روایت زن البغدادی از تجربه زندگی مشترک با رهبر داعش/ لباس افغانی بر تن داشت با یک هفت تیر!

روایت زن البغدادی از تجربه زندگی مشترک با رهبر داعش/ لباس افغانی بر تن داشت با یک هفت تیر!

به گزارش ویکی سلامت «ام حذیفه» همسر اول ابوبکر البغدادی است که زمانی که او سرکردگی گروه تروریستی داعش را در بخش های وسیعی از سوریه و عراق در دست داشت، با او ازدواج کرد.

به نقل از ویکی سلامت او در حال حاضر در یکی از زندان های عراق تحت بازداشت بوده و در آنجا به دلیل جنایات تروریستی انجام شده در دوره داعش تحت بازجویی است.

در تابستان سال 2014 ام حذیفه همراه با ابوبکر البغدادی در شهر رقه، پایگاه وقت داعش در سوریه زندگی می کرد.

از آنجایی که ابوبکر البغدادی به عنوان سرکرده یکی از گروه های تکفیری افراطی در لیست چهره های تحت تعقیب قرار داشت، بیشتر اوقات خود را در جای دیگری به سر می برد اما یک بار نگهبانی را به منزلش فرستاد تا 2 تن از فرزندان کوچکش را همراهی کند.

همسر ابوبکر البغدادی گفت: آنها به من گفتند که بچه ها را برای آموزش شنا می برند.

او گفت: تلویزیونی در خانه بود که مخفیانه آن را روشن می کردم، زمانی که ابوبکر البغدادی در خانه نبود، از تلویزیون استفاده می کردم، البغدادی به من گفته بود که آن کار نمی کند. از سال 2007 ارتباطم با دنیای بیرون قطع بود و به من اجازه تماشای تلویزیون و یا استفاده از هرگونه تجهیزات جدید مثل تلفن همراه داده نمی شد.

ام حذیفه در ادامه گفت: چند روز بعد از اینکه آن نگهبان بچه ها را با خود برد، تلویزیون را روشن کردم و با یک غافلگیری بزرگ مواجه شدم، همسرم را در حال سخنرانی در مسجد جامع النوری شهر موصل واقع در شمال عراق دیدم که برای اولین بار و به صورت علنی خود را «خلیفه مسلمانان» معرفی کرد. وقتی متوجه شدم بچه ها همراه با او در موصل بودند به جای اینکه در رودخانه فرات آموزش شنا ببینند، به شدت شوکه شدم.

ام حذیفه در این مصاحبه 2 ساعته خود را یک قربانی توصیف کرد که قصد فرار از دست همسرش را داشته است و در این رابطه مشارکت خود را در تمام جنایات وحشیانه داعش تکذیب کرد.

اما این اظهارات او کاملاً با اظهارات و شکایات زنان ایزدی ربوده شده و مورد تجاوز قرار گرفته توسط داعشی ها، مغایرت دارد و آنها در شکایات خود او را به دست داشتن در بردگی جنسی زنان و دختران ربوده شده متهم کردند.

او در طول مدت این مصاحبه طولانی حتی یک بار سر خود را بالا نیاورد، یک لباس سیاه بر تن داشت که تنها بخشی از صورتش تا زیر بینی پیدا بود.

او متولد سال 1976 در یک خانواده محافظه کار عراقی است و در سال 1999 با «ابراهیم عوض البدری» که بعدها با نام مستعار ابوبکر البغدادی شناخته شد، ازدواج کرد.

ابوبکر البغدادی تحصیلات خود را در دانشگاه بغداد تمام کرد و به گفته ام حذیفه، در آن زمان فردی متدین و نه افراطی بود و انسانی محافظه کار بود اما ذهنی باز داشت.

در سال 2004 پس از حمله آمریکا به عراق نیروهای آمریکایی البغدادی را بازداشت کرده و او را در پایگاه «بوکا» در جنوب عراق تقریباً به مدت یک سال همراه با چند فرد دیگر در بازداشت نگه داشتند، بعدها این افراد چهره های برجسته گروه تروریستی داعش و دیگر گروه های تکفیری شدند.

ام حذیفه مدعی شد که البغدادی در سال های پس از آزادی اش تغییر کرد و به انسانی خشن و کج خلق تبدیل شد.

به گفته دیگر افرادی که البغدادی را می شناختند، او پیش از بازداشتش در پایگاه بوکا با تشکیلات القاعده همکاری داشت اما به گفته ام حذیفه بازداشت او نقطه عطفی بود که پس از آن به شدت افراطی شد.

ام حذیفه در این رابطه گفت: او دچار مشکلات روحی و روانی شده بود، زمانی که از او علت را سوال کردم گفت که دچار مشکلی شده که من نمی توانم آن را درک کنم، فکر می کنم او در طول مدت بازداشتش مورد تعرض جنسی قرار گرفته بود هرچند که این را صراحتاً نگفت.

عکس هایی که از زندان «ابوغریب» تحت مدیریت آمریکا در عراق منتشر شد، حاکی از این است که زندانی ها مجبور به انجام رفتارهای شنیع جنسی شده اند.

شبکه خبری بی بی سی این ادعا را به وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) انتقال داد تا نظر آن را در این مورد نظر جویا شود اما تا زمان تدوین این گزارش پاسخی در این خصوص دریافت نکرده است.

ام حذیفه با اشاره به اینکه درباره پیوستن البغدادی به گروه های افراطی مشکوک شده بوده، گفت: زمانی که به خانه باز می گشت، به حمام که می رفت یا می خوابید، لباس هایش را می گشتم، حتی روی بدنش به دنبال آثار جراحت و کبودی بودم اما هیچ چیزی پیدا نکردم به او گفتم که تو گمراه شدی و او به شدت عصبانی شد.

او در ادامه به انتقال مداومشان از خانه ای به خانه دیگر با هویت های جعلی و ازدواج البغدادی با همسر دومش اشاره کرد و گفت: من از او طلاق خواستم اما نتوانستم شرطش برای رها کردن کودکانمان را بپذیرم پس با او ماندم.

ام حذیفه ادامه داد: با ورود عراق به جنگ داخلی خونینی که از سال 2006 تا 2008 ادامه داشت، دیگر تردیدی در خصوص دست داشتن او در فعالیت های گروه های تکفیری اهل تسنن نداشتم، در سال 2010 او سرکرده داعش در عراق شد که در سال 2006 تاسیس شده بود، ما ژانویه 2012 به حومه ادلب در سوریه رفتیم برای من کاملاً آشکار شد که او سرکرده داعش است.

به گفته ام حذیفه، البغدادی در آن زمان لباس افغانی بر تن می کرد و ریش می گذاشت و یک هفت تیر با خود حمل می کرد.

با وخامت شرایط امنیتی در شمال غرب سوریه در طول جنگ داخلی در این کشور، آنها به شرق سوریه در شهر رقه رفتند که در ادامه به عنوان مرکز خلافت داعش در سوریه اعلام شد.

اقدامات وحشیانه گروه تروریستی داعش در سال های 2014 و 2015 به شکل گسترده ای منتشر شد.

گروه تحقیقاتی سازمان ملل نیز در این زمینه گزارش داد که به شواهد و مدارکی دال بر ارتکاب جنایت نسل کشی در حق اقلیت ایزدی در عراق دست یافته و داعش مرتکب اقدامات ضد بشری از جمله قتل، شکنجه، آدم ربایی و بردگی شده است.

داعش پس از آن مرتکب جنایات فجیعی چون بریدن سر گروگان ها و آتش زدن خلبان اردنی شد و ویدیوهای آنها را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشت.

همچنین جنایت بسیار فجیع دیگری که مرتکب شد، کشتار حدود 1700 سرباز عراقی آموزش دیده بود که بیشترشان شیعه بودند و آنها را هنگام بازگشت از پایگاه نظامی اسپایکر در شمال بغداد به شهرهایشان قتل عام کرد.

در حال حاضر برخی از زنانی که با داعشی ها زندگی می کردند، در این رابطه مدعی هستند که اطلاعی از این جنایت ها نداشتند.

ام حذیفه نیز در پاسخ به سوالی درباره این دوره از جنایات داعش گفت: اکنون نمی توانم به عکس ها نگاه کنم، این جنایات شوکی بزرگ و غیر انسانی هستند، ریختن خون انسان ها فاجعه بار است و آنها (داعشی ها) در این رابطه مرزهای انسانیت را زیر پا گذاشتند، درباره این مساله با همسرم صحبت کردم و به او گفتم که دستش آلوده به خونه این انسان های بی گناه است و طبق شریعت اسلام امکان اتخاذ اقدامات دیگری وجود دارد.

2 دختر جوان به نام های سمر و زینه (اسامی واقعی نیستند) در این گروه بودند که طبق ادعای ام حذیفه تنها چند روز در خانه او در رقه بودند و سپس منتقل شدند، خانواده البغدادی در ادامه به موصل منتقل شد و سمر دوباره در آنجا حضور یافت و به مدت تقریباً 2 ماه با آنها بود.

«حامد» پدر سمر در این رابطه گفت که 2 همسر و تمام 26 فرزند و 2 برادر و خانواده های آنها همگی از شهر خوانصور در سنجار ربوده شدند و او به کوه های اطراف گریخته است. هنوز 6 تن از فرزندانش از جمله سمر مفقود هستند، بعضی از آنها پس از پرداخت فدیه و برخی دیگر نیز پس از آزادسازی مناطق تحت تصرف داعش آزاد شدند.

اما دختر دیگر «زینه» که دختر برادر حامد است، احتمالاً در شمال سوریه ربوده شده است، «سعاد» خواهر زینه هرگز با ام حذیفه ملاقات نکرده اما به بردگی گرفته شده و به او تجاوز شده و هفت بار در طول مدت اسارت فروخته شده است.

خانواده های سمر و زینه شکایت های خود را علیه ام حذیفه به جرم همدستی در ربودن و بردگی دختران ایزدی تنظیم و ارایه کردند، آنها ام حذیفه را یک قربانیِ ناتوان در این ماجرا نمی دانند بلکه خواستار اجرای حکم اعدام برای او هستند.

سعاد با استناد به اظهارات دیگر قربانیانی که به خانه هایشان بازگشتند، گفت: او مسوول همه چیز است، او تعیین می کرد که کدام یک از دخترها خدمتکارش باشند و کدام برای همسرش باشند، خواهر من یکی از این دختران بود، او همسر ابوبکر البغدادی جنایتکار است و مانند او جانی است.

ام حذیفه در واکنش به این اظهارات سعاد ضمن رد اتهام های مطرح شده گفت: انکار نمی کنم همسرم مجرم بوده، بابت اتفاقاتی که برای آنها افتاده بسیار متاسف هستم.

او گفت: مدتی بعد در ژانویه 2015 مدت کوتاهی با «کایلا مولر» امدادرسان ربوده شده آمریکایی که مدت 18 ماه گروگان گرفته شده بود و در نهایت فوت کرد، ملاقات کردم، به یک پناهگاه امن در رقه منتقل شدم در آنجا از طبقه بالا صدایی را شنیدم، به بالا رفتم و در اتاق خواب کایلا را دیدم، او بسیار خوشحال بود و به من گفت که همسر شیخ است و منظورش همسر من بود. کایلا با محبت از البغدادی صحبت می کرد جوری که من به او حسادت کردم و از او خشمگین شدم چرا که من در تلاش برای نجات جان دختر بیمارم نسیبه بودم که در ادامه فوت کرد.

این اظهارات با صحبت های افرادی که همراه با کایلا بازداشت بودند، کاملاً مغایرت دارد. بعد از مرگ کایلا مادر او با استناد به اظهارات دیگر زندانیان زنی که همراه با دخترش بازداشت شده بودند، گفت که کایلا با این مرد ازدواج نکرده بلکه البغدادی به او تجاوز کرده و او را مورد استفاده قرار داده است.

یک کارشناس همکار با تیم مبارزه با آدم ربایی در این رابطه گفت: اگر کایلا به شکلی که ام حذیفه می گوید، رفتار کرده باشد احتمالاً این یک استراتژی برای حفظ جانش بوده است.

هنوز ابهاماتی در خصوص شرایط و علل مرگ کایلا وجود دارد، در آن زمان داعش مدعی شد که او در حمله هوایی اردن کشته شده اما آمریکا همواره این مساله را رد کرد، در حال حاضر یک منبع امنیتی عراقی به ما اطلاع داد که او به دست داعش کشته شده است.

در سال 2019 نظامیان آمریکایی به محل اختفای البغدادی و خانواده اش در شمال غرب سوریه یورش بردند و البغدادی زمانی که در یک تونل محاصره شد، جلیقه مواد منفجره خود را منفجر کرد و خودش و 2 فرزندش را به قتل رساند، 2 تن از چهار همسرش نیز در تیراندازی ها کشته شدند.

در آن زمان ام حذیفه در آنجا نبود بلکه با نامی مستعار در ترکیه زندگی می کرد و در سال 2018 بازداشت شد و فوریه همان سال به عراق بازگردانده شد، او از آن زمان در زندان به سر می برد و تحت بازجویی مسوولان عراقی درباره نقشش در فعالیت های داعش قرار دارد. دختر بزرگ او «امیمه» نیز در زندان با او به سر می برد اما فاطمه 12 سال دارد در بازداشتگاه نوجوانان است، یکی از پسران او در حمله هوایی روسیه به نزدیکی حمص کشته شد و یک پسر دیگرش همراه ابوبکر البغدادی در داخل تونل کشته شد اما پسر کوچکش در یتیم خانه جان باخت.

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روایت زن البغدادی از تجربه زندگی مشترک با رهبر داعش/ لباس افغانی بر تن داشت با یک هفت تیر!" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روایت زن البغدادی از تجربه زندگی مشترک با رهبر داعش/ لباس افغانی بر تن داشت با یک هفت تیر!"، کلیک کنید.