند، تغییر یابد. در این سناریو، چین برای اینکه چیز بیشتری از دست ندهد منابع بسیار بیشتری را برای تشکیل یک بلوک جایگزین به کار خواهد گرفت و ناگزیر تلاش خواهد کرد تا با تکیه بر روابط موجود، اتحادهای خود را گسترش دهد».

پایان خبر ویکی سلامت
 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اکونومیست: تقویت همکاری محور ایران، روسیه و چین کابوس غرب است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اکونومیست: تقویت همکاری محور ایران، روسیه و چین کابوس غرب است"، کلیک کنید.