پیش بینی جدید کیهان درباره قیمت دلار، طلا و سکه

پیش بینی جدید کیهان درباره قیمت دلار، طلا و سکه

آفتاب نیوز :

بازارساز از صبح دیروز مجددا در بازارهای مختلف ارز ورود کرده است. از سوی دیگر عرضه ارز با کیفیت در سامانه نیما هم افزایش یافت.

کیهان در گزارشی نوشت: نرخ دلار آزاد در کانال های تلگرامی که از دو روز قبل با نرخ سازی سوداگران در روز تعطیل(!) به نزدیک 60 هزار تومان رسیده بود، تا عصر دیروز حدود 1500 تومان کاهش یافت و به عدد 58400 تومان رسید.

پیش بینی می شود با این ورود پرقدرت بازارساز در روزهای آینده، کاهش قیمت ارز روند سریع تری به خود بگیرد.

روز گذشته هم یکی از فعالان حوزه طلا و ارز هشدار داد که پیش بینی می شود قیمت ارز و طلا در کشورمان کاهشی باشد و مردم عادی برای ورود به این بازارها در این ایام احتیاط کنند.

برخی کارشناسان معتقد هستند نوسانات چند روز گذشته ارز به علت این بود که بازارساز به جای هدردادن منابع کشور در حال مطالعه و بررسی دقیق و کارشناسی بر روی بازار بوده است. در این وضعیت عده ای سوداگر به دنبال نرخ سازی برای دلار در هفته گذشته و همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان بودند.

البته حضور بازارساز در نیما هم کماکان پرقدرت ادامه دارد به طوری که مازاد عرضه همچون هفته های اخیر همچنان برقرار است. دیروز شنبه در مجموع معادل 394 میلیون دلار حواله ارزی عرضه شد که از این میزان 289 میلیون دلار معادل 73 آن معاله شد. به این ترتیب در معاملات دیروز 105 میلیون دلار آن معادل 27 درصد کل عرضه حواله های عرضه شده به فروش نرسید.

قیمت سکه کاهشی می شود

اتفاق جدیدی که از امروز رقم می خورد، ورود مستقیم بازارساز به حوزه عرضه سکه است. قرار است امروز حراج سکه در مرکز مبادله ایران انجام شود و بر همین اساس کارشناسان و فعالان بازار پیش بینی کرده اند که افزایش مداخله بازارساز در بازار طلا به عنوان جایگزین دلار، به مهار التهابات قیمتی در این بازارها و سایر بازارهای دارایی کمک خواهد کرد.

در این زمینه «علی اصغر سام زاده»، نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر شیراز درباره عرضه سکه در مرکز مبادله ارز و طلا ایران گفت: هم اکنون سکه در بازار کم است و بانک مرکزی نیز سکه ای در بازار عرضه نمی کند. به همین علت تقاضا در بازار زیاد شده است اما با عرضه سکه در مرکز مبادله ایران تقاضای مردم پاسخ داده می شود به طوری که قیمت ها نیز تغییر پیدا می کند.

سام زاده با اشاره به این موضوع که با عرضه سکه در مرکز مبادله ایران قیمت و حباب سکه کاهشی می شود، تاکید کرد: عرضه در این مرکز به شرط اینکه تداوم داشته باشد می تواند به کاهش قیمت سکه کمک شایانی کند.

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر شیراز گفت: سکه تمام طرح جدید از نظر ارزش طلا حدود 28 میلیون تومان است. ولی هم اکنون در بازار حدود 34 میلیون تومان به فروش می رسد. بنابراین دارای حباب است اما با افزایش عرضه سکه از طریق مرکز مبادله ایران حباب سکه کاهشی می شود.

وی در پایان تاکید کرد: عرضه سکه در مرکز مبادله ایران یکی از اقدامات مثبت بانک مرکزی است که در آن تمامی مردم می توانند به تعدادی معین اقدام به خرید سکه کنند.

«نادر بذرافشان»، رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران به تازگی اظهار کرد: افزایش قیمت ها در یک هفته گذشته در حالی اتفاق افتاد که بازار همچنان در رکود تقاضا به سر می برد و اصلا بازار با افزایش تقاضا نیست و این برای خود ما نیز عجیب است.

وی افزود: به روزهای پایانی سال نزدیک می شویم و در آستانه ماه مبارک رمضان هم هستیم. طبق روال سال های گذشته که در این مقطع زمانی با افزایش تقاضا روبه رو بوده ایم اما امسال هنوز این اتفاق نیفتاده و تقاضای خاصی در بازار دیده نمی شود.

«محمد کشتی آرای»، نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران هم به تازگی با ارایه تحلیلی درباره بازار طلا گفته است: با توجه به روزهای پایانی سال، داد و ستدها همچنین کنترل و مدیریت بانک مرکزی، باعث شده است که این نوسانات به صورت کمی صورت گیرد تا بازار دچار شوک قیمتی نشود یا با قیمت های نامتناسب با شرایط اقتصادی روبه رو نشویم.

گفتنی است طبق اطلاعیه جدید بانک مرکزی، از امروز یکشنبه 13 اسفند، عرضه طلا بانک مرکزی انجام و همه اشخاص حقیقی و حقوقی که مایل به خرید سکه هستند می توانند در این حراج شرکت نموده و سکه خریداری کنند. همچنین اعلام شده که سکه های امامی ضرب سال 1386 عرضه خواهد شد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیش بینی جدید کیهان درباره قیمت دلار، طلا و سکه" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیش بینی جدید کیهان درباره قیمت دلار، طلا و سکه"، کلیک کنید.