جزییات برنامه های دهمین «هفته هنر انقلاب اسلامی» اعلام شد

جزییات برنامه های دهمین «هفته هنر انقلاب اسلامی» اعلام شد

دهمین دوره هفته هنر انقلاب اسلامی (گرامیداشت یاد و خاطره شهید سیدمرتضی آوینی) از 20 تا 27 فروردین ماه 1403 با مجموعه ای از برنامه های هنری در سراسر کشور برگزار می شود.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری ویکی سلامت؛ همزمان با فرارسیدن بیستم فروردین ماه، سالروز شهادت علمدار هنر انقلاب شهید سیدمرتضی آوینی جزییات برنامه های گرامیداشت «هفته هنر انقلاب اسلامی» اعلام شد.  

آیین های گرامیداشت هفته هنر انقلاب اسلامی دوشنبه 20 فروردین ماه با حضور جمعی از هنرمندان و مسیولان حوزه هنری انقلاب اسلامی در حرم امام راحل و تجدید بیعت با امام خمینی (ره) و غبارروبی از مزار شهید آوینی آغاز می شود. همزمان در استان ها نیز مراسم ها و برنامه های متعددی برای بزرگداشت «روز هنر انقلاب» و گرامیداشت یاد سید شهیدان اهل قلم در نظر گرفته شده است که در انتها به معرفی «چهره سال هنر انقلاب» در استان ها ختم خواهدشد.

در نخستین روز از هفته هنر انقلاب اسلامی که در تقویم رسمی کشور به نام «روز هنر انقلاب اسلامی» ثبت شده است، حوزه هنری انقلاب اسلامی میزبان آیین رونمایی از نمایشنامه «راه طی شده» خواهد بود. این نمایشنامه به قلم نصرالله قادری روایتگر زندگی شهید سیدمرتضی آوینی است. این برنامه روز بیستم فروردین ماه از ساعت 16 در تالار صفارزاده حوزه هنری برگزار می شود. همچنین در همین روز تالار رودکی تهران میزبان آیین اختتامیه دومین جشنواره سحری خوانی و مناجات خوانی «ماهور» خواهد بود که به همت مرکز موسیقی حوزه هنری انقلاب اسلامی،  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، انجمن موسیقی ایران، بنیاد رودکی و دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود.

آیین افتتاح نمایشگاه عکس «بازگشت» (مجموعه عکس های گروهی از عکاسان اهل سوریه) نیز از دیگر برنامه هایی است که به همت خانه عکاسان ایران در هفته هنر انقلاب اسلامی برگزار می شود.

همچنین یکصدوهشتادوسومین شب شعر طنز «در حلقه رندان» نیز به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی در روز یکشنبه 26 فروردین ماه به میزبانی حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار می شود. این شب شعر، قدیمی ترین محفل طنز ایران محسوب می شود که در سال های اخیر پس از مدتی وقفه فعالیت خود را از سر گرفته است.  

پایان بخش برنامه های هفته هنر انقلاب اسلامی نیز برگزاری آیین اختتامیه و معرفی «چهره سال هنر انقلاب اسلامی» است که روز دوشنبه 27 فروردین ماه در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار می شود. امسال همانند سال گذشته علاوه بر معرفی چهره سال هنر انقلاب، چهره ماندگار هنر انقلاب و فعالیت مردمی منتخب هنر انقلاب در سال 1402 نیز در این آیین معرفی و تقدیر خواهندشد.

گفتنی است از سال 1394 به ابتکار حوزه هنری انقلاب اسلامی همزمان با ایام سالگرد شهادت شهید سیدمرتضی آوینی، مجموعه برنامه های بزرگداشت هفته هنر انقلاب اسلامی در سراسر کشور برگزار شده و در انتهای این هفته نیز «چهره سال هنر انقلاب» معرفی می شود. تاکنون هنرمندانی همچون مرتضی سرهنگی، ابراهیم حاتمی کیا، عبدالحمید قدیریان، محمدمهدی سیار و مجید مجیدی موفق به کسب عنوان «چهره سال هنر انقلاب اسلامی» شده اند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جزییات برنامه های دهمین «هفته هنر انقلاب اسلامی» اعلام شد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جزییات برنامه های دهمین «هفته هنر انقلاب اسلامی» اعلام شد"، کلیک کنید.