سناریوهای احتمالی در غزه پس از شکست مذاکرات قاهره

به نظر می رسد نتانیاهو به خاطر منافع شخصی و حزبی و ناتوانی در تحقق اهداف اعلام شده خود همچنان بر ادامه جنگ پافشاری و با توقف آن مخالفت کند و همین امر پرسش هایی را درباره سناریوهای احتمالی پس از شکست در دستیابی به توافق آتش بس ایجاد کرده است.

به گزارش ویکی سلامت، مذاکرات قاهره که با هدف دستیابی به توافق آتش بس در نوار غزه به مدت چند روز ادامه داشت، روز پنجشنبه و بدون دستیابی به هرگونه نتایج در چارچوب تلاش ها برای برقراری آتش بس در ماه مبارک رمضان پایان یافت؛ این در حالی است که سرسختی و یک دندگی رژیم صهیونیستی باعث شکست آن شده است.

بر اساس گزارش «الخلیج آنلاین»، هدف از این مذاکرات، دستیابی به آتش بس به مدت 40 روز که از ماه رمضان آغاز شود و نیز آزادی ده ها اسیر اسراییلی و فلسطینی و افزایش کمک ها به نوار غزه بود؛ منطقه ای که با گرسنگی شدید روبرو شده است.

آن طور که به نظر می رسد، کابینه «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی همچنان به جنگ خود ادامه می دهد و با هرگونه دستیابی به راهکارهایی برای توقف جنگ، به خاطر ملاحظات و منافع شخصی و حزبی خود و نیز به دلیل اینکه نتوانسته اهداف اعلام شده خود را تا امروز محقق کند، مخالفت می ورزد. این امر، پرسش هایی را درباره سناریوهای احتمالی پس از شکست در دستیابی به توافق آتش بس مطرح کرده است.

سناریوهای احتمالی در غزه پس از شکست مذاکرات قاهره
تظاهرات علیه نتانیاهو در سرزمین های اشغالی

بر اساس آنچه خبرگزاری رویترز به نقل از یک مسوول ارشد حماس منتشر کرده، رژیم صهیونیستی تمام تلاش های میانجیگران را برای دستیابی به توافق به سبب پافشاری بر مخالفت با توقف تجاوزات و عقب نشینی و بازگشت آوارگان به شکست کشانده است.

شبکه الجزیره هم به نقل از منابعی که نامشان را ذکر نکرد، گزارش داد که «رژیم صهیونیستی با درخواست حماس برای آتش بس دایمی و عقب نشینی ارتش خود از نوار غزه و بازگشت آوارگان بدون هرگونه شروط مخالفت کرده است».

این منابع همچنین افزودند که «میانجیگران برای نزدیک کردن دیدگاه ها میان 2 هیات حماس و رژیم اشغالگر تلاش کردند، اما تلاش هایشان به نتیجه نرسید».

حماس در اولین واکنش خود پس از پایان نشست ها اعلام کرد که هیات آن، قاهره را برای «رایزنی با رهبران ترک کرده است و مذاکرات و تلاش ها برای توقف تجاوزات و بازگشت آوارگان ادامه دارد.»

از سوی دیگر شبکه «القاهره الاخباریه» مصر به نقل از یک منبع مسوول گزارش کرد «مذاکرات میان همه طرف ها برای دستیابی به آتش بس، قبل از ماه رمضان ادامه دارد و این مذاکرات هفته آینده از سرگرفته خواهد شد».

سناریوهای احتمالی در غزه پس از شکست مذاکرات قاهره
آوارگان فلسطینی در جنوب غزه

حماس و رژیم صهیونیستی چه خواسته هایی دارند؟

مذاکرات قاهره هفته گذشته با هدف برقراری آتش بس پیش از ماه مبارک رمضان با مشارکت مصر، آمریکا، قطر و حماس در سایه غیبت رژیم صهیونیستی آغاز شده بود.

سه کشور طی روزهای گذشته برای دستیابی به آتش بس به مدت 6 هفته در مرحله نخست و انجام مبادله اسیران میان حماس و رژیم صهیونیستی و ورود کمک های بشردوستانه تلاش کردند، ولی در این زمینه شکست خوردند.

پیشنهاد ارایه شده از سوی کشورهای میانجی بر توقف جنگ به مدت 6 هفته و آزادی 42 بازداشتی در غزه در برابر آزادی اسیران فلسطینی از زندان های رژیم صهیونیستی تصریح می کند.

اما حماس بر اساس سندی که «خلیل الحیه» از رهبران این جنبش ارایه کرده، توقف جنگ را یک هفته پیش از آغاز اجرای قرارداد و عقب نشینی اشغالگران از نوار غزه همراه با تضمین های بین المللی برای آن شرط گذاشته است.

الحیه تصریح کرده است که این جنبش هرگز عنوان «آتش بس های انسانی» را نخواهد پذیرفت، بلکه بر ضرورت توقف کامل تجاوزات تاکید می کند.

همچنین بر اساس سند فاش شده، حماس فهرست اسامی اولین گروه از اسیران برای عملیات مبادله را ارایه کرده به طوری که خواستار آزادی 160 اسیر با احکام سنگین و قدیمی شده است که این فهرست با اسامی «مروان البرغوثی»، «احمد سعدات»، «عبدالله البرغوثی»، «ابراهیم حامد» و «عباس السید» آغاز می شود و بقیه اسامی در این فهرست بر اساس نوع حکم و مدت آن بدون در نظر گرفتن گروه یا جغرافیا (مکان اقامت) مطرح شده است.

اما بر اساس گزارش رسانه های غربی، حماس خواستار آن شده تا رژیم صهیونیستی به آتش بس دایم در خلال یا پس از سه مرحله از آزادی گروگان ها پایبند باشد، این در حالی است که این خواسته با مخالفت رژیم صهیونیستی روبرو شده که خواهان تکیه بر توافق بر سر شروط مرحله نخست است، موضعی که با حمایت واشنگتن و مخالفت حماس روبرو شده است.

سناریوهای احتمالی در غزه پس از شکست مذاکرات قاهره
مروان البرغوثی، احمد سعدات و عبدالله البرغوثی

تشدید تجاوزات

پس از گذشت پنج ماه از جانبداری نامحدود آمریکا از رژیم صهیونیستی در جنگ این رژیم علیه نوار غزه، این کشور با محدود کردن جهت گیری نتانیاهو و تغییر رویکردش در خصوص جنگ با دشواری روبرو شده است.

آمریکا با هدف دستیابی به توافق طی روزهای آینده از ترس گسترش دامنه درگیری و رویارویی طی ماه رمضان، فشار وارد می کرد. این در حالی است که «جو بایدن» رییس جمهور آمریکا از شرکای مصری و قطری خواسته بود آن ها نیز بر حماس برای پذیرش پیشنهاد توقف جنگ با وجود تحفظات این جنبش در خصوص بسیاری از مفاد آن فشار وارد کنند.

«محمد معروف» نویسنده و تحلیلگر فلسطینی می گوید سناریوی احتمالی پس از شکست در مذاکرات با اشغالگران، این است که عملیات رفح آغاز شود و رژیم صهیونیستی نقشه خود را در این منطقه همچون حلقه نجاتی، به تعبیر نتانیاهو، پیش ببرد.

او معتقد است که در چنین حالتی، ممکن است مسیرهای دراماتیک غیر قابل پیش بینی در تمام منطقه آغاز شود، زیرا پیروزی مقاومت به معنای پیامدهایی خواهد بود که تنها به رژیم اشغالگر و ارتش و قدرت آن محدود نخواهد شد.

معروف افزود که در مقابل، خطر شکست مقاومت در صورتی که جدی باشد، هزینه به راه افتادن جنگ بزرگ در منطقه در تمام جبهه ها را به یک گزینه واقعی تبدیل خواهد کرد.

این تحلیلگر اضافه کرد که منظور از شکست مقاومت، پیشروی جغرافیایی ارتش رژیم اشغالگر نیست، بلکه به معنای کاهش قدرت آن برای رویارویی و موفقیت ارتش اشغالگران در تحمیل قواعد درگیری است به نحوی که مقاومت با یگان های آن نتوانند این قواعد جدید را درهم شکنند.

سناریوهای احتمالی در غزه پس از شکست مذاکرات قاهره
حملات رژیم صهیونیستی به غزه

از جمله سناریوها، فرضیه دوم، آغاز عملیات نظامی رژیم صهیونیستی در رفح است اما به گونه ای که شدت حملات آن آرام باشد و منجر به واکنش های بزرگ نشود و به دور از مراکز تجمعات بزرگ غیرنظامیان باشد و تلفات در صفوف غیرنظامیان در همان سقف آمار معمولی روزانه و به دور از محور فیلادلفیا باشد که خشم و نارضایتی مصر را برمی انگیزد.

این تحلیلگر افزود که «فرضیه دوم، 2 هدف را محقق می کند؛ اول، اشاره به جدی بودن عملیات و آمادگی برای اجرای آن چه از طریق لشکرکشی نظامی یا آتش سنگین و سازماندهی آن، دوم، آزمودن توانمندی های رزمی مقاومت در اماکن خاصی که ارتش رژیم اشغالگر آن را در محاسبات و پیش بینی های خود قرار داده است.»

معروف خاطر نشان می کند که «نتانیاهو خواهان شکست تمام مذاکرات بود که مطرح ترین آن، طرح موسوم به «روز بعد» است که شامل خلع سلاح کامل نوار غزه و سیطره بر مرزها با مصر و تحویل مدیریت نوار غزه به عناصری از عشایر و ریشه کنی افراط گرایی در تمام نهادها و بستن نهاد اونروا (آژانس کار و امدادرسانی به پناهندگان فلسطینی) و مخالفت با کشور فلسطین است».

این تحلیلگر افزود که اما گام های دیگر، بازداشت 13 اسیری است که رژیم صهیونیستی در توافق آتش بس قبلی آزاد کرده بود و نیز اعلام تصویب ساخت 3500 واحد در شهرک های کرانه باختری است.

پایان خبر ویکی سلامت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سناریوهای احتمالی در غزه پس از شکست مذاکرات قاهره" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سناریوهای احتمالی در غزه پس از شکست مذاکرات قاهره"، کلیک کنید.