سناریوهای یک پاسخ کوبنده – ویکی سلامت

سناریوهای یک پاسخ کوبنده - ویکی سلامت

بدون تردید جمهوری اسلامی ایران باتوجه به شرایط حاکم بر منطقه، نسبت به حفاظت از منافع و نظامیان خود تاکید داشته و هرگز مرعوب خیالات خام و برنامه های صهیونیست ها و محور شرارت نمی شود و پاسخ پشیمان کننده خود را موکول به تدبیر کارکشتگان این حوزه می کند.

به گزارش ویکی سلامت، متن پیش رو واکاوی عوامل و پیامدهای جنایت صهیونیست ها در حمله به کنسولگری ایران در دمشق توسط وزنامه جام جم است که در ادامه می خوانید:

بدون تردید جمهوری اسلامی ایران باتوجه به شرایط حاکم بر منطقه، نسبت به حفاظت از منافع و نظامیان خود تاکید داشته و هرگز مرعوب خیالات خام و برنامه های صهیونیست ها و محور شرارت نمی شود و پاسخ پشیمان کننده خود را موکول به تدبیر کارکشتگان این حوزه می کند، مضاف بر این که موشک های دوربرد، هوشمند و نقطه زن ایران اسلامی و محور مقاومت منتظر فرمانِ فرمانده هستند تا طومار رژیم صهیونیستی و فرماندهان نظامی و امنیتی این رژیم را درهم بپیچند و تصاویر فرار آنها با پوشش های نامتعارف در رسانه ها مخابره شود.بنابراین ضرب شست جدی و سخت از جانب ایران به رژیم صهیونیستی با اعتماد به تدبیر فرماندهان صورت خواهدگرفت و تبعات غیرقابل جبران اقدام علیه منافع ملی ایران به ایالات متحده و دست نشانده هار آن درمنطقه گوشزد خواهدشد.

نشریه فارین پالیسی پس از تجاوز رژیم صهیونیستی به سفارت کشورمان در سوریه نوشت: این حمله به دو دلیل عمده با سایر حملات قبلی تل آویو متفاوت است و هر دوی این دلایل حکایت از آغاز دور جدیدی از خشونت های احتمالی در منطقه دارد که احتمالا یا مستقیما توسط خود ایران یا از طریق نیروهای نیابتی این کشور در منطقه صورت خواهد گرفت.
دلیل نخست فرد مورد هدف این حمله است. سردار محمدرضا زاهدی که فرماندهی نیروی قدس سپاه در لبنان و سوریه را بر عهده داشت، عالی رتبه ترین مقامی است که در این حمله جان خود را از دست داده است. معاون وی و پنج عضو دیگر سپاه قدس نیز در این حمله جان خود را از دست داده اند. 
دومین دلیل مکان وقوع این حمله است. این حمله هوایی یک ساختمان امور کنسولی در مجاورت سفارت ایران در دمشق را هدف قرار داد و موجب تخریب کامل ساختمان و آسیب دیدن مجتمع دیپلماتیک ایران شد. بنابراین حمله به یک مکان دیپلماتیک یا حتی یک ساختمان غیررسمی در مجاورت سفارت یک اقدام تنش زای قابل توجه به شمار می رود.
دالیا داسا کایه، کارشناس امور خاورمیانه در مرکز روابط بین الملل بارکل دانشگاه کالیفرنیا در این باره گفت: «تاسیسات دیپلماتیک به عنوان مکان های ملی و حاکمیتی حفاظت شده تلقی می شوند. حمله به یک مکان دیپلماتیک مانند حمله به خاک یک کشور است… این عاملی است که احتمالا می تواند بازی را تغییر دهد.» وی در ادامه افزود: «تردیدی نیست که طرف ایرانی واکنش قدرتمندی به این حمله نشان خواهد داد…، اما این که این واکنش به چه شکلی خواهد بود در حال حاضر مشخص نیست.»
حتی فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق هفته گذشته در جریان سفر خود به واشنگتن گفته بود: «منطقه زیر آتش است و همه چیز به آنچه در غزه رخ می دهد ارتباط دارد… وضعیت بسیار خطرناک است.»
براساس الگوی رفتارهای قبلی ایران، فهرست گزینه هایی که می تواند تشکیل دهنده اقدامات متقابل ایران باشد، نظیر حمله مستقیم موشکی به اسراییل یا اقدامات غیرمستقیم تر نظیر حمله ایران به اماکن متعلق به سرویس های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در عراق یا حملات بزرگتر و پرتکرارتر به این رژیم توسط جبهه مقاومت در منطقه است. 
این نشریه آمریکایی در ادامه تحلیل خود آورده است: چشم انداز دیگر این است که ایران به گروه های شبه نظامی نیابتی خود در سوریه و عراق در مورد حمله به نظامیان و اهداف نظامی آمریکا در آن کشورها چراغ سبز نشان دهد. چنین حملاتی در اوایل ماه فوریه پس از یک سری حملات هوایی آمریکا به گروه های شبه نظامی تحت حمایت ایران متوقف شد. 
این حملات ممکن است مجددا از سر گرفته شود. این رسانه آمریکایی ادامه داده است: بدترین سناریوی احتمالی این است که اقدام تلافی جویانه ایران به یک جنگ تمام عیار بین اسراییل و حزب الله بدل شود. فارین پالیسی در ادامه نوشته است: «حزب الله مهم ترین بازیگر غیردولتی برای ایرانی هاست و نیروی بازدارنده نهایی تهران به شمار می رود، بنابراین ریسک بی نهایت بالایی برای افزایش تنش در آن منطقه وجود دارد.»

درهمین زمینه سعدالله زارعی،تحلیلگر مسایل سیاسی درباره اهداف پشت پرده رژیم صهیونیستی از حمله هوایی به ساختمان مجاور کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در سوریه گفت: رژیم صهیونیستی با این انگاره که با حمله به مواضع ایران در سوریه می تواند دستاوردی علیه کشورمان و جبهه مقاومت کسب کند، دست به چنین اقدامی زد؛ البته تمرکز اصلی آنها این است که به دنبال حملات به مواضع ایران در سوریه بتوانند کشورمان را مجبور به خروج از سوریه کنند. نتانیاهو و ارتش صهیونیستی تلاش می کنند با حادثه آفرینی در خارج از غزه اهداف اعلام نشده را جایگزین اهداف اعلام شده کنند. وی افزود: رژیم صهیونیستی با این هدف کلی در چند ماه گذشته نیروها، مستشاران و مسیولان سازمان دهنده مناسبات ایران و سوریه را هدف قرار داده و روی این محور متمرکز شده، تا از سوریه خارج شویم. این تحلیلگر مسایل سیاسی عنوان کرد: رژیم صهیونیستی به دنبال باز کردن پای ایران به جنگ مستقیم نیست، زیرا صهیونیست ها به خوبی می دانند درگیر شدن با کشورمان به معنای سرعت یافتن پایان موجودیت رژیم صهیونیستی است. آنها به دلیل این که می دانند از پس حملات مقاومت در غزه برنمی آیند و هر روز بر تعداد جان باختگان شان افزوده می شود، رو به جنایت هایی آورده اند و به این موضوع واقفند که نمی توانند با ایران درگیر شوند.

پایان خبر ویکی سلامت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سناریوهای یک پاسخ کوبنده – ویکی سلامت" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سناریوهای یک پاسخ کوبنده – ویکی سلامت"، کلیک کنید.