این گونه نرخ دلار 7 هزار تومان تغییر کرد/ نرخ احتمالی ارز در روزهای آینده را ببینید

این گونه نرخ دلار 7 هزار تومان تغییر کرد/ نرخ احتمالی ارز در روزهای آینده را ببینید

به گزارش خبرگزاری ویکی سلامت، عباس علوی راد، کارشناس امور اقتصادی گفت: آن چیزی که به صورت بنیادین باعث جهش نرخ ارز یا کاهش ارزش پول ملی ما می شود، میزان رشد اقتصادی، رشد نقدینگی و درآمدهای ارزی نفت است که خوشبختانه این 3 مورد تحولات پایداری را در اقتصاد ما ایجاد می کنند چراکه در سال های اخیر آمار روبه بهبودی داشته اند.

وی در گفتگویی با ویکی سلامت افزود: براساس آمار بانک مرکزی میانگین رشد اقتصادی 3 سال اخیر 4.2 درصد است، علاوه برآن رشد نقدینگی به هدف گذاری بانک مرکزی رسیده است. دولت معتقد بود که درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت بهبود پیدا کرده و عده ای با تردید به آن نگاه می کردند. مهم ترین نهادهای بین المللی هم فروش نفت ایران در بالاترین سطح ممکن نسبت به سال های گذشته را تایید کرده اند و معتقدند ایران به منابع ارزی حاصل از فروش نفت دسترسی دارد.

علوی راد تصریح کرد: شاید عده ای بپرسند اگر این اتفاقات مثبت برای کشور ما افتاده است، پس چرا دلار 70 هزار تومانی را هم دیده ایم؟ افزایش قیمت ارز در ماه های اخیر ریشه در سه تحول بنیادین مطرح شده نداشته است و مربوط به تنش های سیاسی و پی درپی ماه های اخیر بود. این تنش ها به شکل سریالی اتفاق می افتاد و شوک های مختلفی را به فواصل زمانی کوتاه تجربه کردیم. درواقع ریشه افزایش قیمت های اخیر مربوط به عوامل غیراقتصادی بود.

وضعیت متغیرهای بنیادین اقتصاد کشور مناسب است

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در شرایط شوک های سیاسی، سوداگرانی که به دنبال نوسان گیری از مردم اند، انتظارات تورمی را شارژ می کنند، اظهار داشت: در این صورت فضای تقاضای کاذب برای خرید ارز شکل می گیرد. اگر قیمت ارز به واسطه این شوک ها بالا می رود، با بهبود فضای سیاسی، به راحتی قیمت ها کاهش می یابد. الان دامنه تغییرات نرخ ارز در یک ماه اخیر حدود 7 هزار تومان است که اصلا نشان دهنده وضعیت متغیرهای بنیادین اقتصادی نیست.

وی افزود: ما دو رویداد تسویه های پایان سال میلادی و سفرهای عید نوروز را پشت سر گذاشتیم و تقاضای ارز برای خارج از کشور را نداریم، بنابراین درحال حاضر تنها چیزی که می تواند بازار را ملتهب کند، تنش های سیاسی است که با آرام شدن این تنش ها، شاهد کاهش التهاب بازار ارز هستیم. البته پیش بینی می شود قیمت ارز پایین تر هم بیاید.

نمایندگان مجلس حساب شده تر اظهارنظر کنند

علوی را با اشاره به اظهارنظرهای واکنش برانگیز برخی نمایندگان مجلس در مورد نرخ ارز و ارزش پول ملی بیان کرد: برای برخی نمایندگان مجلس که در این مدت به افزایش نرخ ارز و بالا رفتن انتظارات تورمی دامن می زدند، متاسفم. در یک نهادی مثل قوه مقننه، از این اظهارنظرها تعجب می کنم.

وی افزود: بازوی پژوهشی نمایندگان، مرکز پژوهش های مجلس است و بهتر است افراد متخصص این مرکز به نمایندگان مجلس در امور اقتصادی مشاوره دهند تا کارکردهای نرخ ارز را بدانند و دیگر شاهد این اظهار نظرهای نگران کننده در مورد نرخ ارز نباشیم. نمایندگان مجلس باید حساب شده تر اظهار نظر کنند.

223225

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این گونه نرخ دلار 7 هزار تومان تغییر کرد/ نرخ احتمالی ارز در روزهای آینده را ببینید" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این گونه نرخ دلار 7 هزار تومان تغییر کرد/ نرخ احتمالی ارز در روزهای آینده را ببینید"، کلیک کنید.