لزوم افزایش صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالا و دانش بنیان

لزوم افزایش صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالا و دانش بنیان

معاون وزیر صمت با اشاره به اهمیت افزایش صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالا و دانش بنیان، گفت: متنوع کردن کالاها و بازارهای صادراتی، انعقاد موافقت نامه تجارت آزاد با اوراسیا برای کشور فرصت مهمی است و باید از این شرایط برای ورود به بازارهای دنیا بهره برد.

به گزارش ویکی سلامت، نشست اعضای مجمع کارآفرینان ایران با مهدی ضیغمی- معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران – روز چهارشنبه (25 بهمن ماه 1402) با حضور حمیدرضا غزنوی دبیرکل این مجمع برگزار شد. در ابتدای این نشست، حمیدرضا غزنوی اظهار کرد: اعضای مجمع کارآفرینان ایران متشکل از پیشران های اقتصادی هستند که در 20 رشته صنعتی فعالیت دارند.

وی بیان کرد: کشورهای صنعتی دنیا عمده تمرکز خود را بر روی پیشران های اقتصادی دارند چراکه شرایط واحدهای تولیدی بزرگ با واحدهای کوچک کاملا متفاوت است. اگر ما هم به دنبال صنعتی شدن هستیم باید بر روی پیشران های اقتصادی کشور متمرکز شویم؛ بنابراین باید از پیشران های اقتصادی حمایت لازم صورت پذیرد تا بازار داخل تامین و در ادامه سرریز اقتصادی این شرکت ها به بیرون از مرزها هدایت شود تا بتوانند با تولیدکنندگان مطرح دنیا رقابت کنند.

دبیرکل مجمع کارآفرینان ایران به موضوع تاسیس دفاتر مشترک در برخی از کشورها اشاره کرد و گفت: گفتگوهایی پیرامون تاسیس دفاتر مشترک منطقه ای صورت گرفته و مقرر شده است که تعدادی از شرکت های که با یکدیگر صادرات مشترک دارند با همیاری یکدیگر این دفاتر را دایر کنند.

در ادامه این نشست، مهدی ضیغمی، رییس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار کرد: به دلیل دو نرخی بودن ارز در کشور تقاضای واردات بسیار زیاد است. از سویی به دلیل اختلاف قیمت ارز حجم بسیار زیادی کالا که عمده آن محصولات فولادی و پتروشیمی است از کشور صادر شده است و ارز آن به داخل کشور بازگردانده نشده که عدد قابل توجه ای نیز است؛ بنابراین عدم ورود ارز به کشور باعث شده در بانک مرکزی با مشکل تخصیص ارز به شرکت های تولیدی و واردکنندگان مواجه باشیم.

وی اظهار کرد: بیش از 70 درصد صادرات کشور را محصولات کامودیتی و کالاهای خام و نیمه خام تشکیل می دهد و سهم کالاهای با ارزش افزوده بالا همچنان کم است.

ضیغمی با بیان اینکه ورود به بازار اتحادیه اقتصادی اوراسیا و حذف موانع تعرفه ای مقدمه ای برای ورود به بازارهای بزرگ تر و پیوستن به WTO خواهد بود اظهار کرد: سال گذشته 42 میلیارد یورو ارز برای واردات اختصاص داده شد که این رقم در سال جاری و تا به امروز 29 میلیارد یورو بوده که پیش بینی می شود تا پایان سال این رقم به میزان سال گذشته برسد.

معاون وزیر صمت با اشاره به اهمیت افزایش صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالا و دانش بنیان، گفت: متنوع کردن کالاها و بازارهای صادراتی، انعقاد موافقت نامه تجارت آزاد با اوراسیا برای کشور فرصت مهمی است و باید از این شرایط برای ورود به بازارهای دنیا بهره برد.

رییس سازمان توسعه تجارت ایران تصریح کرد: تخصیص ارز در برخی گروه کالاها به سرعت انجام می شود، ولی در مقابل در برخی گروه کالاها به دلیل وجود تعداد زیاد متقاضی تخصیص ارز به کندی صورت می گیرد.

پایان خبر ویکی سلامت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "لزوم افزایش صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالا و دانش بنیان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "لزوم افزایش صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالا و دانش بنیان"، کلیک کنید.