دست برتر انصارالله در مقابل آمریکا

دست برتر انصارالله در مقابل آمریکا

اقدامات تحریک آمیز آمریکا علیه انصارالله که ابعاد نظامی محدود و ابعاد سیاسی را ترکیب کرده است، نتوانسته به بازدارندگی موردنیاز علیه انصارالله دست یابد. این در پرتو برخی عوامل تعیین کننده حاکم بر افزایش تنش های آمریکا و همچنین ادامه اتخاذ سیاست چندپاره شدن پرونده های افزایش تنش در غرب آسیا به وسیله واشنگتن است.

به گزارش ویکی سلامت، رامین بخشی؛ کارشناس مسایل بین الملل در یادداشتی در «راهبرد معاصر» نوشت؛ آمریکا اقدامات تنش زای مختلفی علیه انصارالله اتخاذ کرده است که عمدتاً با هدف احیای بازدارندگی از دست رفته نسبت به مقاومت یمن انجام می شود. با توجه به ماهیت تحرکات آمریکا، واضح است واشنگتن رویکردی اتخاذ کرده است که ابعاد نظامی و سیاسی را در برخورد با انصارالله ترکیب می کند.

در زمینه نظامی، از 12 ژانویه آمریکا شروع به اتخاذ سیاست حملات محدود علیه انصارالله کرده که نشان دهنده عملیات هدفمند و کم هزینه علیه این گروه است.  در زمینه سیاسی، 17 ژانویه دولت جو بایدن رییس جمهور آمریکا، انصارالله را به عنوان سازمان تروریستی طبقه بندی کرد؛ اقدامی که به نظر می آید با هدف زیر فشار قرار دادن این گروه برای دستیابی به تحقق چندین هدف، به ویژه کاهش تنش کنونی در دریای سرخ باشد.

اما سوال اصلی مطرح این است اقدامات مذکور از سوی آمریکا تا چه حد می تواند جلوی تحرکات انصارالله را بگیرد، به ویژه اینکه افزایش تنش ها در منطقه عمدتاً به جنگ غزه مربوط می شود، به این معنی که نقطه شروع برای دستیابی به ثبات نسبی در منطقه عمدتاً به اعمال فشار واقعی و موثر واشنگتن برای توقف جنگ در نوار غزه مرتبط است.

تاثیر تصمیم آمریکا برای طبقه بندی انصارالله به عنوان سازمان تروریستی به توانایی های رزمی و نظامی این جنبش محدود نیست، زیرا انصارالله عمدتاً قابلیت تولید سلاح دارد

از 19 نوامبر 2023 (آغاز عملیات نظامی انصارالله) تا امروز شاهد عملیات نظامی فزاینده مقاومت یمن بوده ایم که جنوب سرزمین های اشغالی و کشتی هایی که به سمت رژیم صهیونیستی حرکت می کنند، هدف قرار داده اند.  با افزایش عملیات انصارالله و پیامدهای آن به ویژه در دریای سرخ،  انتقاد اصلی به آمریکا این است میزان واکنشش در زمینه بازدارندگی علیه انصارالله ناکافی بوده و نوع رویکرد واشنگتن انصارالله را بر آن داشته است حملات خود را بیشتر کنند. 

از این رو، آمریکا اقدام به اتخاذ برخی اقدامات تحریک کننده علیه انصارالله کرد و ایتلاف دریایی تشکیل و 12 ژانویه حملات مشخص به اهدافی در مناطق تحت کنترل انصارالله در یمن انجام داد. چند روز پس از افزایش تنش نظامی آمریکا علیه انصارالله، واشنگتن اعلام کرد انصارالله را بار دیگر به عنوان سازمان تروریستی طبقه بندی کرده است.

ناکارآمدی اقدامات آمریکا

سوال اصلی همراه با اقدامات افزایش دهنده نسبی از سوی آمریکا در قبال انصارالله همچنان این است تحرکات بیان شده تا چه حد می تواند انصارالله را تضعیف کند یا بر تحرکات عملیاتی آنها تاثیر بگذارد؟

در این زمینه با توجه به ملاحظات زیر می توان گفت، اقدامات آمریکا در مقابله با تهدید انصارالله بی اثر می ماند:

اتکای انصارالله به تولید سلاح : تاثیر تصمیم آمریکا برای طبقه بندی انصارالله به عنوان سازمان تروریستی به توانایی های رزمی و نظامی این جنبش محدود نیست، زیرا انصارالله عمدتاً قابلیت تولید سلاح دارد و همچنین غربی ها مدعی هستند از سوی حامیانش سلاح دریافت می کند؛ موضوعی که رهبران انصارالله بارها آن را تکذیب کرده اند. در کنار روابط قوی با بسیاری از سازمان ها و نیروهای شبه نظامی، برخورداری از توانایی های فنی انصارالله را قادر می سازد سلاح های ساخت داخل در اختیار داشته باشد.

نزدیکی بیشتر به ایران: فشارهای فزاینده آمریکا، انصارالله را که از استقلال نسبی برخوردار است، به سمت تهران سوق می دهد.

غزه نقطه شروع دستیابی به امنیت منطقه ای: یکی از شاخص های اصلی که با آن می توان درک کرد تا چه حد اقدامات اخیر آمریکا علیه انصارالله بر فعالیت های این گروه تاثیر می گذارد، نظارت بر واکنش انصارالله بر افزایش نسبی تنش است، زیرا انصارالله همچنان به هدف قرار دادن کشتی ها و تانکرهایی که از دریای سرخ عبور می کنند، ادامه می دهد. همچنین 25 ژانویه عبدالملک الحوثی، رهبر این گروه تاکید کرد، اقدامات آمریکا بر فعالیت انصارالله تاثیر نخواهد گذاشت و وعده داد زمانی که جنگ در غزه متوقف نشود، عملیات در دریای سرخ ادامه خواهد یافت.

به نظر می آید مشکل اصلی به تلاش واشنگتن برای تقسیم پرونده های غرب آسیا، یعنی رسیدگی به پرونده های کنونی تنش آمیز به طور جداگانه مربوط می شود، زیرا دولت آمریکا در تلاش است افزایش تنش در لبنان و یمن را از جنگ جاری در نوار غزه جدا کند، بدون اینکه متوجه شود نقطه شروع دستیابی به امنیت منطقه ای پایان دادن به جنگ جاری در نوار غزه و اعمال فشار واقعی برای آتش بس است.

تاثیر بر تلاش های بشردوستانه در یمن: به نظر می آید تحرکات تند آمریکا علیه انصارالله در کوتاه مدت پیامدهای منفی بر روند کمک های بشردوستانه به یمن خواهد داشت، ازجمله اینکه مقام های انصارالله به کارکنان آمریکایی و انگلیسی سازمان ملل متحد و سازمان های بین المللی که در مناطق تحت کنترل آنها در یمن کار می کردند، یک ماه فرصت دادند خاک این کشور را ترک کنند.

به طور کلی می توان گفت، اقدامات تحریک آمیز آمریکا علیه انصارالله که ابعاد نظامی محدود و ابعاد سیاسی را ترکیب کرده است، نتوانسته به بازدارندگی مورد نیاز علیه انصارالله دست یابد. این در پرتو برخی عوامل تعیین کننده حاکم بر افزایش تنش های آمریکا و همچنین ادامه اتخاذ سیاست تکه تکه شدن پرونده های افزایش تنش در غرب آسیا به وسیله واشنگتن است، بدون اینکه متوجه شود نقطه برای بازگرداندن امنیت منطقه ای از نوار غزه با پایان دادن به جنایت های رژیم صهیونیستی آغاز می شود.

پایان خبر ویکی سلامت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دست برتر انصارالله در مقابل آمریکا" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دست برتر انصارالله در مقابل آمریکا"، کلیک کنید.