راهکار های کنترل بیماری دیابت

راهکار های کنترل بیماری دیابت

آفتاب نیوز :

بر اساس اعلام فدراسیون بین المللی دیابت، تا سال 2035 بیش از 292 میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا خواهد کرد و با توجه به عوارض متعدد قلبی- عروقی، مغزی، کلیوی، چشمی این بیماری، پیشگیری، درمان و کنترل آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

دانش آموخته دانشکده طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه امروزه به دلیل تغییر در شیوه زندگی و افزایش شیوع چاقی در میان نوجوانان و جوانان، مواردی از دیابت نوع 2 در سنین پایین تر نیز وجود دارد اظهار کرد: درمان اصلی دیابت نوع 2 در مرحله اول اصلاح شیوه زندگی خصوصاً رعایت رژیم غذایی، انجام فعالیت فیزیکی و کاهش وزن و در مراحل بعد در صورت عدم کنترل قند خون، استفاده از انواع دارو های خوراکی کاهنده قند خون و در موارد پیشرفته تجویز انسولین است.

دکتر حمیده وحید گفت: امروزه با توجه به ریشه های فرهنگی جوامع و همچنین عدم کارایی مناسب برخی از دارو های شیمیایی در بهبود بیماری ها و عوارض احتمالی بعضی از آنها، اقبال مردم به استفاده از طب های مکمل و فراگیر از جمله طب سنتی ایرانی به سرعت رو به افزایش است.

دانش آموخته ی دانشکده طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه، طب سنتی ایرانی با پیشینه چندهزار ساله خود و با بهره مندی از تعالیم حکمای فرهیخته و دانشمند خود، در زمینه پیشگیری، کنترل و درمان بسیاری از بیماری های امروزی از جمله دیابت با نگاه تلفیقی با طب نوین، دارای دستورات ارزشمندی خصوصاً در زمینه اصلاح سبک زندگی در وهله اول و در صورت نیاز استفاده از دارو های گیاهی مناسب می باشد، تصریح کرد: دارو های گیاهی متعددی در منابع طب سنتی وجود دارد و در مطالعات اخیر تاثیر آن ها در کاهش قند خون به اثبات رسیده است.

وی افزود: گیاهانی همچون دارچین، خارمریم، گزنه، خرفه، سماق، اسفرزه، بامیه، شنبلیله، سیاه دانه، کلپوره، حنظل، کَبَر، سیر، زیره سبز، انار، زیتون، گل محمدی، شیرین بیان، کدو و … که بر حسب نوع گیاه می توان بصورت مصرف خوراکی و غذایی، پودر شده، دمنوش و یا جوشانده از آن ها استفاده کرد.

وی تصریح کرد: علاوه بر دارو های آماده ای با ترکیب گیاهان بالا، بصورت قرص، کپسول، شربت و پودر های آماده در بازار دارویی ایران و در سطح داروخانه ها و سلامتکده های طب ایرانی قابل عرضه است، این گیاهان در صورت مصرف منظم و به اندازه، زیر نظر پزشک متخصص طب سنتی به ویژه در افرادی که در مراحل اولیه دیابت هستند می تواند روش مناسبی برای کنترل قند خون باشد.

دانش آموخته ی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه، در استفاده از گیاهان دارویی موثر بر دیابت همیشه رعایت نکاتی حایز اهمیت می باشد، گفت: هیچ داروی گیاهی بدون اصلاح شیوه زندگی خصوصاً رعایت کردن رژیم غذایی مناسب و همچنین اصلاح مشکلات گوارشی احتمالی بیمار (ترش کردن، نفخ، یبوست و …) در وهله اول، انجام فعالیت فیزیکی مناسب و مداوم، مدیریت خواب، کنترل استرس و اضطراب به تنهایی نمی تواند اثربخشی مطلوبی داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان بصورت خودسرانه و بدون مشورت با پزشک خود اقدام به قطع ناگهانی داروی ضددیابت خود و جایگزینی آن با دارو های گیاهی نکنید اظهار کرد: دوز دارو های مصرفی شیمیایی تحت نظر پزشک متخصص طب سنتی بایستی به تدریج و با بررسی های لازم کاهش داده شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "راهکار های کنترل بیماری دیابت" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "راهکار های کنترل بیماری دیابت"، کلیک کنید.