منع سفر به 5 استان و توصیه به آغاز سفرها از پنجشنبه

ستاد سفر با یادآوری هشدار قرمز هواشناسی به 5 استان کهگیلویه و بویراحمد، کردستان، چهارمحال و بختیاری، ایلام و بخشی از خوزستان، با منع سفر به این استان ها تا آرام شدن شرایط جوی، توصیه کرد سفرها از روز پنجشنبه به بعد، که هوا در بیشتر نقاط کشور مطلوب تر است، برنامه ریزی شود.

به گزارش ویکی سلامت، ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با حضور احمد وحیدی ـ وزیر کشور ـ تشکیل جلسه داد و علاوه بر وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی، استانداران مازندران، هرمزگان، خوزستان، کرمان، ایلام، سمنان و فارس، آخرین وضعیت سفرها و خدمات را گزارش دادند.

اختصاص900 پرواز فوق العاده برای نوروز

سید کمال هادیانفر ـ معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی ـ با بیان اینکه در چهار بخش حمل و نقل هوایی، دریایی، ریلی و جاده ای موضوع ایمنی مورد تاکید جدی بوده است، به ارایه گزارشی درباره اقدامات و تدابیر انجام شده پرداخت و افزود: نوروز سال گذشته 16 میلیون و 300 هزار نفر از ناوگان عمومی استفاده کرده اند و امسال افزایش سه تا پنج درصدی سفرها پیش بینی شده است.

او با اشاره به تقاضای زیاد سفرها با توجه به محدودیت ناوگان عمومی، اظهار کرد: در ستاد نوروز تمهیدات لازم را اندیشیده ایم و ظرفیت سازی کرده ایم. یک میلیون و 750 هزار بلیت قطار فروخته شده است و برای سفرهای با ناوگان جاده ای ظرفیت 6 میلیون و 800  هزار و یک میلیون و 450 هزار ظرفیت برای هواپیمایی پیش بینی شده است.

هادیانفر با اشاره به پیش بینی استفاده 6 میلیون و 500 هزار نفر  از ظرفیت دریایی در نوروز، افزود: در بازدیدهای انجام شده تا امروز، شرایط مساعدی برقرار است.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی با پیش بینی افزایش 10 درصدی سفرهای هوایی در تعطیلات نوروز 1403، گفت: 900 پرواز فوق العاده پیش بینی شده است که بلیت ها 24 ساعت قبل به فروش خواهد رسید. 75 درصد ظرفیت را به پروازهای داخلی و 25 درصد را به پروازهای خارجی اختصاص داده ایم.

او با اشاره به اینکه تمام پروازهای داخلی به غیر از کیش و قشم از نرخ مصوب تبعیت می کنند، افزود: پرواز خارجی به دلیل نداشتن نرخ مصوب به صورت چارتری عرضه می شوند و تلاش بر این است که نرخ ها قابل کنترل باشد.

هادیانفر همچنین تاکید کرد: مسافران بلیت رفت و برگشت را همزمان تهیه کنند که با مشکلی مواجه نشوند.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سازمان راهداری در 291 هزار کیلیومتر راه های کشور برای خدمات رسانی آمادگی کامل دارد، به سالانه 20 هزار فوتی و 360 هزار مجروح و مصدوم به دلیل تصادفات اشاره کرد و افزود: در چند سال اخیر این روند افزایش بوده است و با توجه به اینکه در برنامه هفتم توسعه فعالیت شورای عالی هماهنگی حمل و نقل و ایمنی کشور با مسیولیت رییس جمهوری مصوب شده است، برنامه اجراییِ سالی 10 درصد کاهش جانباختگان ظرف 6 ماه باید تدوین شود. در پایان برنامه نیز باید 50 درصد کاهش اتفاق بیفتد و جانباختگان به 10 هزار و مجروحان به 150 هزار نفر برسد.

او اظهار کرد: دولت اگر بخواهد، 50 درصد موضوع حل می شود فقط باید تکالیف به دستگاه ها ابلاغ و مطالبه شود. همچنین رسانه ها و صداو سیما در فرهنگسازی نقش بسزایی دارند.

هادیانفر با اشاره به شناسایی پنج هزار و 200 نقطه حادثه خیز در کشور، گفت: سه هزار و 200 نقطه در جاده و 2 هزار نقطه در شهرها شناسایی شده است و تا روز گذشته 412 نقطه رفع مساله شده و 400 نقطه دیگر نیز در دستور کار است در سال 1403 برطرف شود.

سفرها را به پنجشنبه به بعد موکول کنید

محمد اصغری ـ نماینده سازمان هواشناسی ـ نیز در جلسه ستاد سفر گفت: برای برخی از استان های از جمله کهگیلویه و بویراحمد، کردستان، چهارمحال و بختیاری، ایلام و بخشی از خوزستان هشدار قرمز هواشناسی صادر شده است. توصیه ما این است که افراد به این استان ها امروز سفر نکنند.

او افزود: در خراسان رضوی و شهر مشهد، روز اول فروردین شاهد بارش باران هستیم. با این حال در نیمه شرقی نسبت به نیمه غربی هوا گرم تر است. همچنین در برخی از مناطق کشور شاهد باد شدید هستیم و افرادی که در مسیرها از چادر استفاده می کنند باید مراقبت بیشتری کنند؛ چرا که وزش باد به چادرها آسیب می زند.

این کارشناس هواشناسی توصیه کرد از روز پنجشنبه که هوا در بیشتر نقاط کشور مطلوب تر است، هم وطنان سفر کنند.

اصغری افزود: در هفته بعد در روزهای شنبه و یکشنبه هوای مطلوبی را در بیشتر نقاط کشور خواهیم داشت، اما از روز دوشنبه آینده سامانه بارشی شدیدی از سمت غرب دوباره وارد کشور می شود و گردشگران در بیشتر استان ها در روزهای دوشنبه و سه شنبه شاهد بارش بهاری هستند.

منع سفر به 5 استان و توصیه به آغاز سفرها از پنجشنبه

وضعیت اسکان در 7 استان پرتردد

سید محمود حسینی پور ـ استاندار مازندران ـ در این نشست از آمادگی این استان برای پذیرایی و خدمات رسانی به مسافران سخن گفت و افزود: با توجه به تقارن نوروز و ماه رمضان، توسعه گردشگری مذهبی را با تاکید بر بقاع متبرکه و معرفی شهرهایی که گرایش مذهبی بیشتری دارند، مد نظر قرار داده ایم.  

او به برنامه ریزی هایی برای متوازن کردن سفرها در استان مازندران اشاره کرد و گفت: ظرفیت استان مازندران 107 هزار و 659 شب اسکان رسمی (دارای مجوز) است. همچنین ظرفیت کلی اسکان (با احتساب تمام اقامتگاه ها) یک میلیون و 262 هزار و 828 شب است و برای خدمات اسکان آماده شده اند.  

حسینی پور ادامه داد: با توجه به شیوع بیماری ها برنامه ریزی ویژه ای برای ارایه خدمات بهداشتی انجام شده است و دانشگاه علوم پزشکی را با هدف خدمات رسانی فعال کرده ایم.

مهدی دوستی ـ استاندار هرمزگان ـ در ارتباطی ویدیویی با ستاد سفر، از آمادگی مراکز اقامتی در این استان سخن گفت و افزود: 8 هزار تخت برای اقامت مسافران در نظر گرفته شده است.

استاندار هرمزگان ادامه داد: یک هزار چشمه سرویس بهداشتی در استان تعبیه شده است. 90 شناور، 9 فرودگاه، صدها کلاس در مدارس، 35 ایستگاه ناجی، 24 ایستگاه غواصی، 17 کروز ثابت و سیار هلال احمر در نظر گرفته شده است.

دوستی همچنین گفت: 927 هزار نفر شب از 25 اسفند تا کنون در استان هرمزگان اقامت داشته اند.

علی اکبر حسینی محراب ـ استاندار خوزستان ـ نیز با اشاره به تجربه این استان در میزبانی از مسافران اربعین و راهیان نور، از آمادگی این استان برای پذیرایی از مسافران نوروزی سخن گفت و افزود: اکیپ های هلال احمر، راهداری و اورژانس در جاده های استان خوزستان مستقر شده اند. 22 نقطه خطر در استان خوزستان شناسایی شده که خوشبختانه 15 نقطه، خطر آن برطرف شده است.

سید محمدرضا هاشمی ـ استاندار سمنان ـ نیز از پیش بینی 49 هزار نفر شب ظرفیت اقامت، آماده سازی 11 بیمارستان و اماکنی به نام همراه سرا خبر داد و گفت: از ابتدای شروع طرح نوروزی تعداد فوتی های ناشی از تصادف های جاده ای در استان سمنان بیش از 62 درصد کاهش داشته است، که امیدواریم تا پایان تعطیلات نوروزی شاهد کاهش میزان تصادفات باشیم.

استاندار سمنان ادامه داد: در فاصله 650 کیلومتری مسیر تهران به مشهد، 43 روستا وجود دارد که تمام این روستاها برای میزبانی و ارایه خدمات به مسافران نوروزی همکاری دارند و با استقرار ماشین با چراغ گردان به کاهش تصادفات کمک کرده اند.

هاشمی گفت: بیش از 2 میلیون و 200 هزار وسیله نقلیه از ابتدای شروع طرح نوروزی تا امروز (سه شنبه 29 اسفندماه) از مسیر استان سمنان عبور کرده اند. این استان مسیر عبور زایران امام رضا (ع) است و با تمام توان در خدمت مسافران نوروزی است.

محمد مهدی فداکار ـ استاندار کرمان ـ نیز در ارتباطی ویدیویی با ستاد سفر، گفت: براساس آمار استان کرمان امسال نسبت به سال های قبل، میزبان گردشگران بیشتری است. مسافران نوروزی در این استان از اماکن فرهنگی، گردشگری و تاریخی بازدید می کنند و بسیاری از آنان با حضور در گلزار شهدای کرمان، مزار سردار سلیمانی را زیارت می کنند.

او افزود: بر اساس آمار، میزان اقامت در استان کرمان نسبت به سال های قبل افزایش یافته و از نظر میزان رزرو اقامت، کرمان در رتبه سوم قرار دارد. تمام هتل ها و مراکز اقامتی ما در استان آماده میزبانی از گردشگران هستند و در کنار آن ها، آموزش و پرورش نیز به کمک آمده و این در حالی است که بوم گردی های استان کرمان نیز امسال با استقبال بسیار خوبی روبه رو شده اند.

حسن بهرام نیا ـ استاندار ایلام ـ نیز گفت: سال گذشته ایلام به عنوان استان نوظهور گردشگری شناخته شده و در سال 1402، میزان اقامت در این استان نسبت به سال 1401، 52 درصد رشد داشت.

محمد هادی ایمانیه ـ استاندار فارس ـ نیز به آماده سازی ظرفیت اسکان برای 80 هزار نفر شب و 30 هزار ظرفیت پارکینگ در شیراز اشاره کرد و گفت: پویش «شهر من روزه دار است» و تورهای آشناسازی ویژه زایران و گردشگران نوروزی در این استان راه اندازی شده است.

ایمانیه اضافه کرد: برگزاری برنامه افطار تا سحر در باغ ملی، برگزاری طرح آرامش بهاری در اماکن زیارتی، تحویل سال در اماکن مقدس، حافظیه و تخت جمشید، فعال کردن مساجد یازده گانه شهر شیراز، استقرار مبلغان و راهنمایان گردشگری در اماکن گردشگری با زبان انگلیسی، روسی، چینی و عربی و برپایی 160 نوروزگاه عشایری از دیگر اقدامتی است که در فارس انجام شده است.

جایزه وزارت کشور به استان هایی که فوتی تصادفی کمتری داشته باشند

احمد وحیدی ـ وزیر کشور ـ در ادامه این اظهارات تاکید کرد: در نوروز از گران فروشی باید جلوگیری شود. نباید اجازه دهیم تا در حق مسافران اجحاف شود. استانداران و فرمانداران و دستگاه هایی مثل تعزیرات در ایام نوروز باید کاملا مراقبت کنند تا خدای نکرده اجحافی در حق مردم انجام نشود.

او همچنین به ظرفیت های کشور در حوزه گردشگری مذهبی اشاره کرد و افزود: گردشگری مذهبی در ایران مهم است. بقاع متبرکه و اماکن مذهبی نگین گردشگری ما هستند. مردم علاقه زیادی به سفرهای زیارتی دارند. مشهد بیشترین رزرو را در نوروز 1403 دارد. چند روز پیش به مشهد سفر کردم مسافران زیادی در نوروز امسال به مشهد مشرف می شوند در شهرهایی مثل مشهد و استان خراسان رضوی خدمت رسانی باید قدرت بیشتری انجام شود.

وحیدی به اهمیت حمل و نقل اشاره کرد و افزود: تمامی ظرفیت ها در حوزه حمل و نقل برای خدمت رسانی به مسافران نوروزی به خدمت گرفته شده است.

وزیر کشور همچنین به اهمیت کاهش آمارهای فوتی و تصادفات در نوروز اشاره کرد و گفت: به منظور کاهش آمار فوتی ها، استان هایی که نسبت به سال های قبل تعداد فوتی های آنان کاهش داشته باشد تشویق می شوند و جوایزی برای مدیران آن استان ها در نظر گرفته خواهد شد

پایان خبر ویکی سلامت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "منع سفر به 5 استان و توصیه به آغاز سفرها از پنجشنبه" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "منع سفر به 5 استان و توصیه به آغاز سفرها از پنجشنبه"، کلیک کنید.