تصحیح عمده اوراق امتحانات نهایی تا پایان خرداد – خبرگزاری ویکی سلامت | اخبار ایران و جهان

تصحیح عمده اوراق امتحانات نهایی تا پایان خرداد - خبرگزاری ویکی سلامت | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری ویکی سلامت، محسن زارعی، در گردهمایی شورای معاونین و مدیران کل آموزش و پرورش کشور در اصفهان گفت: یکی از راهکارها برای تربیت نسل فکور که محل دغدغه رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) است، را می توان افزایش ضریب تاثیر امتحانات نهایی دانست که باعث مواهب بسیاری برای نظام تعلیم و تربیت و کشور خواهد بود.

وی افزود: روسای دانشگاه ها اذعان دارند که ورودی های اخیر آن ها به لحاظ کیفی در وضعیت بهتری نسبت به ورودی های سال های قبل هستند و این امری ارزشمند است که در نتیجه افزایش ضریب تاثیر امتحانات نهایی فراهم شده است.

زارعی بیان داشت: ابتکار بسیار خوب آموزش و پرورش ناحیه 3 شهر اصفهان در تجمیع حوزه های برگزاری آزمون و اجرای آن در فضاهای متمرکز و با نظم و ترتیب قابل قبول، تحسین برانگیز و قابل تقدیر است.

باید بخش عمده برگه های امتحانی تا پایان خرداد تصحیح شود

رییس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت آموزش و پرورش عنوان کرد: تا پایان خردادماه و با کمک دبیران باید بخش عمده برگه های امتحانی تصحیح شود تا این کار با سرعت مناسب به سرانجام برسد؛ همچنین در تلاشیم تا پرداخت حق الزحمه تصحیح امتحانات در اسرع وقت انجام شود.

وی با تشریح آیین نامه مسیر رشد معلمی، اذعان کرد: یکی از عوامل درون داد نظام آموزش و پرورش معلم است و ارزیابی شایستگی معلمان باید در بدو و حین خدمت انجام شود که این کار در بسیاری از کشورهای جهان برای معلمان مشغول خدمت در قالب دوره های ضمن خدمت انجام می شود.

زارعی ادامه داد: بر اساس سند تحول بنیادین و برای اجرای قانون رتبه بندی معلمان، ارزیابی شایستگی های معلمی در دستورکار قرار گرفت؛ اما به دلیل سرعت بالای اجرای کار در مرحله نخست، امکان بازنگری در چالش ها وجود نداشت و اکنون در حال انجام این کار هستیم.

رییس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت آموزش و پرورش تصریح کرد: برخی داده هایی که از مدیران مستقیم دریافت می شد به دلایل مختلف قابل استناد نبود و در بازنگری صورت گرفته، این شاخص تغییر خواهد کرد تا تسلط معلم بر دانش تخصصی رشته خود و نیز دانش او در حوزه تعلیم و تربیت سنجیده شود.

وی با بیان اینکه این سنجش نیازمند آزمونی است که در مرحله نخست اجرای قانون رتبه بندی امکان آن فراهم نبود، عنوان کرد: در زمینه سنجش شایستگی های حرفه ای نیز باید میزان موفقیت معلم در کاربست این شایستگی ها مورد سنجش قرار گیرد.

نظرسنجی از عملکرد معلمان قبل از توزیع کارنامه

زارعی اضافه کرد: در آیین نامه مسیر رشد معلمی، تغییراتی حاصل شد که بخشی از آن دریافت نظرات ذی نفعان یعنی دانش آموز و اولیا است که امروز امکان آن فراهم شده است و قبل از دریافت کارنامه، دانش آموزان و اولیا باید نظر خود را بیان کنند و سپس کارنامه را دریافت کنند و بخش دیگر نیز دریافت نظرات ذی ربطان است که نظر گروه های آموزشی دریافت خواهد شد و فرایند آن به گونه ای طراحی شده که مشکل سوگیری نداشته باشد.

رییس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت آموزش و پرورش در رابطه با مبحث بررسی شایستگی های تخصصی نیز اذعان داشت: برای این کار، در ابتدا تعیین سطح اتفاق خواهد افتاد و در مقابل آن دوره توانمندسازی متناسب با میزان نیاز برای هر معلم تعریف خواهد شد؛ هم چنین روش های رشد و آموزش شامل هدایت گری، مربیگری، درس پژوهی و اقدام پژوهی، فعالیت های فرهنگی و یادگیری خودگردان هستند.

طراحی چند مرحله آموزشی و ارزشیابی برای رشد معلمان

وی با بیان اینکه اجرای مسیر رشد معلمی برای معلمان در حال خدمت در چند مرحله طراحی شده است، بیان کرد: این مراحل شامل نیازسنجی، طراحی دوره آموزشی و پایش و ارزشیابی است و در دو بخش ارزیابی دوره و ارزیابی همکاران انجام خواهد شد تا در نهایت اثربخشی دوره های برگزار شده باید در کف مدرسه و در میان دانش آموزان سنجیده شود و ارتقای رتبه بندی منوط به طی کردن این فرایند خواهد بود.

زارعی خاطرنشان کرد: با این آیین نامه موضوع جذب، ارتقا و نگهداشت نیروی انسانی در آموزش و پرورش تا حد زیادی سامان دهی خواهد شد و برکات مطلوبی خواهد داشت.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تصحیح عمده اوراق امتحانات نهایی تا پایان خرداد – خبرگزاری ویکی سلامت | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تصحیح عمده اوراق امتحانات نهایی تا پایان خرداد – خبرگزاری ویکی سلامت | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.