باید تقدس خانواده شهدا و ایثارگران حفظ شود/ قوانین جامعه ایثارگری باید اصلاح شود

باید تقدس خانواده شهدا و ایثارگران حفظ شود/ قوانین جامعه ایثارگری باید اصلاح شود

معاون مددکاری و مشارکت های مردمی و سرپرست معاونت توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی بنیاد شهید و امور ایثارگران با تاکید بر حفظ تقدس خانواده شهدا و جانبازان گفت: باید تقدس خانواده شهدا و ایثارگران حفظ شود.نتوانسته ایم حق ایثارگران را به خوبی و منطبق با قانون ادا کنیم.

به گزارش ویکی سلامت، محمود پاکدل، معاون مددکاری و مشارکت های مردمی بنیاد شهید در همایش هم اندیشی یگان ها و بنیاد شهید و امور ایثارگران و ستاد کل نیروهای مسلح که امروز سه شنبه 15 اسفندماه 1402 برگزار شد، گفت: در تمام دنیا برای نظامیان و مرزبانان و کسانی که از حاکمیت و نظام دفاع می کنند، ارزش و احترام خاصی قایل اند و در خیلی از کشورها اگر فردی با لباس نظامی به جایی مراجعه کند در ارایه خدمات سریع به او اولویت قایل می شوند.بنابراین ما باید کاری کنیم که تقدسی که نسبت به این عزیزان وجود دارد در کشور حفظ شود.

پاکدل ادامه داد: قوانینی که در مورد احراز با آن سر و کار داریم بخشی در نیروهای مسلح و بخشی در دستگاه های دیگر است. قانون اساسنامه بنیاد شهید، ماده یک قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و آیین نامه مربوطه، قانون حمایت از آزادگان مصوب سال 68 و تفسیر ماده 13 آن، قوانین برنامه توسعه، آیین نامه تعیین درصد مصوب سال 89، قانون برقراری مستمری برای کسانی که به منطقه های جنگی مراجعت می کنند  و با مواد منفجره در مناطق عملیاتی شهید یا جانباز می شوند، قانون شناسایی و حمایت از مصدومان شیمیایی مصوب سال 89، ماده 15 قانون آمران به معروف و ناهیان از منکر ، قانون حمایت از افرادی که توسط گروهک های ضد انقلاب کشته، اسیر یا مجروح می شوند و… قوانینی است که برای احراز ایثارگری وجود دارد که بعضا دارای ابهام ویا با هم تناقض دارند.

معاون مددکاری و مشارکت های مردمی و سرپرست معاونت توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی گفت: حدود 13 سال بعد از جنگ، در سال 80 آمار شهدا 217837 نفر و جانبازان 139790 نفر بوده است. در سال 90، آمار شهدا 221977 نفر و جانبازان 535113 نفر بوده است. در سال 1400 آمار شهدا 228451 نفر و آمار جانبازان 601330 نفر بود. این آمار تا روز گذشته 228964 نفر شهدا و جانبازان 644 هزار نفر بوده است. اگر سال 80 تا امروز بخواهیم درصد مشخص کنیم از سال 80 تا امروز 11 هزار نفر به شهدا معادل 5 درصد و به جانبازان 504 هزار و 210 نفر معادل 460 درصد اضافه شده است.

وی افزود: ما برای این گروه حق هایی مسلم ایجاد کرده ایم که نتوانسته ایم به درستی ادا کنیم. در بحث احراز یک دستگاه مسیول احراز و  دیگری مسیول تطبیق شده است. به طور مثال وزارت بهداشت را مسیول احراز شهدای سلامت و بنیاد شهید را مسیول اجرا کرده ایم. در هیچ  اصول مدیریتی وحود ندارد که یکی احراز کند و دیگری ارایه خدمات دهد.

پاکدل گفت: 96 درصد بودجه بنیاد شهید، ستاره دار و اجتناب ناپذیر است به این معنا که مربوط به حقوق یا درمان است و تنها 4 درصد بودجه در اختیارمان است که کارهای فرهنگی، ستادی و سایر خدمات را انجام دهیم. در حال حاضر چالش ها را نوشته ایم و نهایتا به این نتیجه رسیدیم که قوانین باید اصلاح شود. این اتفاق رخ داد و مقرر شد با تنفیذ برنامه ششم در برنامه هفتم، ظرف یک سال قوانین اصلاح شود.

پایان خبر ویکی سلامت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "باید تقدس خانواده شهدا و ایثارگران حفظ شود/ قوانین جامعه ایثارگری باید اصلاح شود" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "باید تقدس خانواده شهدا و ایثارگران حفظ شود/ قوانین جامعه ایثارگری باید اصلاح شود"، کلیک کنید.