تالاب های بین المللی آذربایجان غربی به 8 تالاب می رسد – خبرگزاری ویکی سلامت | اخبار ایران و جهان

تالاب های بین المللی آذربایجان غربی به 8 تالاب می رسد - خبرگزاری ویکی سلامت | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار ویکی سلامت، سعید شهند عصر یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: دو تالاب شیبلو و بورالان را در اولین فرصت در کنوانسیون رامسر ثبت خواهیم کرد و با این اقدام تعداد تالاب های بین المللی استان به هشت افزایش پیدا خواهد کرد که رقم بسیار خوبی در سطح استان های کشور است.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان غربی تصریح کرد: در حوزه محیط زیست انسانی استان در حال صنعتی شدن است و طی دو سال گذشته این روند شتاب بیشتری گرفته که این امر تکلیف و وظیفه نظارتی سازمان را سنگین تر می کند.

شهند یادآور شد: پویش مسیر سبز و ایران پاک را با همراهی فرمانداران انجام و 42 محور شامل 207 کیلومتر از حیث نخاله های ساختمانی و پسماند پاک سازی شد و سال جاری در کارگروه مدیریت پسماند اعلام می کنیم که اگر متولیان به وظایف خود عمل نکنند، به مراجع قانونی معرفی خواهند شد چون شرایط فعلی در شان مردم آذربایجان نیست.

تولید روزانه 860 گرم پسماند برای هر فرد در سطح شهرهای آذربایجان غربی

وی با بیان اینکه در سطح شهرها به طور متوسط برای هر فرد 860 گرم در روز پسماند تولید می شود، افزود: در روستاها نیز 700 گرم در روز تولید پسماند در سطح استان داریم که شهرداری ها، دهیاری ها، بخشداری ها با همکاری اداره کل راهداری وظیفه جمع آوری پسماندها را دارند.

وی با اشاره به فعالیت های حوزه محیط زیست انسانی گفت: آذربایجان غربی در حال صنعتی شدن بوده و طی 2 سال اخیر شتاب بیشتری این روند داشته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان افزود: در سال گذشته سه هزار و 283 استعلام از دستگاه های متولی دریافت کردیم که در حوزه احداث و بهره برداری واحدهای صنعتی بود که 2 هزار و 158 استعلام مورد موافقت بود و 156 استعلام به دلیل عدم رعایت ضوابط زیست محیطی با عدم موافقت همراه بود.

شهند با اشاره به اینکه 186 موافقت در زمینه بهره برداری از واحدها و 22 مورد نیز عدم موافقت صادر شد، اظهار کرد: دلیل عدم موافقت موضوع تصفیه خانه فاضلاب در برخی واحدها به عنوان علت اصلی بوده و دومین موضوع بحث فضای سبز و سومین مورد نصب سیستم پایش آنلاین در واحدهای بزرگ بود که جزو الزامات است تا پروانه بهره برداری صادر شود.

جمعیت حیات وحش آذربایجان غربی 17 درصد افزایش یافت

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: 6 هزار راس از انواع حیات وحش اعم از قوچ و میش، کل و بز و سایر چهارپایان در استان سرشماری شده که 17 درصد نسبت به سرشماری پیشین افزایش دارد.

شهند با بیان اینکه این جانوران در زیستگاه های منطقه سکونت دارند و مشکلی از نظر بیماری ندارند، افزود: 56 گونه پستاندار وحشی و 310 گونه پرنده و 58 گونه پرنده در زیستگاه های آذربایجان غربی زیست می کنند که تا کنون بیماری در بین حیات وحش و یا تلفات و رفتار غیر طبیعی گزارش نشده است.

وی ادامه داد: پنج گونه حمایت و حفاظت شده در آذربایجان غربی زیست می کنند که برنامه ملی نجات برای آنان وجود دارد که شامل میش مرغ، گوزن ایرانی، غاز پیشانی سفید کوچک، خرس قهوه ای و پلنگ ایرانی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اظهار کرد: برای میش مرغ و گوزن زرد ایرانی اقدامات موثری انجام شد و روند نجات آنها در حال پیگیری است.

واردات تخم میش مرغ از ترکیه و اسپانیا

شهند اضافه کرد: میش مرغ بر اساس مطالعات سال قبل وارد تنگنای ژنتیکی نشد و اقدامات بین المللی برای نجات آن طی شد و مقرر شده تا تخم این پرنده از اسپانیا و ترکیه وارد شود و بستر تکثیر در اسارت آن هم در دست سوتاو و حمامیان فراهم است.

وی گفت: 24 تا 30 بال میش مرغ در دشت سوتاو و حمامیان در حال لانه گذاری و جوجه آوری هستند.

وی افزود: برنامه این اداره کل برای حفاظت از میش مرغ در سال جاری این است که 100 هکتار از اراضی کشاورزان خریداری و تملک شود که این موضوع در مصوبات سفر گنجانده خواهد شد.

تولد گوساله های گوزن زرد ایرانی در مرکز رشکان

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اشاره به اینکه گوزن زرد ایرانی هم گونه شاخص پارک ملی دریاچه ارومیه بوده و در مرکز تکثیر در اسارت رشکان در حال تکثیر است، اظهار کرد: در هفته های آینده شاهد زادآوری گونه های جدید گوزن زرد خواهیم بود.

شهند ادامه داد: روند مثبتی دراین زمینه در حال طی شدن است و امیدواری های زیادی برای افزایش جمعیت آن در زیستگاه اصلی آن یعنی جزیره اشک وجود دارد.

وی اضافه کرد: در خود جزیره اشک 25 تا 30 راس و در مرکز رشکان 11 راس گوزن زرد در حال زیست هستند که 6 راس در سال 1401 از دشت ناز سازی در راستای افزایش گونه یاد شده وارد رشکان شدند.

باغ وحش ارومیه با استانداردهای محیط زیست فاصله دارد

وی درباره باغ وحش ارومیه نیز بیان کرد: ارزیابی های لازم درباره نحوه زیست حیات وحش در این مکان انجام می شود ولی باغ وحش ارومیه هنوز به استانداردهای تعریف شده محیط زیست فاصله دارد و این دستگاه، اطلاعی از ورود و خروج و زادآوری و مرگ میر حیوانات در این مکان ندارد.

وی ادامه داد: اخطاریه های لازم برای این باغ وحش صادر شده است و مقرر شده تا پایش آنلاین این مکان به زودی آغاز شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: موردی از بیماری، آنفلوآنزا و رفتار غیر طبیعی در بین گونه های حیات وحش استان گزارش نشده و گونه ها در سلامت کامل هستند.

بر اساس اعلام محیط زیست، آذربایجان غربی از مهمترین استان های محیط زیستی کشور است و 670 هزار هکتار از اراضی ملی در قالب 11 منطقه تحت مدیریت تحت حفاظت و مدیریت این اداره کل قرار دارد.

این اراضی با حضور 150 نیرو و 20 پاسگاه محیط بانی شبانه روزی پایش و حفاظت می شوند؛ 15.1 درصد مساحت استان تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تالاب های بین المللی آذربایجان غربی به 8 تالاب می رسد – خبرگزاری ویکی سلامت | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تالاب های بین المللی آذربایجان غربی به 8 تالاب می رسد – خبرگزاری ویکی سلامت | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.