چرا در گرما دچار میگرن می شویم؟

چرا در گرما دچار میگرن می شویم؟

آفتاب نیوز :

در تحقیقات قبلی این مساله اثبات شده بود که گرما در بروز سردردهای میگرنی نقش دارد. حال در یک پژوهش تازه مشخص شده افزایش دما با افزایش احتمال ابتلا به میگرن مرتبط است.

نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد که به ازای هر 12 درجه سانتیگراد افزایش دما، احتمال بروز میگرن 6 درصد افزایش پیدا می کند. نکته ای که دکتر عبدالعلی بانکی، متخصص مغز و اعصاب هم آن را تایید اما چند نکته در این باره مطرح می کند.

بانکی در توضیح بیشتر درباره ارتباط سردردهای میگرنی با گرما بیان کرد: افراد یا سردرد تنشی یا سردرد میگرنی دارند، اول باید نوع سردرد مشخص شود. اگر سردرد میگرنی باشد، گرما می تواند تشدید کننده یا شروع کننده آن باشد. اگر در گرما افراد از عینک آفتابی استفاده کنند که چشمانشان آفتاب نخورند و مدتی کمی در گرما بمانند، این وضعیت چندان اثری در ایجاد سردردهای میگرنی نخواهد داشت. اما حضور فرد به مدت طولانی در گرمای با درجه بالا می تواند هم ایجاد کننده وهم تشدید کننده سردرد میگرنی باشد.

این متخصص درباره عوامل ایجاد سردردهای میگرنی عنوان کرد: نور آفتاب و صدای زیاد و چراغ های خیلی رنگی و پرنور می توانند در ایجاد سردردهای میگرنی دخیل باشند.

بانکی درباره نتایج پژوهشی جدید که نشان می دهد با هر 12 درجه سانتیگراد بالا رفتن دما احتمال بروز میگرن 6درصد افزایش پیدا می کند، گفت: این مساله که با افزایش هر 12 درجه سانتیگراد احتمال بروز میگرن هم بالاتر می رود، اثبات نشده، دمای بالای 40 درجه برای همه انسان ها ضرر دارد و باعث کم آبی بدن و گرمازدگی می شود. در افرادی که احتمال بروز میگرن در آن ها بالاتر است نیز باعث ایجاد سردرد می شود. اما این مهم است که مبنای این 12 درجه افزایش از چه درجه ای است که می تواند در بروز میگرن نقش داشته باشد. این ها در واقع نتایج تحقیقات اولیه است، اما به نظر می رسد در دمای بالای 40 درجه که بدن بی آب یا کم آب می شود عروق حساس شده و سردرد میگرنی شروع می شود. چرا که میگرن نوعی اختلال در عروق خونی و عصبی است.

او درباره میگرن توضیح داد: نام دیگر بیماری میگرن سردرد عروقی است. میگرن سردردی است که می تواند باعث درد شدید ضربان دار یا حالتی نبض دار شود و معمولا در یک طرف سر احساس می شود. این سردردها اغلب با حالت تهوع، استفراغ و حساسیت شدید به نور و صدا همراه است. دلایل بروز میگرن ترکیبی از عوامل محیطی و ژنتیکی است. حدود دو سوم افراد مبتلا به این بیماری، سردردها را از خانواده به ارث می برند. نوسان سطح هورمون نیز می تواند در بروز آن نقش داشته باشد. میزان ابتلا به میگرن در میان زنان حدود دو تا سه برابر بیشتر از مردان است. و 13 درصد مردها و تقریبا 17 درصد زن ها در ایران دچار میگرن هستند.

بانکی با بیان این که چندین شیوه برای درمان میگرن وجود دارد گفت: اصلی ترین و بهترین راه درمان و پیشگیری از میگرن تغییر سبک زندگی است. البته برای درمان میگرن داروهای مناسبی نیز وجود دارد، شامل داروهای تسکین دهنده درد به طور کلی از خانواده داروهای ضد التهاب غیر استروییدی و داروهای پروفیلاکتیک برای کاهش تعداد و شدت حملات است. تغییر سبک زندگی نیز به عنوان مهم ترین راه درمان غیر دارویی میگرن شامل رعایت رژیم غذایی مناسب، استراحت کافی و کاهش استرس است. در صورت نیاز ممکن است از درمان های جانبی نظیر تراپی فیزیکال و روان درمانگری نظیر تکنیک های تنفس عمیق و مدیریت استرس بهره نیز بهره گرفته شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چرا در گرما دچار میگرن می شویم؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چرا در گرما دچار میگرن می شویم؟"، کلیک کنید.