مغز دوم انسان کجای بدن قرار دارد؟

مغز دوم انسان کجای بدن قرار دارد؟

مایکل گرشون در کتاب «مغز دوم» بر اساس پژوهش های این حوزه توضیح داده است که در معده یک شبکه عصبی با بیش از 100 میلیارد نورون وجود دارد که سیگنال های استرس را به بدن می دهد و گاهی اوقات نیز موجب بیماری می شود.

به گزارش ویکی سلامت؛ به نقل از ویکی سلامت، احتمالا برای خیلی از ما پیش آمده است که وقتی دچار استرس می شویم متوجه تغییرات در سیستم گوارش خود یا احساس تنش در ناحیه شکم خود می شویم. ارتباطات عصبی در معده بسیار پیچیده و گسترده است و وظیفه آن صرفا هضم غذا نیست. مایکل گرشون در کتاب «مغز دوم» بر اساس پژوهش های این حوزه توضیح داده است که در معده یک شبکه عصبی با بیش از 100 میلیارد نورون وجود دارد که سیگنال های استرس را به بدن می دهد و گاهی اوقات نیز موجب بیماری می شود.

زمانی که مغز تحت تاثیر برخی از احساسات قرار می گیرد می تواند این احساسات را از طریق مسیرهای عصبی و خونی و حتی هورمون ها به معده انتقال دهد. این مساله نیز دستگاه گوارش را به هم می ریزد. به عنوان مثال استرس باعث تحریک دستگاه گوارش شده و اسهال ایجاد می کند.

نتایج بررسی های مختلف نشان می دهد، اضطراب مزمن می تواند در طولانی مدت عملکردهای گوارشی را تغییر داده و آن را با اختلال روبه رو کند. گرسنگی و سیری جزو اطلاعاتی هستند که از طریق مغز مخابره می شوند و هر نوع احساس منفی در مغز روی این حس ها نیز تاثیر می گذارد. عکس این مساله نیز صادق است، زمانی که درد گوارشی احساس می کنیم نورون های لوله گوارش، مغز را مطلع می کند و فرمانده بدن نیز به شیوه های مختلف وارد عمل می شود و واکنش نشان می دهد.

در برخی موارد که ارتباط بین مغز و شکم به خطر می افتد مشکلاتی مانند سندرم روده تحریک پذیر نیز بروز می کند. سندروم روده تحریک پذیر اختلال شایعی است که باعث درد شکم، نفخ و اختلال در دفع مدفوع شده و می تواند همراه با ناتوانی های مهم و صرف هزینه های بالا باشد. بسیاری از محققان نقش مسایل روان شناختی را در این اختلال بسیار پررنگ می دانند و در چیزی حدود 20 تا 60 درصد موارد، این اختلال، با اختلالات روانی دیگر در افراد همراه و مرتبط است. این موارد اهمیت توجه بیشتر به وضعیت و عملکرد معده و سیستم گوارشی را نشان می دهد.

منبع: psychologytoday

پایان خبر ویکی سلامت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مغز دوم انسان کجای بدن قرار دارد؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مغز دوم انسان کجای بدن قرار دارد؟"، کلیک کنید.