حساسیت به بوی عطر

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که با یکسری از عطرها دچار عطسه و سردرد شده باشید، این حساسیت و داشتن آلرژی ربطی به برند و قیمت عطر ندارد. هر رایحه و گروه بویایی می تواند برای هر یک از شما عزیزان حساسیت زا باشد. ماکسیمم در هر عطر حدود 14 مواد شیمیایی وجود دارد که هر کدام از این مواد می تواند به نوعی برای شما ناراحتی و حساسیت ایجاد کند.افرادی که دچار بیماری هایی مثل آسم یا سایر بیماری های تنفسی هستند بیشترنسبت به بوی عطر و ادکلن ها واکنش نشان می دهند. جالب است بدانید یک در میلیون اتفاق میوفتد تا کسی دچار حساسیت به عطر باشد.

حساسیت به بوی عطر

حساس بودن به عطر چیست؟

زمانی که در مکانی بسته با بوی عطر نفر مقابلتان دچار سر درد یا آبریزش بینی شدید و ماندن در آن جا برایتان آزار دهنده شد متوجه می شوید که به آن عطر حساسیت و آلرژی دارید در اینجا می توان فهمید که داشتن آلرژی به یک عطر کاملا به شخص و بوجود داشتن ترکیبی خاص  در آن عطر بستگی دارد.قیمت ادکلن جیبی با توجه به رایحه آن متفاوت است.

برخی از عطر ها فقط در تنفس شما اختلال ایجاد می کنند و برخی هم باعث می شوند بدن شما بیرون بریزد و پوستتان دچار خارش و سوزش شود. حساسیت به بوی عطر می تواند خیلی مشکل ساز بوده و شما را به حدی برساند که دچار بیماری هایی نظیر میگرن و مشکلات تنفسی شوید.

علت حساسیت به عطر چیست؟

بدن انسان به روش های خاصی از خود محافظت می کند وبه مراتب واکنش هایی هم نسبت به یکسری از عوامل خارجی نشان می دهد. همانطور که می دانید ماندگاری عطر روی پوست به دلیل گرمایی که پوست دارد بسیار بیشتر از لباس یا پارچه است به همین دلیل همه ی ما هم عطر را به پوست خود اسپری می کنیم که این امر باعث می شود مولکول ها و ذرات عطر از طریق پوست وارد بدن شود و سیستم عصبی بدن هم نسبت به آن ترکیبات واکنش نشان دهد.

وجود الکل و ترکیبات شیمیایی درون عطر باعث می شود پوست دچار خارش و سوزش شود که این واکنش ها از علایم حساسیت زا هستند. یکی دیگر از محافظت های بدن از خود سرفه و عطسه است که همیشه قبل از پدیدار شدن علایم دیگر اول با این دو علایم (سرفه و عطسه) رو به رو خواهیم شد.

انواع  و علایم حساسیت به عطر و ادکلن

سر درد های خفیف و شدید یکی از علایمی است که می تواند خیلی آزار دهنده باشد و ممکن است باعث شود از عطر مورد علاقتان بگذرید و آن را کنار بگذارید. یکی دیگر از علایم حساسیت به عطر سرفه و عطسه های پی در پی است که باعث می شود نتوانید از عطر مورد علاقتان لذت ببرید و ممکن است باعث خراب شدن روزتان شود.

یکی دیگر از آلرژی هایی که می توان به آن اشاره کرد خارش و قرمز شدن پوست است که نشان می دهد ترکیبات عطر با پوست شما سازگاری ندارد و پوستتان را دچار التهاب و خارش می کند. در این مورد نیازی نیست عطرتان را کنار بگذارید و دیگر از آن استفاده نکنید، بلکه می توانید در زمانی که پوستتان مرطوب است از عطر و ادکلن مورد علاقه خود استفاده کنید. زیرا خیس بودن و یا رطوبت داشتن پوست بدن باعث کم تر شدن و ملایم شدن غلظت عطر می شود.

یکی دیگر از علایم حساسیت، حالت تهوع از بوی عطر بوده که در این مورد بهتر است دیگر از آن رایحه استفاده نکنید و سریعا به پزشک مراجعه کنید. سوزش و قرمزی چشم هم یکی از علایم حساسیت به بوی عطر و ادکلن ها است که با شستن صورت و مرطوب کردن چشم ها از بین می رود.

آلرژی به بوی عطر

زمانی که بدن انسان نسبت به بعضی از موارد واکنش شدید دفاعی نشان می دهد می گوییم که آن شخص دچار آلرژی شده است. هنگامی که به بوی عطر آلرژی پیدا کردید بدنتان مولکول ها و ذرات عطر را ویروس و یا باکتری تشخیص داده است و به همین دلیل سیستم دفاعی بدن دست به کار شده و واکنش نشان می دهد. البته این امکان هم وجود دارد که این .ا به الکل هم بدنتان واکنش نشان دهد و شما فقط به بوی الکل حساس شده باشید.با استفاده کوتاه مدت از  ماسک مو دکتر بیز  نرمی را به موهای خود هدیه دهید.

بعضی از عطر هایی که از ترکیبات روغنی و ضد حساسیت تشکیل شده اند و درصد الکل پایین تری دارند که می توانید از آن عطر ها استفاده کنید تا دچار آلرژی نشوید.

علایم حساسیت به عطر چند دقیقه پس از قرار گرفتن در معرض مولکول های عطر ظاهر می شوند. می توانید انتظار داشته باشید که این علایم بین چند دقیقه تا چند ساعت مهمانتان باشد.
عطرهایی که باعث تحریک افراد مختلف می شوند یکسان نیستند، شدت علایم ظاهر شده نیز در افراد مختلف فرق دارند. هرچقدر زمان قرار گرفتن در معرض عطر بیشتر باشد یا در معرض عطر قوی تری قرار بگیرید، علایم ظاهر شده نیز قوی تر می شوند.
برخی دیگر از علایم حساسیت به عطر به شرح زیر هستند:
• احساس خارش جداره داخلی بینی
• احساس سوزش یا خشک شدن مسیر بویایی
• قرمز شدن و خارش چشم، آبریزش چشم
• سرفه خشک
• عطسه کردن
• سردرد
• گرفتگی بینی

تفاوت حساسیت به عطر و آلرژی

با وجود اینکه حساسیت به عطر در افراد مبتلا به آلرژی هم وجود دارد، اما در عمل نمی توانیم به حساسیت به عطر، به چشم یک آلرژی واقعی نگاه کنیم. آن چیزی که تحت عنوان آلرژی از آن یاد می شود یکی از واکنش های سیستم ایمنی بدن است. پروتیینی تحت عنوان ایمونوگلوبین E (IgE) باعث آغاز واکنش زنجیره ای می شود که علایم ظاهری آلرژی را به همراه دارد. اما وقتی از حساسیت به عطر صحبت می کنیم، باید توجه داشته باشیم که IgE در چنین شرایطی فعال نمی شود. ضد آفتاب ویتابلا در دو نوع رنگی و بی رنگ برای شما عرضه شده است.

تحریک مسیر تنفسی ناشی از حساسیت به عطر ممکن است باعث آغاز آلرژی ، یا حملات آسم در برخی افراد شود. این در حالیست که متخصصان هنوز به درک صحیحی از علت ایجاد چنین اثری دست نیافته اند.

ترکیباتی که در عطر حساسیت زا هستند

ترکیباتی در عطر وجود دارد که می تواند شما را تحریک کند تا آن عطر برایتانم آزار دهنده باشد، ترکیباتی مثل سیترونلا، خزه بلوط و ترکیباتی که حاوی ادویه جات هستند می تواند حساسیت زا باشند ولی در برخی موارد استفاده از این عطر ها در جای خاصی از بدن باعث می شود که بتوانید بوی عطر مورد علاقه تان را قابل تحمل تر کنید.

مثلا استفاده از آن عطر بعد از حمام و با پوست مرطوب باعث می شود غلظت آن عطر کم شود و در نتیجه دیگربوی آن شما را آزار نخواهد داد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حساسیت به بوی عطر" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حساسیت به بوی عطر"، کلیک کنید.