بیماری «تب طوطی» چیست و آیا نگران کننده است؟

بیماری «تب طوطی» چیست و آیا نگران کننده است؟

در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر شیوع مرگبار بیماری تب طوطی در چند کشور اروپایی، متخصص بیماری های عفونی ضمن تشریح ماهیت این بیماری گفت: «تب طوطی» بیماری جدیدی نیست و با تجویز و مصرف آنتی بیوتیک بهبود می یابد اما به دلیل انتقال آن از پرندگان، ممکن است به آنتی بیوتیک خاص تری نسبت به سایر ذات الریه ها نیاز باشد.

به گزارش ویکی سلامت، از اوایل سال 2023 شیوع یک بیماری به اسم«تب طوطی» جریان ساز شد و سازمان جهانی بهداشت(WHO) چند روز گذشته اعلام کرد که شیوع مرگبار بیماری تب طوطی بر زندگی مردم در چندین کشور اروپایی تاثیر گذاشته و مرگ پنج بیمار را نیز تاکنون به همراه داشته است.

دکتر مینو محرز – متخصص بیماری های غفونی در گفت وگو با ویکی سلامت درباره این موضوع اظهار کرد: بیماری «تب طوطی» چندین سال است که وجود دارد و یک بیماری جدید نیست، اما چندان شایع نبوده است. این بیماری از مدفوع پرنده و تنفس غبار ترشحات پرنده آلوده به انسان منتقل می شود.

وی با تاکید بر اینکه این بیماری همچون ذات الریه بروز پیدا می کند، گفت: در برخی مواقع شاید به صورت ذات الریه بسیار شدید نیز باشد، اما با گذشت دوره آن، بیماری بهبود می یابد و با تشخیص درست و به هنگام، درمان به خوبی صورت می گیرد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: این بیماری با تجویز و مصرف آنتی بیویک بهبود می یابد ولی به دلیل خاص بودن آن که از پرندگان منتقل می شود ممکن است به آنتی بیوتیک خاص تری نسبت به سایر ذات الریه ها نیاز داشته باشد.

این متخصص بیماری های عفونی با تاکید براینکه تشخیص بیماری تب طوطی چندان راحت نیست، اظهار کرد: رصد این بیماری که چندان شایع نیست را هر آزمایشگاهی نمی تواند انجام دهد و در سازمان های خاصی همچون انستیتوپاستور ایران و یا دانشکده بهداست انجام می شود.

محرز در پایان تاکید کرد: در حال حاضر این بیماری مسیله نگران کننده ای نیست، مگر اینکه جدید و قوی باشد؛ در غیر این صورت چندین سال است که وجود دارد و راه درمانی آن نیز مشخص است.

پایان خبر ویکی سلامت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بیماری «تب طوطی» چیست و آیا نگران کننده است؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بیماری «تب طوطی» چیست و آیا نگران کننده است؟"، کلیک کنید.