چه مدت طول می کشد تا سیگار را به طور کامل ترک کنیم؟

چه مدت طول می کشد تا سیگار را به طور کامل ترک کنیم؟

آفتاب نیوز :

دکتر محمد طباطبایی درباره وضعیت بازگشت به سلامت پس از ترک دخانیات، توضیح داد: «سیگاری» به کسی گفته می شود که در طول عمر خود حداقل 100 نخ سیگار (یا معادل آن از هر نوع ماده دخانی) مصرف کرده باشد و اکنون نیز به هر ترتیبی خواه به شکل هر روز یا گهگاه به این عادت خود ادامه دهد. پس از توقف مصرف مواد دخانی و قطع رسیدن نیکوتین به بدن، تغییراتی در بدن و ذهن فرد مصرف کننده ایجاد می شود که به آن “سندرم ترک نیکوتین” می گویند.

وی افزود: “سندرم ترک نیکوتین” طی 90 تا 120 دقیقه پس از خاموش کردن آخرین سیگار شروع می شود و طی 24 ساعت پس از ترک به حداکثر خود می رسد. این علایم تا چند هفته و در مواردی تا چند ماه ادامه پیدا می کند. اصلی ترین علامت، هوس شدید سیگار است که با تنش و بیقراری همراه است.

او تاکید کرد: عموما فرد سیگاری احساس خستگی، عصبانیت، بی قراری، اضطراب، اشکال در تمرکز و خواب آلودگی می کند، اگرچه به سختی به خواب می رود. کاهش ضربان قلب و فشار خون، کاهش عملکرد حرکتی، افزایش انقباضات عضلانی و ریتم آهسته EEG نیز رخ می دهد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه افزایش اشتها و وزن در اکثر سیگاری ها پس از ترک سیگار رخ می دهد، بیان کرد: همزمان با خروج نیکوتین از بدن فرد سیگاری، تا مدتی ممکن است این فرد احساس بد حالی داشته باشد. این احساس نشانه تلاش بدن در جهت بهبود خود است. این فرآیند ترمیم به سرعت شروع شده و تا مدتی ادامه می یابد. آنچه که مهم است این است که تمامی این علایم موقتی اند.

وی با تاکید بر اینکه رهایی و سم زدایی نیکوتین از بدن روندی طولانی و سخت است، گفت: فرد در این راه باید اراده بالایی داشته باشد؛ چراکه ترک مصرف سیگار با کاهش دوپامین در مغز همراه است که احساس افسردگی، کلافگی و حتی افکار منفی در پی دارد.

طباطبایی با اشاره به اینکه ترک سیگار 21 روز یا سه هفته کامل طول می کشد، افزود: در واقع سم زدایی بدن از نیکوتین بر اساس تحقیقات 21 روز زمان نیاز دارد. سه روز ابتدایی ترک بسیار سخت بوده و فرد بالاترین علایم و نشانه های خماری را دارد.

او درخاتمه تاکید کرد: از جمله این نشانه ها می توان به وسوسه شدید برای مصرف دوباره سیگار حتی با بوییدن دود آن، عرق کردن دست و پا، سوزش کف دست و پا، تعریق بیش از حد، تهوع و سرگیجه، بیحالی و پرخوابی، سرفه و گلودرد، عدم تمرکز، بی خوابی، اضطراب، افسردگی، تحریک پذیری، خلق و خوی بد، افزایش وزن، کلافگی و بی حوصلگی، مشکلات گوارشی مانند یبوست و خارش بدن اشاره کرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چه مدت طول می کشد تا سیگار را به طور کامل ترک کنیم؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چه مدت طول می کشد تا سیگار را به طور کامل ترک کنیم؟"، کلیک کنید.