جولان آسیب های اجتماعی در شهرداری زاکانی

جولان آسیب های اجتماعی در شهرداری زاکانی

آفتاب نیوز :

هر هفته 19 جسد مجهول الهویه در تهران کشف می شود. به عبارتی دیگر در سال گذشته 942 جسد در تهران پیدا شده که هویت آن ها مشخص نیست و کسی نیز به دنبالشان نیامده است. گفته می شود که کمتر از 10 درصد از این اجساد تابعیت خارجی داشته اند. از تعداد 942 جسد مجهول الهویه در تهران، 83 جسد تابعیت افغانی، یک جسد تابعیت بنگلادشی و یک جسد نیز تابعیت پاکستانی داشته است. «علیرضا شریفی یزدی» آسیب شناس، نسبت به جمعیت تهران این آمار را طبیعی نمی داند.

سه هزار جسد مجهول الهویه در تهران

اجساد مجهول الهویه متشکل از جسد هایی است که امکان شناسایی آن ها وجود ندارد و یا متعلق به مفقودینی است که مدارک هویتی همراه خود نداشته اند. «مرتضی نثاری»، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی در گفتگو با اعتماد گفته است: «بیشترین اجسادی که در سطح کشور کشف می شود مربوط به تهران است. همچنین از 942 جسد مجهول الهویه کشف شده در تهران، 64 درصد مرد و 36 درصد زن بودند». همچنین گفته می شود که در سه سال گذشته حدود سه هزار جسد مجهول الهویه در تهران کشف شده است.

رییس گروه بررسی صحنه جرم سازمان پزشکی قانونی نیز می گوید: «بسیاری از اجساد مجهول الهویه جزو افراد مفقودی نیستند و این طور نیست که حتما مُثله، سوخته یا تصادف کرده باشند. گاهی بعضی افراد با مرگ طبیعی می میرند، ولی جزو اجساد مجهول الهویه به حساب می آیند؛ برخی از این اجساد، معتادان متجاهری هستند که کنار خیابان یا در حاشیه بزرگراه ها و مکان هایی از این دست می میرند و یا افراد بی خانمانی هستند که خانواده های آن ها چه در زنده بودن و چه مرگ شان پیگیرشان نیستند. حتی در این مواقع خانواده ها مفقودی این افراد را اعلام هم نمی کنند، چراکه اکثر این بی خانمان ها، معتاد هستند و گاهی خانواده های آن ها از نبودشان ناراحت نمی شوند یا اصلا این افراد بستگانی ندارند که پیگیرشان شوند».

معتادین کارتن خواب و اتباع غیرمجاز

علیرضا شریفی یزدی جامعه شناس و آسیب شناس اجتماعی در این باره به روزنامه اینترنتی «فراز» گفت: «در خصوص چنین موضوعاتی نمی توان دقیق اظهار نظر کرد. اما بر اساس تجربه سال ها فعالیت در آگاهی تهران می توانم بگویم عمده جسد های مجهول الهویه در این گروه ها دسته بندی می شوند. گروه اول مربوط به معتادین کارتن خواب می شود که معمولا خانواده های آن ها پیگیرشان نیستند. گروه دیگر مربوط به افغانی ها است که در ایران به صورت غیرقانونی زندگی می کنند».

هر هفته 19 جسد مجهول الهویه در تهران کشف می شود

او ادامه داد: «مسلما این آمار به طبقه متوسط و بالای جامعه مرتبط نیست و عمدتا به لایه های زیرین جامعه مربوط می شود. بخشی از این آمار نشان دهنده افزایش خشونت در بالاترین حد در سطح جامعه ما است که می تواند مرتبط با قتل باشد. برخی از آن ها مربوط به قتل هایی است که به دلایل مختلف ردپایی از قاتل پیدا نمی شود».

کشف بسیاری از اجساد در حاشیه شهر ها

شریفی یزدی در آخر گفت: «بر اساس نُرم جهانی وضعیت برخی از آمار ها مشخص است. برای مثال در دنیا یک الی دو درصد سارق وجود دارد که دستگیر می شوند و این ها جزو آمار های نرمال است. اما آمار اجساد مجهول الهویه در کشور ما عادی نیست و بیش از نرم جهانی است. برای یک شهر 10 میلیونی همچین آماری بسیارسنگین است. بخشی از این اجساد انسان های بی خانمانی اند که الزاما اعتیاد ندارند، ولی خانه ندارند از خانواده رانده شده اند، توان اقتصادی ندارند و یا مهاجرت های اجباری را تجربه کرده اند. بسیاری از این کشف ها در قسمت های داخلی شهر صورت نمی گیرد و بیشتر در حاشیه شهر ها این اجساد کشف می شوند».

مغفول ماندن حوزه آسیب های اجتماعی

در حوزه آسیب های اجتماعی نهاد های مختلفی وظیفه دارند، زیرا به نظر می رسد گسترش این نوع از آسیب ها مشکلات مختلفی را برای جامعه ایجاد می کند. شهرداری ها در تمام شهر های کشور نیز باید مقابله با آسیب های اجتماعی را در اولویت برنامه های خود قرار دهند. همانطور که آمار ها نشان می دهد بیشترین اجساد مجهول الهویه در تهران کشف می شود. وضعیت پناهگاه ها در تهران، تعطیلی پنج مرکز حمایت از زنان آسیب دیده در 32 ماه و وضعیت نابسامان گرمخانه ها در زمستان گذشته نشان می دهد که حوزه آسیب های اجتماعی از اولویت های نهاد شهرداری تهران نیست. در چنین شرایطی نیز طبیعی است که تعداد بالای اجساد مجهول الهویه نیز برای این نهاد اهمیت زیادی نداشته باشد و حتی به نظر می رسد که باید منتظر افزایش آسیب های اجتماعی با ادامه رویه های فعلی باشیم.

منبع: فراز 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جولان آسیب های اجتماعی در شهرداری زاکانی" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جولان آسیب های اجتماعی در شهرداری زاکانی"، کلیک کنید.