«سینماکارت» طرحی برای آشتی خانواده ها با پدیده «فیلم دیدن جمعی»

«سینماکارت» طرحی برای آشتی خانواده ها با پدیده «فیلم دیدن جمعی»

در راستای دعوت و تشویق خانواده ها، کارکنان سازمان ها، شرکت ها و ارگان های بزرگ و بازنشستگان به دیدن فیلم در سالن های سینما، طرح «سینماکارت» چند ماهی است که توسط موسسه سینماشهر اجرایی شده و قرار است در سال جدید با جدیت بیشتری دنبال شود.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری ویکی سلامت، سینما از مظاهر تمدن و پاسخگوی بخش مهمی از نیاز فرهنگی اجتماعی شهروندان ساکن در جوامع شهری امروز است که به علت مختصات منحصربه فرد خود و همگامی با تحولات اجتماعی پیشرفت های فناورانه و آمیختن ابعاد فرهنگی و هنری با ملزومات تفریح و سرگرمی برای مخاطبان عام و انبوه تاکنون جایگزینی نیافته است.

ضرورت درنظر گرفتن هزینه بلیت سینما در بسته های حمایتی خانوار

سینما محیطی را فراهم می آورد تا افراد برای مشارکت در یک فعالیت جمعی به هم بپیوندند. با حمایت از کارمندان می توان فرصت همراهی خانواده های آنها را برای حضور در چنین محیطی فراهم آورد.  بر این اساس، تجربه هایی نظیر «باهم دیدن» و روایت قصه ای را در جمع دنبال کردن که در محیط های سینمایی قابل حصول است موجب به وجود آمدن حس مشترک، درد مشترک و فعالیت ذهنی مشترک می شود.

این وضعیت، علاوه بر پیدایش نشاط جمعی در تقویت هویت و روحیه جمعی و تحکیم پیوند های اجتماعی که برای سلامت جامعه از ضرورت ها به حساب می آید نیز بسیار موثر است. نقش و جایگاه روبه رشد سینما در جهان معاصر به گونه ای است که نفی و طرد آن غیرممکن و بی تفاوتی نسبت به حضور تاثیرات آن اساساً مغایر با مصالح فرهنگی اعتقادی و حتی امنیتی ارزیابی می شود.

صنعت سینما یکی از شاخصه های پیشرفت فرهنگی در هر کشور محسوب می شود. امروز می توان به کمک فیلم و سینما تغییراتی اساسی در باور های افراد جامعه از لحاظ فرهنگی اقتصادی و سیاسی ایجاد کرد و بسیاری از کشور ها با استفاده از همین ابزار فرهنگ خود را اشاعه می دهند.

سینما در ایران همواره به عنوان یکی از پرطرف دارترین و کم هزینه ترین تفریحات مطرح بوده، اما در سال های گذشته به دلایل متفاوتی از جمله افزایش قیمت بلیت سینما و پیدایش پلتفرم های خانگی و … هزینه مراجعه به سینما در سبد خرید عموم در نظر گرفته نشده است. این در حالی است که در سایر کشور ها هزینه بلیت سینما در بسته های حمایتی خانوار لحاظ می گردد.

«سینماکارت» طرحی برای آشتی خانواده ها با پدیده «فیلم دیدن جمعی»

با توجه به این که تاکنون روی توسعه مخاطبان سینما در ایران سرمایه گذاری مشخصی صورت نگرفته، دراین راستا می توان به دعوت و تشویق خانواده ها و کارکنان سازمان ها شرکت ها و ارگان های بزرگ و بازنشستگان اشاره کرد.

چگونگی استفاده از طرح سینما کارت

سینما یکی از موارد رفاهی است که هر کارمند دولت می تواند از آن استفاده کند. در این ارتباط، زیرساخت این اقدام هم اکنون در موسسه سینما شهر مهیا شده است. به این شکل که اگر یک دستگاه بتواند در قراردادی از بودجه رفاهی خود ماهانه پنجاه هزار تومان در اختیار این موسسه قرار دهد، بیست قطعه بلیت به هر یک از کارمندان آن دستگاه و خانواده اش تعلق می گیرد.

به این ترتیب کد هایی در اختیار این افراد قرار می گیرد که از طریق آن می توان به سینمای موردنظر در روز دلخواه مراجعه کرد و از تخفیفات آن بهره گرفت همچنین شخص می تواند عضو باشگاه مشتریان شود و از تخفیف های در نظر گرفته در طول سال برای حضور در جشنواره ها و سایر رویداد های فرهنگی بهره مند شود.

«سینما کارت» طرح حمایتی سازمان امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از خانواده ها و علاقمندان به سینما است و فرصتی را فراهم می کند تا با قرار گرفتن در سبد فرهنگی خانوارها، آورده سینما را با برنامه ریزی دقیق تر بزرگ تر و و منسجم تر نماید. در چنین شرایطی، شوق رفتن به سینما به عنوان یک تفریح فرهنگی در خانواده ها بیشتر شده و از فیلم ها استقبال بیشتری صورت می گیرد. خانواده ها نیز می توانند به صورت ماهانه یا سالانه «سینما کارت» را تهیه کرده و با قیمت مناسب تری فیلم دلخواه خود را تماشا کنند.

همه نهاد ها و شرکت های خصوصی و دولتی می تواننند با مراجعه به تارنمای موسسه سینماشهر و در بخش ثبت نام «سینما کارت» از این امکانات بهره مند شوند.

اهداف و ویژگی های طرح سینما کارت

در این راستا، در تارنمای موسسه سینماشهر برای طرح «سینماکارت» اهداف زیر عنوان شده است:

  • ایجاد زمینه ای برای حضور خانواده ها برای شرکت در یک فعالیت جمعی
  • حمایت از سینماداری به عنوان محلی برای افزایش مشارکت مردمی در حیات فرهنگی
  • گسترده کردن طیف مخاطبان سینمای ایران با محوریت خانواده
  • ارتقای کیفیت آثار سینمایی با ایجاد تنوع در مخاطبان
  • حمایت از آثار و تولیدات ارزشمند سینمای ایران
  • حمایت از اقتصاد سینمای ایران در دوران پساکرونا

همچنین امکان مشخص کردن استان و شهر موردنظر، امکان مشخص کردن فیلم و نوبت نمایش برحسب روز و ساعت، امکان مشخص کردن تعداد بلیت موردنظر برای خرید در هر سفارش، امکان مشخص کردن درصد تخفیف و بلیت، امکان استفاده چندین باره از کد های تخفیف و امکان خرید به صورت برخط از جمله ویژگی های این طرح محسوب می شود.

حال باید منتظر ماند و دید که اجرای این طرح در سال 1403 که به عنوان یکی از برنامه های اصلی سازمان سینمایی برای جذب مخاطب معرفی شده تا چه اندازه می تواند سینمارفتن را به عنوان یک تفریح مرسوم به سبد فرهنگی خانواده ها بازگرداند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«سینماکارت» طرحی برای آشتی خانواده ها با پدیده «فیلم دیدن جمعی»" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«سینماکارت» طرحی برای آشتی خانواده ها با پدیده «فیلم دیدن جمعی»"، کلیک کنید.