کدام ماهی ها خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهند؟

کدام ماهی ها خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهند؟

ویکی سلامت/خراسان رضوی مصرف ماهی های کوچک خطر مرگ ومیر ناشی از سرطان را کاهش می دهند.

به نقل از هلث، نتایج تحقیق اخیر نشان داد که گنجاندن ماهی های کوچک در رژیم غذایی خطر مرگ ناشی از همه علل را کاهش می دهد.

گروهی از محققان ژاپنی فواید بالقوه افزایش زندگی را با خوردن ماهی های کوچک که به طور کامل مصرف می شوند، به ویژه در میان زنان کشف کردند.

نتایچ پژوهش های قبلی اثر محافظتی مصرف ماهی بر پیامدهای سلامتی، ازجمله خطرات مرگ ومیر را نشان دادند با این حال، تحقیقات کمی بر روی تاثیر مصرف ماهی های کوچک به طور خاص و پیامدهای سلامتی آن تمرکز کرده اند.

پژوهشگران عادات غذایی 80هزار و 802 شرکت کننده در ژاپن را ارزیابی کرد که از این تعداد 34هزار و 555 شرکت کننده مرد و 46هزار و 247 زن بودند. تمامی شرکت کنندگان بین 35 تا 69 سال سن داشتند.

پژوهشگران با استفاده از پرسشنامه بسامد مصرف خوراک در شروع پژوهش، فراوانی مصرف ماهی های کوچک در میان شرکت کنندگان را تخمین زدند، سپس این افراد به طور متوسط 9 سال پیگیری شدند. در این مدت 2482 مورد مرگ ومیر رخ داد که 60 درصد آنها مربوط به سرطان بود.

محققان متوجه شدند، در میان زنانی که به طور معمول ماهی های کوچک مصرف می کردند، کاهش قابل توجهی در مرگ ومیر ناشی از سرطان و همه علل وجود داشت. این رابطه حتی پس از تعدیل سایر عوامل موثر بر مرگ ومیر از جمله سن شرکت کنندگان، عادات استعمال سیگار و مصرف الکل، شاخص توده بدنی و دریافت مواد مغذی و غذاها ادامه داشت.

زنانی که یک تا سه بار در ماه، یک تا 2 بار در هفته، یا سه بار یا بیشتر در هفته ماهی کوچک مصرف کردند، 0.68، 0.72، و 0.69 برابر خطر مرگ ومیر ناشی از همه علل و 0.72، 0.71 و 0.64 خطر مرگ ومیر ناشی از سرطان را در مقایسه با افرادی که به ندرت ماهی های کوچک مصرف کرده بودند، کاهش دادند.

الگوی مشابهی در بین مردان مشاهده شد، اگرچه پیامدها فاقد اهمیت آماری بودند. این پژوهش دلیل مزایای متفاوت مشاهده شده بین مردان و زنان را بررسی نکرد، با این حال، عوامل بالقوه مانند تفاوت در تعداد شرکت کنندگان و عدم اندازه گیری اندازه سهم برای ماهی های کوچک مصرف شده می تواند به این اختلاف کمک کند.

مصرف ماهی های کوچک برای همه آسان است و می توان آن ها را به طور کامل از جمله سر، استخوان ها و اندام ها مصرف کرد. مواد مغذی و مواد فعال فیزیولوژیکی منحصر به ماهی های کوچک می توانند به حفظ سلامتی کمک کنند.

دکتر کاساهارا توضیح داد که ماهی و کاهش خطر مرگ ومیر در زنان بر اهمیت این غذاهای غنی از مواد مغذی در رژیم غذایی افراد تاکید می کند.

نتایج این تحقیق در نشریه Public Health Nutrition  منتشر شده است.

پایان خبر ویکی سلامت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کدام ماهی ها خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهند؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کدام ماهی ها خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهند؟"، کلیک کنید.