بهانه جویی برای اثبات ادعاهای غیر واقعی!

بهانه جویی برای اثبات ادعاهای غیر واقعی!

رافایل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در حالی امروز نسبت به اظهارات علی اکبر صالحی رییس پیشین سازمان انرژی اتمی واکنش نشان داد و ایران را به عدم شفافیت در برنامه هسته ای متهم کرد که بر اساس گزارش های رسمی منتشر شده از سوی آژانس، ایران رکوردار تعداد بازدیدها و بازرسی های آژانس از سایت ها و تاسیسات هسته ای خود به شمار می رود.

به گزارش ویکی سلامت، نورنیوز در مطلبی با این عنوان اظهارات مغرضانه اخیر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران را بررسی کرده که در ادامه می توانید بخوانید:

«رافایل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، امروز در نشستی که در شهر دبی برگزار شد با بیان اظهاراتی مغرضانه و جهت دار ضمن اشاره غیرمستقیم به صحبت های علی اکبر صالحی رییس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران و البته بدون بردن نامی از او، مدعی شد که ایران درباره فعالیت های هسته ای خود شفافیت ندارد.

علی اکبر صالحی رییس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران چند روز قبل در گفت وگویی تلویزیونی در پاسخ به سوالی پیرامون توانمندی کشورمان در زمینه ساخت سلاح هسته ای گفت: «ما همه آستانه های علم و فناوری هسته ای را داریم. من یک مثال می زنم دیگر آن را خودتان برداشت کنید؛ یک خودرو چه می خواهد؟ شاسی می خواهد، موتور می خواهد، فرمان می خواهد، جعبه دنده می خواهد، شما بگو جعبه دنده ساختی؟ می گویم بله. موتور ساختی؟ بله ولی هر کدام برای کار خودشان است.»

گروسی با برداشتی عجیب از صحبت های علی اکبر صالحی ایران را به عدم شفافیت متهم کردو گفت: به تازگی در جاهای مختلف از جمله در ایران خیلی راحت درباره سلاح های هسته ای صحبت می شود. یک مقام بلندپایه ایران گفت که ما همه اجزا را داریم فقط روی هم سوار نشده اند.

اگرچه گروسی به نام علی اکبر صالحی رییس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران اشاره ای نکرد اما مدعی شد که همه چیزهایی [که درباره ایران می گویم] واقعیت هستند. ما در اینجا دستور کار سیاسی نداریم. ایران می تواند برنامه هسته ای نیروگاهی داشته باشد اما باید سیستم بازرسی متناسب با آن را بپذیرد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی در ادامه با این ادعا که ایران رویه عدم پاسخ دهی و عدم همکاری با آژانس را در پیش گرفته است، گفت: لازم است به بازرس های ما اجازه ورود به ایران داده شود.

گروسی در حالی در اظهارات خود و در بیان نحوه تعامل ایران با آژانس از کلید واژه هایی نظیر «همکاری ناکافی» و «عدم پاسخگویی» استفاده می کند که بر اساس گزارشهای رسمی منتشر شده از سوی آژانس، ایران رکوردار تعداد بازدیدها و بازرسی های آژانس از سایت ها و تاسیسات هسته ای اش به شمار می رود.

«رافایل گروسی» چندی قبل نیز با بیان اظهاراتی مشابه گفت؛ ایران در حال تنبیه این نهاد بین المللی بابت اقداماتی است که آمریکا و کشورهای اروپایی مرتکب شده اند.

وی با اشاره باینکه ایران آژانس را بابت اقدامات دیگران گروگان گرفته است مدعی شد؛ جمهوری اسلامی ایران همکاری با آژانس را به صورت بی سابقه ای محدود کرده است.

ایران بدلیل رفتارها و اظهارات غیر مستند، سیاسی و پیروی آژانس از استانداردهای دو گانه در قبال برنامه صلح آمیز هسته ای ایران نسبت به رویه غیر فنی و خارج از قواعد قانونی آژانس هشدار داده و این رفتارها را خارج از حیطه وظایف قانونی این نهاد بین المللی و تعهدات پادمانی ایران عنوان کرده است.

پایان خبر ویکی سلامت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بهانه جویی برای اثبات ادعاهای غیر واقعی!" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بهانه جویی برای اثبات ادعاهای غیر واقعی!"، کلیک کنید.