همای سعادت بر سرستون های تخت جمشید!/ عکس

به گزارش خبرگزاری ویکی سلامت، اکبر نعمتی در این رشته توییت گفت:«حالا که بعد از انتشار فیلم هما در طالقان این پرنده ترند شد، دیدم یه سری اطلاعات غلط در حال انتشار است خوبه که در اینجا کمی اطلاعات در مورد این پرنده منتشر کنم. نام هما یا هومیه، هومایه، هومیا و هومایا در پهلوی به معنی فرخنده و خجسته در اوستا به وفور به کار رفته است. هما یا مرغ سعادت، با نام علمی Gypaetus barbatus از تیره یا خانواده Accipitridae بوده و نام انگلیسی آن کرکس ریش دار یا Bearded_Vulture می باشد.

شاید براتون پارادوکس ایجاد شد که چرا یک کرکس یا لاشخور شد پرنده سعادت در باور ما ایرانی ها؟ بریم اول سراغ غذای این پرنده؛ بیش از 80 درصد غذای هما مغز استخوان است و قادر است در کمتر از 24 ساعت استخوان را به صورت کامل هضم نماید زیرا اسید معده هما زیاد است. هما مانند دیگر پرنده های شکاری علاقه ای به خوردن گوشت و لاشه ندارد و تغذیه اصلی این پرنده استخوان است. هما استخوان را درحین پرواز از ارتفاع بالا به زمین می اندازد تا به قطعات کوچک تبدیل شود و سپس اقدام به خوردن آن می کند. همچنین در نظر داشته باشید هما از لاک پشت و مارمولک نیز تغذیه میکند. هما در خاک های حاوی اکسید آهن با چنگال خود خاک حاوی اکسید آهن را بر می دارد و آن را روی پر و بالش می مالد تا مطمین شود که به رنگ نارنجی آتشین تبدیل شده و ظاهری جدید به خود بگیرد و رفتار استتار یا دفاعی این پرنده است.

همای سعادت بر سرستون های تخت جمشید!/ عکس

همای سعادت یا مرغ سعادت جایگاه ویژه ای در ادبیات و فرهنگ ایران زمین دارد و مشهور است که سایه اش بر سر هر که بیفتد، به خوشبختی، سعادت و کامیابی خواهد رسید. به همین دلیل نقش هما در بسیاری از سرستون های تخت جمشید وجود دارد و اشعار بسیاری در ادبیات پارسی سروده شده اند.

همای سعادت بر سرستون های تخت جمشید!/ عکس

که هما نقشی اساسی در آنها دارد. هما در اصل پرنده ای استخوان خوار است، ایرانیان باستان چهار عنصر آب، باد، خاک و آتش را بسیار گرامی و مقدّس می شمردند و آن ها را به وجود آورنده هستی و گرداننده جهان می دانستند؛ تا آنجا که آیین بیشتر اقوام کهن ایرانی نیز همین عناصر طبیعت بوده است.

برای همین مردگان خود را در خاک دفن نمی کردند چون باور داشتند، خاک نباید آلوده شود و نیاکان ما اجساد خود را در دخمه ها قرار می دادند، به اعتقاد آنها، اگر هما به سراغ جسدی می رفت آن فرد در عالم جاودان سعادتمند و در دنیای بعد بهشتی می شد.

در افسانه ها دیدنش موجب خوش یمنی بوده است. جالب است بدانید در ادبیات کهن پارسی هرگاه پادشاهی در می گذشت و وی را وارثی برای جانشینی نبود، مردم را در میدانی جمع و همایی را رها می کردند، هما بر سر و شانه ی هر که می نشست آن فرد پادشاه سرزمین می شد.

برخلاف باورها هما پرنده کمیابی در ایران نیست هم در رشته کوه های البرز و هم زاگرس زندگی میکند اما از آنجایی که آشیانه اش را در بالای صخره ها انتخاب میکند دیدنش کمی سخت است، البته از لحاظ حفاظتی در آستانه تهدید قرار گرفته است.

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "همای سعادت بر سرستون های تخت جمشید!/ عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "همای سعادت بر سرستون های تخت جمشید!/ عکس"، کلیک کنید.