مطالبات مردم مازندران از دولت/ غصه همیشگی شالیکاران و صنایع – خبرگزاری ویکی سلامت | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری ویکی سلامت، گروه استان ها: دومین سفر استانی رییس جمهور و هیات دولت به مازندران روزهای پنجشنبه و جمعه هفته جاری برگزار می شود و مردم استان در آستانه این سفر از دولتمردان خواستار توجه به اقتصاد و معیشت مردم شدند.

اولین سفر استانی دولت سیزدهم به مازندران در اسفندماه 1400 برگزار شد و رهاورد آن 167 مصوبه با 17 هزار و 800 میلیارد تومان اعتبار بود و با تخصیص و اجرایی شدن آن تاکنون بخش هایی از موانع فراروی توسعه استان رفع شده است.

خروج واحدهای تولیدی و صنعتی از رکود و بازگشت به تولید از جمله دستاوردهای بزرگ دولت سیزدهم در مازندران است و مردم استان انتظار دارند در سفر دوم نیز با تدوین مصوبات، گره از تولید در استان باز شود.

بهار فصل شالی و شالیکاری است و همزمان سفر دولت به استان با کشت و کار شالیکاران سبب شده تا به میانه آنان رویم و مطالبات و انتظاراتشان را از دولت و رییس جمهور جویا شویم.

عصر یک روز نیمه گرم بهاری است که پا به شالیزارهای مازندران می گذاریم و چهار بانوی مازندرانی که از صبح آن روز تا غروب مشغول نشاکاری هستند، درد و غصه آنها، آلام همه کشاورزان و شالیکاران مازندرانی است. از دلگویه هایشان می گویند و برنج پارسالی که روی دستشان مانده است.

یک بانوی شالیکار در حالی که در زمین غرقابی شالیزار با قامتی خمیده مشغول نشاکاری است، به خبرنگار ویکی سلامت می گوید: انتظار و خواسته ما از رییس جمهور و دولت این است که از کشاورزان و شالیکاران حمایت کنند.

خاله صغری بانوی زحمتکشی که به همراه همسایگان و اهالی مشغول نشاکاری در مزرعه است، ادامه داد: برنج کیلوی 120 هزار تومانی با قیمت 60 تا 70 هزار تومان از کشاورز خریداری می شود و هنوز بخشی از محصول پارسالی در انبارها در حال خراب شدن است.

مطالبات مردم مازندران از دولت/ غصه همیشگی شالیکاران و صنایع

وی گفت: دولت باید از کشاورز حمایت کند تا آنان مجبور نشوند مزرعه خود را برای تامین معیشت بفروشند و همچنین انتظار داریم رییس جمهور برای بیکاری فرزندان کشاورزان نیز برنامه ریزی کند.

پیرمرد مزرعه دار که دوران بازنشستگی در سه هزار مترمربع از شالیزارهایش به تولید و شالیکاری می پردازد، نیز افزایش هزینه های تولید را از جمله مسایل بیان می کند و ادامه می دهد: قیمت نهاده ها، کود و سم بسیار افزایش یافته است و برای کشاورزان صرفه اقتصادی ندارد.

افزایش هزینه های تولید کشاورزی

محمد بابایی در گفت وگو با خبرنگار ویکی سلامت با اظهار اینکه انتظار داریم دولت برای مهار گرانی و تورم تلاش بیشتری داشته باشد، گفت: قیمت یک حلب سم پنج کیلویی نسبت به سال قبل دو تا سه برابر شده و علاوه بر این به دلیل گرانی ها هزینه ها و دستمزد کارگران نشاکار به روزانه 750 هزار تومان رسیده است.

معلمان و فرهنگیان نیز در آستانه سفر دولت به استان مطالبات خود را مطرح می کنند و انتظار دارند دولت نسبت به ارتقای آنها و منزلت معلمان اقدام و برنامه ریزی کند، هایده پورشعبان فرهنگی مازندرانی با بیان اینکه طبق فرمایش مقام معظم رهبری هرچه افکار عمومی حق معلمان را بدانند، مشکلات جامعه رفع می شود.

وی در گفت وگو با خبرنگار ویکی سلامت ارتقای جایگاه و منزلت دانشگاه فرهنگیان را از دیگر خواسته ها ذکر کرد و افزود: هرچه دانشگاه قوی تر باشد، معلمانی را تربیت می کنند که می توانند نسلی بسازند که جامعه متحول کنند.

آنان همسازی سازی حقوق فرهنگیان، بازنگری در طرح رتبه بندی و توجه به معیشت را از دیگر درخواست ها عنوان کردند.

مطالبات مردم مازندران از دولت/ غصه همیشگی شالیکاران و صنایع

صنعتگران نیازمند نقدینگی و سرمایه در گردش

در بخش تولید و صنایع نیز به رغم آنکه تلاش های خوبی در دوران دولت سیزدهم در مازندران صورت گرفته است، با این حال برخی از صنعتگران و صاحبان صنایع ارایه تسهیلات برای تامین نقدینگی و سرمایه در گردش را از جمله درخواست مطرح می کنند.

یک کارخانه دار مازندرانی که برای ملاقات مردمی با استاندار مازندران به ساختمان استانداری آمده بود، نیاز به تسهیلات دو میلیارد تومانی را از جمله درخواست ها برای رونق و جهش تولید ذکر کرد و گفت: به رغم آنکه این تسهیلات مصوب شده بود ولی بانک ها همکاری نکرد.

این فعال اقتصادی توجه به تولید را برای شتاب بخشی به اقتصاد استان لازم و ضروری دانست.

مازندران در دور اول سفرهای استانی تاکنون شاهد پیشرفت ها و دستاوردهای خوبی بوده که ریل گذاری آن توسط دولت سیزدهم انجام شده است. بازگشت 192 کارخانه راکد و یا ورشکسته به اقتصاد و تولید و اشتغال شمار زیادی از جوانان سبب شده تا نرخ بیکاری در مازندران روند کاهشی به خود گیرد و از این نظر رتبه برتر را در کشور به خود اختصاص دهد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران با بیان اینکه 78 مصوبه از 176 مصوبه سفر اول هیات دولت به استان اجرا شده است، افزود: بیشترین اعتبار مصوب سفر دولت در حوزه حمل و نقل و بخش کشاورزی بوده است و بیش از هزار میلیارد تومان از اعتبار در قالب ماده 56 بوده است.

فرج الله فتح الله پور تعداد مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان 176 مصوبه برشمرد و گفت: تاکنون از 17 هزار و 800 میلیارد تومان اعتبارات 11 هزار میلیارد تومان معادل 96 درصد بودجه عمومی تخصیص یافته است.

فتح الله پور با عنوان اینکه 21 درصد اعتبارات منابع داخلی و مولدسازی تامین و تخصیص داده شده است، گفت: 78 تسهیلات ماده 56 و سایر موارد نیز پرداخت شده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مازندران گفت: در مجموع 62 درصد از کل اعتبارات سفر پرداخت شده و 20 درصد تسهیلات 11 هزار و 263 میلیارد تومان پرداخت شده است.

در مجموع 62 درصد از کل اعتبارات سفر پرداخت شده و 20 درصد تسهیلات 11 هزار و 263 میلیارد تومان پرداخت شده است

وی با بیان اینکه بیشترین اعتبار تخصیص یافته در حوزه راه و شهرسازی بوده است، ادامه داد: در بخشی از حوزه ها میزان تخصیص ها بیش از اعتبارات مصوب بوده است.

فتح الله پور با اظهار اینکه 78 مصوبه از مجموعه 176 مصوبه اجرا شده است، تصریح کرد: همچنین 89 مصوبه در دست اجرا و مابقی در دست پیگیری است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران گفت: 44 درصد مصوبات 100 تکمیل، 13 درصد بین 75 تا 95 درصد، 15 درصد بین 50 تا 75 درصد، 11 درصد بین 25 تا 50 درصد و 16 درصد زیر 25 پیشرفت دارند.

استاندار مازندران با اشاره به اینکه رییس جمهور و اعضای هیات دولت سیزدهم برای دومین بار به دیار علویان سفر می کنند، افزود: جزییات برنامه ها، نشست ها، دیدارها و پروژه های افتتاحی سفر رییس جمهور به مازندران متعاقباً اعلام می شود.

یوسف نوری، با بیان این در سفر نخست رییس جمهور به مازندران؛ مصوبات خوبی در حوزه مختلف به تصویب رسید، اظهار داشت: این مصوبات هم اکنون با جدیت پیگیری می شود و در صورت نیاز به تقویت اعتبارات در بخش های مختلف طی سفر دوم هیات دولت سیزدهم به استان اقدام خواهد شد.

استاندار مازندران، گفت: در سفر دوم رییس جمهور به استان، به مسایل بسیار اساسی که پیشرفت مازندران در گرو آن هاست، پرداخته خواهد شد.

سفر دور اول رییس جمهور به استان مازندران در 20 اسفند 1400 انجام شده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مطالبات مردم مازندران از دولت/ غصه همیشگی شالیکاران و صنایع – خبرگزاری ویکی سلامت | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مطالبات مردم مازندران از دولت/ غصه همیشگی شالیکاران و صنایع – خبرگزاری ویکی سلامت | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.