مردمی سازی واقعی با تفویض اختیار و سپردن کار به مردم روی خواهد داد

مردمی سازی واقعی با تفویض اختیار و سپردن کار به مردم روی خواهد داد

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت با بیان این که مردمی سازی واقعی در تفویض اختیار و کار را به مردم سپردن اتفاق می افتد، بر تقویت مشارکت های اجتماعی در نظام سلامت تاکید کرد.

به گزارش ویکی سلامت، سید حمید جمال الدینی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت در نشست هم اندیشی با خیرین، تشکل های مردم نهاد و بنگاه های اقتصادی مسیولیت پذیر اجتماعی با بیان این که سرمایه واقعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مردم هستند، اظهار کرد: خیرین و سازمان های مردم نهاد، نمایندگان حقیقی مردم در جامعه هستند.

وی با بیان این که تشکل های مردم نهاد و غیردولتی، حلقه های واسط بین مردم و حاکمیت هستند، بر ضرورت تقویت مشارکت های اجتماعی در نظام سلامت تاکید و تصریح کرد: هر جا به مشارکت های اجتماعی در امر سلامت توجه کم تری صورت گرفت، با آسیب های بیش تری روبه رو بوده ایم.

جمال الدینی با پرداختن به ضرورت مردمی سازی و در راستای سیاست های دولت خاطرنشان کرد: یکی از شعارهای دولت در حکمرانی جدید، مردمی سازی به معنای واقعی آن است. مردمی سازی با خودمانی سازی متفاوت است. فرآیندها در مردمی سازی باید به درستی طی شود. به عبارتی مردمی سازی مستلزم ناظر بیرونی، دیده بانی، رصد و پایش است و در این نقطه شما باید بررسی کرده و اعلام کنید که نقاط ضعف کجاست.

معاون حقوقی و امور مجلس با تاکید بر دیده بانی از سوی سازمان های مردم نهاد گفت: در جوامع مترقی سازمان های مردم نهاد، نقش دیده بان را دارند چرا که با حضور در بطن اجتماع و متن مردم، شاخص های سلامت را بهتر و جامع تر می توانند رصد کنند.

جمال الدینی، اطلاع رسانی، همکاری، مشورت، تعامل و تفویض اختیار را پنج گام مهم در مردمی سازی برشمرد و اظهار کرد: مردمی سازی واقعی در تفویض اختیار و سپردن کار به مردم روی خواهد داد. در راستای شعار و رویکرد دولت، تلاش کردیم مردمی سازی در فصل اقتصاد و بخش مدیریت و اجرای پروژه های بهداشت و درمان برنامه هفتم توسعه گنجانده شود.

وی با تاکید بر این که امور کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید به سمت حکمت محور و خردمحور شدن برود، افزود: حکمت و خردمحوری در ادبیات اندیشمندان بزرگ ما چون ملاصدرا و ابوعلی سینا به وفور دیده می شود. امروز غربی ها به اهمیت حکمت پی برده اند و کارها و دانشگاه های خود را به سمت آن سوق می دهند. ما نباید از این میراث و اندیشه گران سنگ پیشینیان خود غافل باشیم و آن را کوچک بشمریم؛ در واقع امور خود را می بایست مبتنی بر حکمت تنظیم کنیم و پیش ببریم.

معاون حقوقی و امور مجلس با بیان این که در سیستم حکمت محور، چرایی مهمتر از چگونگی است، گفت: برای دست یابی به حد مطلوب و مطابق با جهان بینی خود، پیش از هر چیز نیازمند دانستن چرایی و پس از آن چگونگی انجام کارها هستیم؛ این که ما چرا در یک مجموعه فعالیت می کنیم و جایگاه ما در راستای پیش برد برنامه ها و رسیدن به اهداف چیست. در این سیستم، چرایی مهم تر از چگونگی است و پرداختن به این ها مقدمه کار صحیح برای رسیدن به قرب الهی است. در همین راستا همه اقدامات پیوست اجتماعی به خود می گیرد، چرا که هدف آن کمال و ارتقای انسان ها است و باید اقدامات ما دردی از مردم را دوا و کام ایشان را شیرین کند.

جمال الدینی با تاکید بر اینکه بدون برنامه و کسب نظر ذی نفعان و بخش های مرتبط، محکوم به شکست خواهیم بود، گفت: هر سیستمی که بتواند، گفتمان خود را تبیین و ترویج کند و پارادایم ذهنی را تغییر دهد، موفق خواهد بود؛ چرا که وقتی هم گرایی و هم خوانی ایجاد شود، انگیزه نیز به وجود خواهد آمد. باید در نظر داشت حتی اگر امروز نتوانیم، به اهداف خود دست یابیم، اما در نهایت به دلیل تغییر پارادایم، انگیزه ایجاد و کارها انجام خواهد شد و ما به هدف خود می رسیم و پیروز خواهیم بود. لذا داشتن برنامه بر اساس آینده پژوهی و آینده نگاری با توجه دو مولفه امید و انگیزه بسیار مهم و درخور پرداختن است.

وی با بیان این که باید سازمان های مردم نهاد را در نظام سلامت ادغام کنیم، گفت: ما خانه بهداشت را به روستاها رساندیم اما آیا شورای سازمان های مردم نهاد و خیرین را تا روستاها رسانده ایم؟ شفافیت و اعتماد، دو مولفه بزرگ در ایجاد سرمایه اجتماعی است. داشتن نقشه راه، برنامه و اولویت واقعی، هم ما را نسبت به جامعه پاسخ گو می کند و هم این که دیده بانی دقیق از سوی شما صورت خواهد گرفت. نیاز است که از تجارب موفق بهره گیری کنیم و در همایش ها و رویدادهای بین المللی در این ارتباط نیز حضور فعال داشته باشیم.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت هم چنین با اشاره به الحاق اداره کل سازمان های مردم نهاد و خیرین سلامت به معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت، اظهار داشت: الحاق اداره کل به معاونت حقوقی و امور مجلس برای هم افزایی بیش تر، تعامل و اثربخشی با دیگر نهادهای بیرون از وزارت بهداشت صورت گرفت. کار ما تسهیل گری و ایجاد ارتباط است تا بتوانیم هر چه بیش تر به سوی اهداف مورد نظر در راستای بهبود خدمات سلامت و عدالت در سلامت گام برداریم.

جمال الدینی در پایان افزود: از دیگر ضرورت هایی که به آن باید پرداخته شود، توجه به تکریم و کرامت خیرین و فعالان اجتماعی، فرهنگ سازی و توجه به توسعه و تنوع فعالیت های خیر از قبیل وقف زمان است.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت در این نشست که به مناسبت روز ملی احسان و نیکوکاری در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، خیرین، نمایندگان تشکل ها و سازمان های مردم نهاد و بنگاه های اقتصادی مسوولیت پذیر اجتماعی حاضر، به بیان دیدگاه ها، انتقادات، گلایه ها و خواسته های خود پرداختند.

اهم مباحث مطروحه شامل توجه به خروج نیروی کار، مهاجرت نخبگان و کمبود نیروی انسانی در راه اندازی پروژه ها، تجهیز و راه اندازی پروژه های خیرساز، توجه واقعی مردمی سازی و تغییر نگاه به خیرین و سمن ها از پیمانکار به شریک راهبردی و استراتژیک، شفافیت و صداقت، فعال سازی بخش بانوان، اولویت مناطق کم برخوردار، نگاه ویژه به بیماری های خاص، توجه به مساله سالمندی و عواقب و مشکلات و سیر صعودی آن در جامعه، تقویت موسسات و مجامع خیریه حامی بیمارستان ها، مطالبه گری درون نهادی، شبکه سازی، اقتصاد خیر توجه و بهره گیری از ظرفیت و توان سازمان های مردم نهاد و غیردولتی و بخش خصوصی و امضای تفاهم نامه با آن ها و ایجاد کارگروه های مشترک و تخصصی، حفظ تولیت و توجه به سرمایه اجتماعی بود.

پایان خبر ویکی سلامت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مردمی سازی واقعی با تفویض اختیار و سپردن کار به مردم روی خواهد داد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مردمی سازی واقعی با تفویض اختیار و سپردن کار به مردم روی خواهد داد"، کلیک کنید.