ورزش های آبی ایران در سال 1402/ از تلخی هانگژو تا شیرینی کلارک

هر چند دست ملی پوشان شنا، شیرجه و واترپلو ایران از کسب مدال در بازی های آسیایی هانگژو کوتاه ماند اما جوانان ملی پوش این سه رشته در روزهای پایانی سال 1402، مدال های رنگارنگی را کسب کردند.

به گزارش ویکی سلامت، سال 1402 برای تیم های ملی بزرگسالان و جوانان ایران در رشته های شنا، شیرجه و واترپلو سال پرکاری بود و در عین حال لیگ های برتر شنا، شیرجه و واترپلو کشور برگزار شد و تیم های قهرمان مشخص شدند. بازی های آسیایی هانگژو در کشور چین برای ورزش های آبی ایران با کسب مدال همراه نبود اما در رده های سنی تیم های ملی شنا، شیرجه و واترپلو جوانان ایران توانستند مدال های رنگارنگی به دست آورند.

4 پیروزی و 2 شکست تیم ملی واترپلوی جوانان در جام جهانی رومانی

تیم ملی واترپلوی جوانان ایران با کسب چهار پیروزی و قبول دو شکست به مقام پانزدهم جام جهانی جوانان در رومانی از میان 19 تیم حاضر در مسابقات رسید.  مسابقات واترپلو قهرمانی جوانان جهان (زیر 20 سال) از 20 الی 27 خرداد 1402 (10 الی 17 ژوین 2023) به میزبانی رومانی برگزار شد؛ این مسابقات با حضور 19 تیم در شش گروه پیگیری شد که تیم ملی واترپلو ایران در گروه «F» این مسابقات با تیم های آرژانتین و استرالیا همگروه بود.

جوانان ایران، کار خود را با پیروزی مقابل آرژانتین آغاز کردند و در دومین دیدار مرحله گروهی مقابل استرالیا شکست خوردند،  تیم پرو در مرحله بعد را شکست دادند، مقابل برزیل باختند و آفریقای جنوبی را از پیش رو برداشتند و مجددا مقابل آرژانتین در آخرین مسابقه خود پیروز شدند.

ناکامی شنا، شیرجه و واترپلو ایران در بازی های آسیایی

تیم ملی واترپلوی ایران با شکست مقابل قزاقستان از کسب مدال برنز بازی های آسیایی هانگژو، بازماند؛ تیم ملی واترپلوی ایران در مرحله رده بندی بازی های آسیایی هانگژو به مصاف قزاقستان رفت و با شکست در ضربات پنالتی از کسب مدال بازماند. تیم ملی واترپلوی ایران در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا موفق شده بود پس از 44 سال مدال برنز به دست بیاورد و تاریخ سازی کند اما در این دوره از موفق نشد از عنوان سومی خود دفاع کند و در کسب مدال ناکام ماند.  

تیم ملی واترپلو ایران در گام نخست مقابل کره جنوبی به پیروزی قاطع دست یافت و در دومین دیدار تایلند را گلباران کرد. ملی پوشان ایران در دیدار سوم خود مقابل چین شکست خوردند و در آخرین دیدار مرحله گروهی سنگاپور را شکست دادند تا در مرحله نیمه نهایی به مصاف ژاپن بروند اما در مقابل این تیم نتیجه را واگذار کردند و از صعود به فینال بازماندند.   

ورزش های آبی ایران در سال 1402/ از تلخی هانگژو تا شیرینی کلارک

شنا و شیرجه در هانگژو

تیم ملی شنای ایران در بازی های آسیایی هانگژو با چهار نماینده در مسابقات حضور خواهد یافت که در ماده های 50 و 100 متر آزاد، 50 و 100 متر پروانه به آب زدند و همچنین تیم ملی شیرجه ایران تنها با یک شیرجه رو به هانگژو اعزام شد که هیچ یک از این ملی پوشان موفق به کسب مدال نشدند.

پایان لیگ برتر واترپلو با قهرمانی «امیدیه»

سی و سومین لیگ برتر واترپلو ایران در سال 1402 با حضور 7 تیم کار خود را به پایان رساند و تیم های نفت و گاز امیدیه، رعد پدافند، دانشگاه آزاد اسلامی، پالایش نفت آبادان،  نفت و گاز گچساران،  نیروی زمینی ارتش و استخر شهید نوفلاح به ترتیب در رده اول تا هفتم ایستادند و به این ترتیب تیم های نفت و گاز امیدیه و رعد پدافند جواز حضور در رقابت های واترپلو باشگاه های آسیا را کسب کردند.

پایان کار پرندگان آبی در سال 1402

پرونده چهاردهمین دوره رقابت های لیگ برتر شیرجه سال 1402 با برگزاری مرحله دوم بسته شد؛ مرحله دوم و پایانی این مسابقات 30 بهمن و اول اسفند ماه 1402 به میزبانی استخر بین المللی مجموعه ورزشی شهید شیرودی پیگیری و در پایان نفت تهران در جایگاه نخست ایستاد و تیم های مس سونگون و آکادمی آزادی 1 نیز به ترتیب در رده های دوم و سوم قرار گرفتند.

سرنوشت بیستمین دوره لیگ برتر شنا 

بیستمین دوره مسابقات لیگ برتر شنا باشگاه های کشور سال 1402 با قهرمانی تیم شهید هاشمی نژاد مشهد به پایان رسید و تیم های نفت تهران و اریس اصفهان دوم و سوم شدند؛ در پایان این دوره از مسابقات تیم شهید هاشمی نژاد مشهد با 3505 امتیاز عنوان قهرمانی را از آن خود کرد. تیم های نفت تهران و اریس اصفهان نیز به ترتیب با 3479 و 3346 امتیاز در رده های دوم و سوم قرار گرفتند و در دور نهایی لیگ برتر شنا سال 1402، یک رکورد رده های سنی جابجا شد.  همچنین مهرشاد افقری شناگر تیم اریس با بالاترین فینا پوینت (امتیاز شنا) عنوان برترین شناگر این دوره از مسابقات را کسب کرد.

ورزش های آبی ایران در سال 1402/ از تلخی هانگژو تا شیرینی کلارک

مدال خوشرنگ واترپلو ایران در مسابقات رده های سنی فیلیپین

تیم ملی واترپلوی جوانان ایران در دیدار نهایی رقابت های واترپلوی شنا، شیرجه و واترپلوی رده های سنی قهرمانی آسیا که در شهر کلارک فیلیپین برگزار شد، در دیدار مقابل تیم ملی جوانان ژاپن با نتیجه 17 بر 13 شکست خورد و به مدال نقره این دوره از مسابقات دست یافت؛ تیم ملی واترپلو ایران در گروه B این دوره از مسابقات با تیم های قزاقستان، سریلانکا، مالزی و سنگاپور هم گروه بود و توانست بالاتر از قزاقستان به عنوان تیم اول گروه به مرحله نیمه نهایی صعود کند و در مرحله نیمه نهایی به مصاف تیم چین به عنوان تیم دوم گروه A برود و این تیم را نیز از پیش رو بردارد و راهی فینال شود.

پایان کار شیرجه با کسب عنوان بهترین شیرجه رو مسابقات

ملی پوشان شیرجه ایران در یازدهمین دوره رقابت های شنا، شیرجه و واترپلو رده های سنی قهرمانی آسیا-فیلیپین موفق به کسب دو مدال طلا، سه مدال نقره و یک مدال برنز شدند. این دوره از مسابقات هفتم تا نوزدهم اسفندماه سال جاری در شهر کلارک برگزار شد و  سام واژیر، پسر 15 ساله ایرانی به عنوان بهترین شیرجه رو این دوره از مسابقات انتخاب شد.

تیم ملی شیرجه ایران متشکل از پنج شیرجه رو رقابت خود با حریفان را دنبال کرد و سه شیرجه رو موفق به کسب مدال شدند که سام واژیر با کسب سه مدال انفرادی (2 طلا و یک نقره) و دو مدال شیرجه هماهنگ (یک نقره و یک برنز)، خوش درخشید و به عنوان برترین ورزشکار رشته شیرجه این دوره از مسابقات، انتخاب شد.

ورزش های آبی ایران در سال 1402/ از تلخی هانگژو تا شیرینی کلارک

پایان کار شنای ایران در فیلیپین با 12 مدال 

تیم ملی شنای ایران نیز با کسب 12 مدال رنگارنگ به کار خود در یازدهمین دوره مسابقات قهرمانی شنا، شیرجه و واترپلو رده های سنی آسیا، پایان داد؛  ملی پوشان شنای ایران در یازدهمین دوره رقابت های قهرمانی جوانان آسیا فیلیپین خوش درخشیدند و موفق به کسب یک مدال طلا، چهار مدال نقره و هفت مدال برنز شدند و رکورد مدال آوری در این مسابقات را شکستند.  تیم ملی شنا ایران با 14 شناگر راهی این مسابقات شد و علاوه بر کسب مجموع 12 مدال، شناگران ملی پوش کشور توانستند 3 بار رکورد ملی و 11 بار رکورد رده های سنی را جابجا کنند.

پایان خبر ویکی سلامت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ورزش های آبی ایران در سال 1402/ از تلخی هانگژو تا شیرینی کلارک" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ورزش های آبی ایران در سال 1402/ از تلخی هانگژو تا شیرینی کلارک"، کلیک کنید.