کربلا صحنه‌ی تبلور ایمان و وفاداری است

کربلا صحنه‌ی تبلور ایمان و وفاداری است

ویکی سلامت/لرستان سرپرست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی لرستان گفت: کربلا صحنه‌ی تبلور ایمان، بصیرت، صبر و وفاداری است

حجت‌الاسلام احمدرضا غلامی امروز، ۱۷ تیرماه در حاشیه مراسم عزاداری ماه محرم که در کانون اصلاح و تربیت خرم‌آباد برگزار شد، در گفت‌وگو با ویکی سلامت با تسلیت به‌مناسبت ماه محرم و ایام شهادت امام حسین(ع) و یاران باوفایش، توجه به آرمان‌ها و عبرت‌های عاشورا را نیاز اصلی کشور دانست و ادامه داد: عزاداری‌هایی که به‌مناسبت ماه محرم در قالب دسته‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی برگزار می‌شود باید اشاعه‌دهنده فرهنگ شیعی باشند.

وی افزود: از جمله علل شکل‌دهنده حادثه کربلا و انتخاب این راه توسط امام حسین(ع) می‌توان به مواردی از جمله به فراموشی سپردن وصایای پیامبر(ص)، رها کردن امر به معروف و نهی از منکر و بی‌توجهی به این فرایض واجب الهی، افول غیرت دینی مردم اشاره کرد.

سرپرست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی لرستان ادامه داد: از جمله برنامه‌های امام حسین(ع) اقامه نماز در ظهر عاشورا بود و زمانی‌ که یکی از افراد برای برپایی نماز به ایشان یادآوری کردند، می‌فرماید: خدا شما را از اقامه‌کنندگان نماز قرار بدهد که به نماز یادآوری کرده‌اید.

غلامی با بیان اینکه به‌طور کلی بهترین برداشت از کربلا این است که کربلا یک حادثه نیست و یک فرهنگ است، اظهار کرد: از حرکت کاروان امام حسین(ع) از ابتدا تا پایان، فرهنگ‌ها و درس‌های مختلف و آموزنده را می‌توانیم بگیریم.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه امام حسین(ع) با شهادت خود همه برنامه‌های اعتقادی و دینی را جامه عمل پوشاند، ادامه داد: ایام ماه محرم بهترین فرصت برای تبیین نهضت و قیام امام حسین(ع) است و این فلسفه باید برای جوانان بیان شود تا هر چه بهتر از پیام‌های عاشورا استفاده شود. 

وی با تأکید بر الگوگیری جوانان از سیره و مکتب حسینی، گفت: جوانان شهید کربلا بهترین الگو برای تربیت و اصلاح سبک زندگی هستند و هر جوان ایرانی با مطالعه سبک زندگی ۱۸ جوان شهید دشت کربلا می‌تواند وفاداری و ایمان آنها را سرلوحه زندگی خود قرار دهد.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه مداحان در رساندن پیام مهم عاشورا، تقویت روحیه دینی، بیان رشادت‌ها و شجاعت امام حسین(ع) و یارانش نقش مهمی دارند و نباید در اشعار و مداحی‌ها خرافه‌گویی شود، اظهار کرد: متأسفانه ‌برخی از سندهای نامعتبر استفاده کرده و اقدام به مداحی می‌کنند و این در حالی‌ است که دشمنان در تلاش هستند تا از تأثیرگذاری جلسات عزاداری بکاهند و این مجالس را آغشته به انحرافات کنند.

غلامی با بیان اینکه آگاهی بخشیدن به جامعه و ارتقای سطح بصیرتی باید از اهداف مداحان در مراسم عزای امام حسین(ع) باشد، ادامه داد: احیای امر به معروف و نهی از منکر مهم‌ترین هدف امام حسین(ع) در واقعه عاشورا است، بنابراین ایام محرم فرصتی است تا اهداف عاشورا بیان شود و باید در مراسم‌ مختلف عزاداری در این ایام از ورود خرافه‌گویی جلوگیری کرد. 

وی با اشاره به اینکه پیامبر اکرم(ص) از امام حسین(ع) به‌عنوان چراغ هدایت و کشتی نجات نام برده و فرموده است: «اِنَّ الْحُسین مِصباحُ الْهُدی وَ سَفینَهُ الْنِّجاه»، اظهار کرد: این حدیث نبوی مشخص می‌کند که اباعبدالله الحسین(ع) نور و مشعل هدایت انسان‌ها است و از طرفی می‌بینیم که در جوامع مختلف و جامعه، بحث خانواده بسیار مهم است و می‌طلبد که خانواده را در بستری مناسب مدیریت و نظارت کنیم که بدون شک بهترین منبع قیام و سیره اباعبدالله است تا فرزندان خود را در این مسیر قرار دهیم.

پایان خبر ویکی سلامت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کربلا صحنه‌ی تبلور ایمان و وفاداری است" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کربلا صحنه‌ی تبلور ایمان و وفاداری است"، کلیک کنید.