سازمان ملل اولین قطعنامه درباره هوش مصنوعی را با اجماع تصویب کرد

سازمان ملل اولین قطعنامه درباره هوش مصنوعی را با اجماع تصویب کرد

مجمع عمومی سازمان ملل اولین قطعنامه در مورد هوش مصنوعی را روز پنجشنبه به وقت محلی دوم فروردین 1403 برابر با 21 مارس 2024 با اجماع به تصویب رساند.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری ویکی سلامت، مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه مورد حمایت آمریکا در مورد هوش مصنوعی را تصویب کرد که به گفته واشنگتن گام بزرگی در جهت ایجاد یک مسیر جهانی برای تنظیم این فناوری به سرعت در حال توسعه است.

این قطعنامه که پس از بیش از سه ماه مذاکرات میان ده ها کشور تصویب شد، از کشور های عضو سازمان ملل می خواهد که از وجود «سیستم های هوش مصنوعی ایمن، مطمین و قابل اعتماد» که مسیولانه توسعه یافته و به حقوق بشر و قوانین بین المللی احترام می گذارند، اطمینان حاصل کنند.

در حالی که این قطعنامه غیرالزام آور است و مکانیزم اجرایی را شامل نمی شود، مقامات آمریکایی در جلسه ای در روز چهارشنبه بر اهمیت تصویب آن به اتفاق آرا به عنوان گامی مهم در ایجاد محدودیت قانونی هوش مصنوعی جهانی تاکید کردند.

یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت: این اولین قطعنامه مستقل در مورد هوش مصنوعی در سازمان ملل است، به این معنی که همه 193 کشور عضو با آن موافقت خواهند کرد و این کار آسانی نیست.

وی افزود که تا بعد از ظهر روز چهارشنبه، 97 کشور از قطعنامه حمایت کردند و این تعداد “به معنای واقعی کلمه ساعت به ساعت” در حال افزایش بود.

بحث ها در مورد بهترین نحوه تنظیم هوش مصنوعی بیش از یک سال است که در مجامع دوجانبه و چندجانبه، از اجلاس سران گروه 7 در ژاپن تا اجلاس ایمنی هوش مصنوعی که نوامبر گذشته به میزبانی انگلستان برگزار شد، جریان داشته است.

چندین کشور بزرگ جهانی نیز پیش از این، مسیر های خود را برای تنظیم هوش مصنوعی تعیین کرده اند.

اتحادیه اروپا در اوایل ماه جاری قانون هوش مصنوعی اروپا را پس از تقریباً دو سال بحث و بررسی به تصویب رساند، در حالی که مقامات در چین مقررات نظارتی را برای این تکنولوژی وضع کرده اند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سازمان ملل اولین قطعنامه درباره هوش مصنوعی را با اجماع تصویب کرد" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سازمان ملل اولین قطعنامه درباره هوش مصنوعی را با اجماع تصویب کرد"، کلیک کنید.