سه دلیلی که نشان می دهد در معرض ابتلا به بیماری کبدی هستید

سه دلیلی که نشان می دهد در معرض ابتلا به بیماری کبدی هستید

به گزارش ویکی سلامت، دکتر صالح القحطانی، مدیر تحقیقات بالینی کبد در مرکز درمانی جان هاپکینز، تاکید دارد که نباید منتظر بمانید تا علایم آسیب به کبد شروع شوند و سپس اقدام به درمان کنید، بهتر است پیش از رخ دادن هر اتفاقی، جلوی آن را بگیرید.

بهتر است آسیب های کبدی را قبل از جدی شدن آن متوقف کنیم. در این مطلب سه عامل خطر ابتلا به بیماری های کبدی آورده شده است.

قرار گرفتن در معرض سموم

در حالی که کبد مسیول پاکسازی سموم از خون است، قرار گرفتن بیش از حد در برابر سموم می تواند مضر باشد. برچسب های هشداردهنده در مورد مواد شیمیایی که در خانه استفاده می کنید را بخوانید و قبل از مصرف، میوه ها و سبزیجات را بشویید تا مطمین شوید که سموم را وارد بدن خود نمی کنید.

مصرف مکمل های مضر

فقط به این دلیل که یک مکمل حاوی برچسب “طبیعی” باشد، به این معنی نیست که ضرری ندارد یا برای شما مفید است! بسیاری از گیاهان و مکمل ها با آسیب های کبدی مرتبط هستند. بنا به گفته پزشکان “بیست درصد آسیب های کبدی در ایالات متحده توسط گیاهان دارویی ایجاد می شود.” مصرف بیش از یک دارو یا گیاه دارویی که روی کبد تاثیر می گذارد، ممکن است مشکل را پیچیده تر کند. در مورد هر دارو و مکمل مصرفی، حتی داروهای گاه به گاه یا بدون نسخه، پزشک خود را مطلع سازید.

چاقی، دیابت یا کلسترول بالا

این شرایط می تواند باعث بیماری کبد چرب غیر الکلی شده و در نهایت به سیروز و سرطان کبد نیز منتهی شود. دکتر القحطانی می گوید: «بیماری کبد چرب سریع ترین دلیلِ در حال رشد در جهان برای نیاز به پیوند کبد است». البته کبد چرب غیرالکلی نیز همانند کبد چرب الکلی، با کاهش مصرف کربوهیدرات های ساده مانند نان و شکر و افزایش مصرف میوه، سبزیجات و پروتیین، می تواند متوقف شود. اما به شرطی که در مرحله چرب شدن کبد از مشکل خود مطلع شوید و شروع به مقابله با آن کنید.

منبع: hopkinsmedicine

233233

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سه دلیلی که نشان می دهد در معرض ابتلا به بیماری کبدی هستید" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سه دلیلی که نشان می دهد در معرض ابتلا به بیماری کبدی هستید"، کلیک کنید.