والیبال در 1402؛ قهر مردم!

والیبال ایران در سال 1402 رویدادهای مختلفی را تجربه کرد، نتایج ضعیفی به دست آورد و در نهایت روز به روز از المپیک لندن دورتر شد.

به گزارش ویکی سلامت، والیبال ایران در سال 1402 فراز و نشیب های زیادی را تجربه کرد. ناکامی بزرگ ایران در رویدادهای بین المللی، سقوط چند پله ای در رنکینگ جهانی و کمرنگ شدن شانس کسب سهمیه المپیک مهمترین و تلخ ترین اتفاقات والیبال در سال گذشته بود که موجب نارضایتی مردم هم شد؛ نتایج ضعیفی که منجر به استعفای عطایی سرمربی تیم ملی و انتخاب مایوریسیو موتا پایز برای هدایت ملی پوشان شد.

در این گزارش مهمترین اتفاقات والیبال در سالی که گذشت مورد بررسی قرار گرفته است که در ادامه می خوانید.

لیگ ملت؛ باخت ها، ریجکت ها، حاشیه ها

لیگ ملت های والیبال 2023 با حواشی زیادی برای تیم ملی همراه بود. مسابقات از خرداد ماه آغاز شد و ایران در غیبت میلاد عبادی پور راهی رقابت ها شد. هفته اول و دوم این مسابقات با 6 باخت و تنها دو برد برای تیم ملی همراه بود. در هفته سوم که به میزبانی آمریکا برگزار شد، برای بهروز عطایی، امین اسماعیل نژاد، آرمان صالحی و محمدطاهر وادی ویزا صادر نشد و تیمی ناقص در رقابت های این هفته شرکت کرد که با چهار شکست پیاپی به کار خود پایان داد اما با توجه به فریز شدن امتیازات ایران در این هفته به دلیل عدم صدور ویزا، ایران جایگاه دهمی خود را حفظ کرد.

از جمله موضوعاتی که در این حین حاشیه سازی کرد انتقادات تند محمدجواد معنوی نژاد به خط خوردن از تیم ملی بود. بهروز عطایی هم به انتقاداتش واکنش نشان داد و اعلام کرد که دیگر با تیم ملی همکاری نخواهد داشت. از طرفی شایبه اختلاف بین محمد موسوی و میلاد عبادی پور دیگر موضوعی بود که حل نشده باقی ماند. شایعه ویپ کشیدن بازیکنان دیگر موضوع حاشیه ای مطرح شده در هفته سوم لیگ ملت ها بود که از سوی مسیولان فدراسیون هم رد نشد.  

والیبال در 1402؛ قهر مردم!

قهرمانی آسیا؛ از تقدیم جام به ژاپن تا هو شدن در ارومیه

قهرمانی آسیا دومین رویداد مهم تیم ملی در سال گذشته بود که به میزبانی ارومیه برگزار شد. در حالی که همه انتظار داشتند تیم ملی با استفاده از امتیاز میزبانی و با حضور هواداران پرشور ارومیه ای جام قهرمانی را بالای سر ببرد و ناکامی لیگ ملت ها را جبران کند اما در روزی که حدود هشت هزار تماشاگر به ورزشگاه 6 هزار نفری غدیر ارومیه معروف به آشیانه درناها آمده بودند، تیم ملی سه بر صفر به ژاپن باخت؛ شکستی که باعث هو شدن تیم ملی و اعتراض شدید هواداران حاضر در سالن شد.

بازی های آسیایی؛ جامی که به چشم نیامد

در ادامه مسابقات، تیم ملی راهی بازی های آسیایی هانگژو شد؛ جایی که ژاپن با تیم دوم خود شرکت کرد و ایران در غیاب اصلی ترین رقیبش توانست جام قهرمانی را به دست بیاورد، هر چند که این قهرمانی در غیاب قدرت اصلی آسیا چندان به چشم نیامد.

انتخابی المپیک؛ از تکمیل پروژه شکست تا استعفایی دیرهنگام

مسابقات انتخابی المپیک پازل ناکامی تیم ملی را تکمیل کرد. هرچند بهروز عطایی سرمربی سابق تیم ملی قبل از اعزام به این تورنمنت گفته بود “به خودمان قول داده ایم که در برزیل سهمیه المپیک را بگیریم” اما تیم ملی با 6 شکست و یک برد به کار خود پایان داد. عطایی بعد از سومین شکست در این تورنمنت از هدایت تیم ملی استعفا داد و علیرضا طلوع کیان تا پایان مسابقات سرمربیگری کرد. در پایان این مسابقات هم تیم ملی به رتبه پانزدهم جهان سقوط کرد و محمدرضا داورزنی، رییس وقت فدراسیون با پذیرش مسیولیت شکست های تیم ملی، وعده جذب یک مربی تراز اول خارجی داد.

والیبال در 1402؛ قهر مردم!

خداحافظی داورزنی با والیبال 

دوره ریاست چهارساله محمدرضا داورزنی در فدراسیون والیبال دوشنبه، 29 آبان به صورت رسمی به پایان رسید تا این مدیر ورزشی که پیش از این هم حدود 12 سال ریاست فدراسیون را بر عهده داشت، از والیبال جدا شود. هر چند داورزنی در انتخابات ریاست فدراسیون کاندیدا شده بود اما بحث بازنشستگی او به دلیلی برای کناره گیری اش تبدیل شد. با خداحافظی داورزنی از والیبال، وزارت ورزش و جوانان وحید مرادی را به عنوان سرپرست فدراسیون انتخاب کرد.

سرمربی تیم ملی؛ داخلی ها شیطنت کردند، پایز سرمربی شد

بعد از استعفای بهروز عطایی و بازگشت تیم ملی از انتخابی المپیک، داورزنی رییس وقت فدراسیون رایزنی با گزینه های مختلف برای هدایت تیم ملی را آغاز کرد اما قبل از اینکه به توافق نهایی با یک گزینه برسد، دوران ریاستش به پایان رسید. وحید مرادی بعد از اینکه به عنوان سرپرست فدراسیون انتخاب شد، اولویت خود را انتخاب سرمربی عنوان کرد. بار دیگر بازار اسامی داغ شد اما با هیچکدام از آنها توافقی صورت نگرفت. مرادی گفت داخلی ها شیطنت کرده و مربیان را منصرف کرده اند اما در نهایت مایوریسیو موتا پایز به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد.  

والیبال در 1402؛ قهر مردم!

نوشداروی والیبالیست های جوان

هر چند تیم ملی بزرگسالان نتایج خوبی نگرفت و باعث نارضایتی مردم شد اما تیم های پایه عناوین دلچسبی را کسب کردند؛ تیم ملی جوانان در فینال قهرمانی جهان ایتالیا را شکست داد و به قهرمانی دست پیدا کرد. تیم ملی نوجوانان در فینال قهرمانی جهان مقابل فرانسه شکست خورد و نایب قهرمان شد. تیم ملی نوجوانان زیر 16 سال هم در فینال قهرمانی آسیا ازبکستان را شکست داد و قهرمان شد.

جوانگرایی زنان

تیم ملی زنان که با ترکیبی از بازیکنان جوان و تعدادی هم باتجربه برای اولین بار در مسابقات چلنج کاپ آسیا شرکت کرد، با چهار برد و دو باخت در جایگاه پنجم قرار گرفت. در ادامه هم به قهرمانی آسیا رفت و عملکرد خوبی از خود به جای نگذاشت. در نهایت با دهمی این مسابقات به کار خود پایان داد. سرمربی تیم ملی جوانگرایی تیم را یکی از دلایل این نتایج عنوان کرد. تیم ملی دختران هم  که در نخستین دوره رقابت های قهرمانی دختران زیر 16 سال آسیا شرکت کرد، با عنوان ششمی به کار خود پایان داد.

پایان خبر ویکی سلامت 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "والیبال در 1402؛ قهر مردم!" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "والیبال در 1402؛ قهر مردم!"، کلیک کنید.