مرگ در کمین آن هایی که مسواک نمی زنند/مراقب این 4 بیماری خطرناک باشید

مرگ در کمین آن هایی که مسواک نمی زنند/مراقب این 4 بیماری خطرناک باشید

شاید فکر نکنید که وجود حفره عجیب ناشی از فساد دندان می تواند به قیمت جان شما تمام شود. اما تعداد فزاینده ای از تحقیقات نشان می دهد که مسواک نزدن کافی یا به درستی نخ دندان نکشیدن می تواند منجر به ابتلای افراد به طیف وسیعی از بیماری های به ظاهر نامرتبط با دندان اما حاد و مزمن شود.

به گزارش ویکی سلامت، به نقل از همشهری آنلاین: دکتر نایجل کارتر از بنیاد بهداشت دهان و دندان در بریتانیا می گوید: خطر ابتلای افرادی که درست مسواک نمی زنند به طیف وسیعی از بیماری های حاد و مزمن به این دلیل است که دهان مملو از باکتری است. در حالی که بیشتر آن ها بی ضرر هستند، برخی می توانند باعث بیماری های حاد شوند. به نوشته روزنامه سان، اینکه چگونه باکتری های دهان بر سلامت کلی تاثیر می گذارند هنوز به درستی درک نشده است. با این حال، متخصصان می گویند، برخی از بیماری ها بیش از سایرین با سلامت دهان مرتبط هستند.

بیماری های مرتبط با سلامت دهان عبارتند از:

1.بیماری قلبی

چندین مطالعه بزرگ نشان داده است که بیماری لثه، تا سه برابر بیشتر احتمال حمله قلبی یا سکته را افزایش می دهد. در واقع، طبق آمار فدراسیون اروپایی پریودنتولوژی، حدود هشت نفر از هر 10 نفر بالای 35 سال دارای سطوحی از این بیماری بوده اند که باعث خونریزی می شود. این بیماری زمانی اتفاق می افتد که باکتری ها در داخل و اطراف لثه جمع شوند. هنگامی که این باکتری به جریان خون نفوذ می کند و باعث سفت شدن شریان ها می شود، اوضاع ممکن است به بدترین حالت تغییر کند. این وضعیت باعث کار سخت تر شدن کار قلب در پمپاژ خون در بدن می شود. دکتر نایجل هشدار می دهد: اگر جریان خون به شدت تحت تاثیر قرار گیرد، می تواند منجر به حمله قلبی شود.

2. ذات الریه

فقط چند دقیقه پس از اتمام مسواک زدن، یک لایه چسبنده از باکتری ها که به عنوان پلاک شناخته می شوند، شروع به پوشاندن دندان ها می کنند. تحقیقات نشان داده که پلاک ماندگار می تواند باعث ایجاد ذات الریه (سینه پهلو یا پنومونی) شود. این به این دلیل است که باکتری ها می توانند از طریق دندان ها و با تنفس فرد به سمت ریه ها حرکت کنند و در آنجا باعث عفونت شوند.

علایم ذات الریه عبارتند از:

سرفه، که ممکن است مخاط سبز، زرد یا حتی خونی ایجاد کند

تب، تعریق و لرز

تنگی نفس

تنفس سریع و کم عمق

درد قفسه سینه تیز که با تنفس عمیق یا سرفه بدتر می شود

از دست دادن اشتها، کم انرژی و خسته شدن

3. دیابت

ممکن است این پیوند کمی عجیب به نظر برسد. چگونه دهان شما می تواند بر لوزالمعده (پانکراس) شما تاثیر بگذارد؟ با این حال، تحقیقات متعدد رابطه مستقیمی بین دیابت و بیماری لثه پیدا کرده اند. در واقع، احتمال ابتلا به بیماری لثه در افراد دیابتی بیشتر است. این به این دلیل است که سطوح بالای قند خون ( نشانه دیابت کنترل نشده ) می تواند رشد بیش از حد باکتری های مضر در دهان را تحریک کند. این باکتری می تواند منجر به انواع مختلفی از عفونت ها در دهان شود که باعث افزایش التهاب در جریان خون و افزایش سطح قند خون شود و مدیریت این بیماری را سخت تر کند. دکتر کارتر می گوید: اگر دیابت دارید، تشخیص بیماری لثه مهم است.

علایم رایج دیابت عبارتند از:

ادرار کردن بیش از حد معمول

احساس تشنگی همیشگی

احساس خستگی بسیار

کاهش وزن بدون تلاش

بریدگی ها یا زخم ها نیاز به زمان بیشتری برای بهبودی دارند

تاری دید

4. زوال عقل

استفاده از نخ دندان می تواند کلید حفظ شکل دندان ها با افزایش سن باشد. یک مطالعه جدید روی 28.000 بیمار در تایوان (چین تایپه) نشان داد افرادی که بیش از یک دهه بیماری مزمن لثه داشتند، 1.7 برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر ( شایع ترین شکل زوال عقل )هستند. دانشمندان حتی شواهدی از باکتری هایی که باعث بیماری لثه می شوند در مغز افرادی که به دلیل ابتلا آلزایمر در گذشته اند، پیدا کرده اند. کارشناسان بر این باورند که سموم می توانند از خون به مغز بروند، جایی که در طول زمان باعث آسیب طولانی مدت می شوند.

علایم اولیه فراموشی یا زوال عقل عبارتند از:

از دست دادن حافظه

مشکل در تمرکز

مشکل در انجام کارهای آشنای روزانه به عنوان مثال گیجی در هنگام پرداخت پول خرید و محاسبه بقیه پول برگشتی

تلاش برای دنبال کردن یک مکالمه یا یافتن کلمه مناسب

گیج شدن در مورد زمان و مکان

تغییرات خلق و خوی

پایان خبر ویکی سلامت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مرگ در کمین آن هایی که مسواک نمی زنند/مراقب این 4 بیماری خطرناک باشید" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مرگ در کمین آن هایی که مسواک نمی زنند/مراقب این 4 بیماری خطرناک باشید"، کلیک کنید.