رونمایی از لپ تاپ جدید هوآوی آمریکایی ها را عصبانی کرد

رونمایی از لپ تاپ جدید هوآوی آمریکایی ها را عصبانی کرد

قانون گذاران آمریکایی پس از اینکه هوآوی غول تجهیزات مخابراتی چینی با وجود تحریم، از یک لپ تاپ مجهز به تراشه هوش مصنوعی اینتل رونمایی کرد، از دولت بایدن انتقاد کردند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری ویکی سلامت به نقل از رویترز، قانون گذاران جمهوری خواه ایالات متحده پس از اینکه هوآوی غول تجهیزات مخابراتی چینی با وجود تحریم، از یک لپ تاپ مجهز به تراشه هوش مصنوعی اینتل رونمایی کرد، از دولت بایدن انتقاد کردند.

ایالات متحده در سال 2019 هوآوی را به دلیل نقض تحریم های ایران در فهرست محدودیت های تجاری قرار داد که بخشی از تلاش گسترده تر برای متوقف کردن پیشرفت های فناوری پکن محسوب می شد. قرار گرفتن در این لیست به این معنی است که تامین کنندگان شرکت باید قبل از ارسال محصولات خود به آن کشور، به دنبال مجوزی خاص و دشوار باشند.

یکی از این مجوز ها که توسط دولت ترامپ صادر شده است، به اینتل اجازه داده است تا از سال 2020 پردازنده های مرکزی را برای استفاده در لپ تاپ ها به هوآوی بفرستد. تندرو های چین از دولت بایدن خواسته بودند که این مجوز را لغو کند، اما بسیاری با اکراه پذیرفتند که این مجوز اواخر امسال منقضی می شود و تمدید نخواهد شد.

چند روز پیش هوآوی از نخستین لپ تاپ مجهز به هوش مصنوعی خود، «میت بوک ایکس پرو» (MateBook X Pro) با پردازنده جدید «کور اولترا 9» (Core Ultra 9) اینتل، آنها را شوکه و عصبانی کرد، چرا که وزارت بازرگانی ارسال تراشه جدید به هوآوی را تایید کرده بود.

مایکل گالاگر، نماینده جمهوری خواه کنگره که ریاست کمیته منتخب مجلس نمایندگان در مورد چین را بر عهده دارد، در بیانیه ای به رویترز گفت: یکی از بزرگ ترین معما ها در واشنگتن دی سی این است که چرا وزارت بازرگانی همچنان اجازه می دهد فناوری ایالات متحده به هوآوی ارسال شود.

یک منبع آگاه گفت که این تراشه ها تحت یک مجوز که از قبل موجود بود به هوآوی ارسال شده اند و تحت پوشش محدودیت های گسترده اخیر در مورد ارسال تراشه های هوش مصنوعی به چین نیستند.

وزارت بازرگانی و اینتل از اظهار نظر در این خصوص خودداری کردند. هوآوی نیز به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ نداد.این واکنش نشانه ای از فشار فزاینده دولت بایدن برای جلوگیری از پیشرفت هوآوی است.

در ماه اوت، تولید گوشی جدید مجهز به یک تراشه پیشرفته که توسط تراشه ساز تحریم شده چینی «اس ام آی سی» (SMIC) ساخته شده بود، جهان را شوکه کرد و علی رغم تلاش های مداوم واشنگتن برای فلج کردن صنعت تولید نیمه هادی های پیشرفته چین، به نماد تجدید حیات فناوری چین تبدیل شد.

در جلسه استماع کمیته فرعی سنا در این هفته، کوین کورلند، یکی از مقامات اجرای صادرات، گفت که محدودیت های واشنگتن بر هوآوی تاثیر قابل توجهی بر دسترسی آن به فناوری ایالات متحده داشته است. او همچنین تاکید کرد که هدف لزوماً جلوگیری از رشد هوآوی نیست، بلکه جلوگیری از سوء استفاده از فناوری ایالات متحده برای فعالیت های بد بوده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رونمایی از لپ تاپ جدید هوآوی آمریکایی ها را عصبانی کرد" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رونمایی از لپ تاپ جدید هوآوی آمریکایی ها را عصبانی کرد"، کلیک کنید.