راه اندازی نخستین کارخانه فولاد سبز جهان/ تولید فولاد برقی می شود

راه اندازی نخستین کارخانه فولاد سبز جهان تولید فولاد برقی می شود

محققان موفق شدند برای نخستین بار در جهان با استفاده از انرژی های تجدید پذیر، فرایند تولید فولاد را برقی و سبز کند.  

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری ویکی سلامت به نقل ازاینترستینگ اینجینیرینگ، شرکت دانش بنیان «الکترا» «Electra» متعلق به «بیل گیتس» و «آمازون»، نخستین کارخانه تولید فولاد سبز خود را در کلرادوی آمریکا راه اندازی کرده است. 

این کارخانه آزمایشی با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، آهن فلزی پاک را از سنگ معدنی با ناخالصی بالا تولید خواهد کرد.

امید است فرآیند فولادسازی الکترا که فولاد «سبز» نامیده می شود، به کاهش هزینه های زیست محیطی تولید فولاد کمک کند. 

90 درصد انتشار دی اکسید کربن در تولید فولاد به فرایند آهن سازی اختصاص دارد. بر اساس ادعای الکترا، این میزان 7 درصد از انتشار جهانی CO2 را تشکیل می دهد. برای این منظور، الکترا، آهن بدون آلایندگی را با یکپارچه سازی منابع انرژی تجدیدپذیر امکان پذیر می کند.

الکترا اعلام کرده است از «فرایند های اثبات شده الکتروشیمیایی و هیدرومتالورژی در مقیاس صنعتی» برای پالایش سنگ های آهن با عیار پایین به آهن با خلوص بالا در دمای 60 درجه سانتیگراد استفاده می کند. این تقریبا دمای قهوه است و بسیار کمتر از دمایی است که در فرآیند های سنتی که از کوره های زغال سنگ استفاده می کنند، به دست می آید.

فولاد «سبز» برای کمک به سیاره

این فرآیند انواع مختلفی از سنگ ها را جذب و به طور انتخابی ناخالصی های اصلی سنگ آهن مانند آلومینا و سیلیس را به عنوان محصولات مشترک پالایش می کند.

آهن پاک الکترا دارای خلوص بیش از 99 ٪ است که بالاترین ارزش را برای فولادسازان کوره قوس الکتریکی (EAF) در ترکیب با آهن قراضه بازیافتی فراهم می کند. علاوه بر این، هزینه و ضایعات زنجیره ارزش را کاهش می دهد.

«سندیپ نیجاوان» «Sandeep Nijhawan» مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران شرکت الکترا گفت: تولید آهن پاک از طیف گسترده ای از انواع سنگ معدن، محدودیت کلیدی در کربن زدایی پایدار صنعت فولاد است. با حمایت شرکای خود در سراسر زنجیره ارزش، این کارخانه آزمایشی، ما را به هدفمان برای تولید میلیون ها تن آهن پاک تا پایان دهه جاری نزدیک تر می کند.

«نوآ هانرز» «Noah Hanners» معاون اجرایی مواد خام در شرکت فولادسازی «نوکور» «Nucor» گفت: کارخانه آزمایشی الکترا گام مهمی به سوی صنعت فولاد پاک تر، پایدارتر و دایره ای است.

هدف این پروژه آزمایشی، تولید صفحات آهنی پاک در اندازه یک متر مربع است. این شرکت به تدریج ظرفیت تولید خود را افزایش خواهد داد تا طراحی مدولارش را تایید کند.

بر اساس این گزارش، الکترا صفحات آهنی تولید شده در این پروژه آزمایشی را به هم متصل خواهد کرد تا تولید را به سطوح تجاری افزایش دهد. شرکت «بی اچ پی» «BHP» تامین کننده اصلی سنگ آهن دریا برد برای صنعت فولاد و سرمایه گذار الکترا، سنگ آهن این پروژه آزمایشی را تامین کرده است.

در سال 2022، الکترا 85 میلیون دلار بودجه از طرف حامیان خود از جمله «برکثرو انرژی ونچرز» «Breakthrough Energy Ventures» که صندوق نوآوری انرژی بیل گیتس بنیانگذار مایکروسافت است دریافت کرد.

«کارمایکل رابرتز» «Carmichael Roberts» که سرپرستی کمیته سرمایه گذاری صندوق را برعهده دارد، گفت: برقی کردن فرایند آهن سازی مقرون به صرفه و بدون انتشار کربن، یک تغییر پارادایم در چگونگی ساخت فولاد است که قرن ها با سوزاندن سوخت های فسیلی به حرکت خود ادامه داده و اکنون این یک فرصت در بازار تریلیون دلاری فولاد است.

مقامات الکترا می گویند اگرچه راه پیش رو طولانی است، اما قطار پیشرفت ما نیز سریع حرکت می کند. راه اندازی کارخانه آزمایشی در عرض سه سال و نیم پس از تاسیس شرکت نشان دهنده قدرت گروه و توانایی ما در استفاده از دانش صنایع همجوار و کنار راندن مرز های تولید آهن پاک برای مقابله با یکی از بخش های اقتصاد است که تولید کربن بسیار بالایی دارد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "راه اندازی نخستین کارخانه فولاد سبز جهان/ تولید فولاد برقی می شود" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "راه اندازی نخستین کارخانه فولاد سبز جهان/ تولید فولاد برقی می شود"، کلیک کنید.