تاکید بر مقابله با رودخانه خواری / لزوم به روزرسانی نقشه خطرپذیری شهر تهران

تاکید بر مقابله با رودخانه خواری / لزوم به روزرسانی نقشه خطرپذیری شهر تهران

آفتاب نیوز :

«حامد یزدی ویکی سلامت» مدیرکل مدیریت بحران استان تهران درباره وضعیت ایمنی شهرستان های استان تهران گفت: موقعیت جغرافیایی، چالش ها و موارد بحرانی در شهرهای مختلف استان با یکدیگر متفاوت است از همین رو نمی توانیم بگوییم کدام شهرستان وضعیت ایمنی بهتری دارد و کدام شهرستان از وضعیت ایمنی مناسبی برخوردار نیست اما در خصوص موارد ایمنی، این را می توانیم اعلام کنیم که مدیریت بحران بر اساس وظیفه ذاتی خود که «حفظ جان و مال مردم» است هشدارهایی را بنا بر مخاطرات موجود، اعلام و به رصد و پایش اقدامات دستگاه ها و متولیان می پردازد. 

 به صدا درآمدن زنگ هشدار مدیریت بحران

وی با اشاره به حریق هایی که اخیراً در سطح استان رخ داده است، گفت: در این زمینه از به صدا درآمدن زنگ هشدار مدیریت بحران خبر دادیم و گفتیم که صاحبان مشاغل و صنایع و ذی نفعان، در مراکز عمومی، کارخانجات و انبارهای دپو، نصب تجهیزات اعلام و اطفای حریق و برخورداری از بیمه آتش سوزی را در دستور کار قرار دهند. 

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران همچنین درباره شناسایی ساختمان های ناایمن در استان تهران نیز گفت: با توجه به وسعت، جمعیت و قدمت و سایر پارامترها، کلانشهر تهران دارای ساختمان های نا ایمنی است که باید نسبت به ایمن سازی آن ها اقدام شود. 

یزدی ویکی سلامت با بیان اینکه رصد و پایش ساختمان های بلندمرتبه از نظر ایمنی سازه ای کمی زمان بر است، ادامه داد: شهرداران در سطح کشور مکلف شده اند که ساختمان های ناایمن را شناسایی و در سامانه «منتاک» که توسط وزارت کشور تهیه شده است بارگذاری کنند و این کار در استان تهران انجام شده که ساختمان ها را از دو منظر ایمنی سازه ای و ایمنی حریق در استان تهران بررسی می شوند. 

بازار تهران در برخی موارد ظرفیت های ایمنی لازم را ندارد که باید تامین شود

وی در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به این سوال که درباره رفع ناایمنی بازار تهران چه اقداماتی انجام شده و چه زمانی را می توان مشخص کرد که بازار تهران از یک ایمنی نسبی برخوردار باشد و آیا روند اقدامات در بازار تهران از نظر شما قابل قبول است، گفت: مستحضر هستید که بازار تهران حدود 110 هکتار مساحت دارد و 70 هزار واحد نیز در آن مستقر می باشند و در حوزه ایمنی نیز این امر به طور جد در حال پیگیری است. باید به این موضوع دقت داشت که این بازار در دوره قاجار بنا شده و در این سال ها دچار چالش های ایمنی بسیاری بوده است. بنابراین نمی توان گفت که بازار تهران به طور کلی ناایمن است، درست تر این است که بگوییم در برخی موارد ظرفیت های ایمنی لازم را ندارد که باید تامین شود. 

یزدی ویکی سلامت تاکید کرد: در حوزه ایمنی بازار تهران تامین تجهیزات برای اطفا حریق احداث ایستگاه آتش نشانی، اصلاح معابر، ایمن سازی واحدها و … در دستورکار قرار گرفته و در حال پیگیری است. 

برنامه ریزی برای به روزرسانی نقشه خطرپذیری شهر تهران

وی همچنین درباره تهیه نقشه خطرپذیری شهر تهران گفت: نقشه خطرپذیری شهر تهران در سال 85 از سوی جایکای ژاپن اجرا شده و تصمیم بر به روزرسانی این نقشه ها است. برنامه ریزی ها در این راستا است که این نقشه ها برای کل استان تهران به تفکیک هر شهرستان تهیه شود. 

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران در ادامه با اشاره به بند پ ماده 4 قانون مدیریت بحران کشور در خصوص برنامه استانی کاهش خطر حوادث و سوانح و آمادگی و پاسخ گفت: بر همین اساس و طبق قانون، با توجه به ضرورت مشارکت همه دستگاه های مسوول موضوع ماده (2) در تهیه و تدوین برنامه کاهش خطر حوادث و سوانح و آمادگی و پاسخ طی جلسه ای از دستگاه ها خواستیم تا با تکیه بر شناخت مخاطرات، آسیب پذیری ها، ظرفیت ها و راهکارهای کاهش خطر استان تهران، مستندات مرتبط با حوادث و نقاط ضعف و قوت را احصا و برای تدوین این سند موارد را ارایه کنند. 

یزدی ویکی سلامت خاطرنشان کرد: با داشتن برنامه کاهش خطر حوادث و سوانح و آمادگی و پاسخ در زمان وقوع بحران های احتمالی دستگاه ها با بهره گیری از سند آمادگی و پاسخ به هماهنگی بین سازمانی واقف بوده و برای پاسخ موثر به حوادث، به انجام وظایف می پردازندو طبق آن مخاطرات اولویت بندی و با هدف افزایش تاب آوری آسیب پذیری های مناطق دسته بندی می شوند. 

وی با بیان اینکه نقشه خطرپذیری به تفکیک تمامی شهرستان های استان تهران تهیه می شود، گفت: فرمانداران در تهیه این نقشه ها نظارت دارند و باید نقشه نهایی را با مشخص کردن انواع خطراتی که قابلیت وقوع آن وجود دارد، به همراه میزان ریسک و احتمال وقوع آن احصا کنند. 

 برخورد با پدیده مذموم «رودخانه خواری» 

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران همچنین در پاسخ به این سوال که برای مقابله با ساخت و ساز غیرمجاز در حاشیه رودخانه ها بر اساس دستور استاندار چه اقداماتی صورت گرفته است، تصریح کرد: پیرو تاکید استاندار محترم تهران مبنی بر شناسایی و رصد ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم و بستر رودخانه های استان، که در سیل ها جان و مال مردم را مورد تهدید جدی قرار می دهد، به منظور برخورد با پدیده مذموم «رودخانه خواری» و به دنبال آن برخورد با عوامل دخیل در این معضل، بازدیدهای کارشناسانه ای از سوی اداره کل مدیریت بحران استانداری تهران انجام شده است. 

یزدی ویکی سلامت با بیان اینکه در رودخانه هایی مثل رودخانه «آه» که سوابق ایجاد سیل دارند، رعایت حریم و بستر از اهمیت ویژه ای برخوردار است، افزود: طبق گزارش دستگاه های نظارتی مبنی بر پیشرفت ساخت بناهای غیرمجاز در حریم و بستر این رودخانه توسط اداره کل مدیریت بحران مورد بررسی و کارشناسی دقیق قرار گرفت و صحت آن تایید شد. 

وی در ادامه بر ضرورت نظارت دقیق توسط شهرداری ها و مسوولان مربوطه بر ساخت و سازهای غیر مجاز واقع در حریم و بستر رودخانه ها تاکید و عنوان کرد: پیشگیری از تصرفات غیرقانونی و به موازات آن مقابله با رودخانه خواری نیازمند عزمی جدی در راستای استمرار نظارت ها است. 

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران با اشاره به اینکه این اداره کل رصد و پایش جدی ساخت و سازهای غیرمجاز مخصوصاً در حوزه حریم و بستر رودخانه های استان را در دستور کار دارد افزود: در این زمینه با توجه به اصل مهم و اساسی مدیریت بحران مبنی بر «حفظ جان و مال مردم» هیچ اغماض و تعارفی وجود نخواهد داشت و به طور قطع دستگاه های متخلف شناسایی به مراجع قضایی معرفی خواهند شد. 

اجرای طرح «استقبال ایمن مدیریت بحران از بهار» در ایام نوروز

یزدی ویکی سلامت همچنین درخصوص تمهیدات مدیریت بحران استان تهران در خصوص نوروز و بارش های نوروزی و مقابله با خطرات احتمالی گفت: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته طرح «استقبال ایمن مدیریت بحران از بهار» از هفته پایان اسفندماه 1402 همزمان با آغاز سفرهای نوروزی شروع و تا پایان فروردین ماه 1403 ادامه خواهد داشت و دستگاه های عضو ستاد پیشگیری و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران برای خدمت رسانی به مردم عزیز آماده باش خواهند بود. 

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران خاطرنشان کرد: اداره کل در طرح «استقبال ایمن مدیریت بحران از بهار» به رصد و پایش تمامی مخاطرات احتمالی طبیعی و جاده ای استان خواهد پرداخت و در این راستا مطالبه جدی مدیریت بحران از دستگاه ها، فراهم آوری شرایط ایمن مثل لایروبی مسیل ها و رودها، بررسی و ایمن سازی مسیرها، پل ها و تقاطع های آب گذر، ایمنی محورهای مواصلاتی و رصد و پایش شبانه روزی مخاطرات برای سفرهای نوروزی است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تاکید بر مقابله با رودخانه خواری / لزوم به روزرسانی نقشه خطرپذیری شهر تهران" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تاکید بر مقابله با رودخانه خواری / لزوم به روزرسانی نقشه خطرپذیری شهر تهران"، کلیک کنید.