منبع دوم داروی فاکتور8 کشور با تولید یک شرکت دانش بنیان

در ویکی سلامت بخوانید؛

منبع دوم داروی فاکتور8 کشور با تولید یک شرکت دانش بنیان

مشاور مدیرعامل کانون هموفیلی کشور گفت: به تازگی یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید دارو فاکتور8 بانام (کوآگیت) برای بیماران هموفیلی شده است و به عنوان منبع دوم تولید داروی فاکتور8 در داخل کشور بخشی از مشکلات کمبود دارو را در داخل کشور مرتفع کرده است.

 گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری ویکی سلامت -امید زحمتکش؛ روز گذشته معاون برنامه ریزی اداره کل داروی سازمان غذا و دارو، از ورود یک شرکت دانش بنیان دیگر به حوزه تولید فاکتور8 و رفع انحصار تامین این دارو و همچنین نزدیک شدن به خودکفایی در تولید خبر داد.

در این رابطه احمد قویدل، مشاور مدیرعامل کانون هموفیلی کشور در گفت وگو با خبرنگار گروه سلامت خبرگزاری علم  فناوری ویکی سلامت، گفت: سال گذشته بدترین شرایط در دسترسی به دارو توسط بیماران هموفیلی به خصوص بیماران نیازمند فاکتور8 بود، چراکه واردات این دارو ممنوع شد و تنها تولیدکننده داخلی داروی فاکتور 8 به دلیل عدم تامین به موقع ارز و مشکلات داخلی شرکت نتوانست نیاز بیماران را تولید کند، و بیماران هموفیلی بیش از 9 ماه درگیر مشکلات جدی کمبود دارو بودند.

وی افزود: نسل جدید کودکانی که با روش تزریق دارو قبل از خونریزی برای سالم ماندن مفاصل بیمار در حال درمان بودند، باوجود کمبود های سال گذشته تمام زحمات آنها از بین رفت و دچار انواع عوارض این بیماری شدند.

انحصار برای یک شرکت عامل کمبود شد

قویدل علت تمامی این مشکلات را انحصار داروی بیماران هموفیلی برای یک شرکت دانست و ادامه داد: انحصار دارو بسیار ریسک بالایی دارد و می تواند امنیت دارویی کشور را تهدید و سلامت بیماران را به خطر بیندازد.

 وی افزود:  به تازگی یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید دارو فاکتور8 بانام (کوآگیت) برای بیماران هموفیلی شده است و به عنوان منبع دوم تولید داروی فاکتور8 در داخل کشور بخشی از مشکلات کمبود دارو را در داخل کشور مرتفع کرده است.

قویدل گفت: سازمان غذا و دارو برای تامین داروی فاکتور8 قول واردات 10 الی 15 درصد از نیاز بیماران را داده است تا در صورت نیاز کشور با مشکل حاد دارویی مواجه نشود.

وی ادامه داد: تولید دارو توسط این شرکت دانش بنیان و واردات فاکتور8 امکان مقایسه اثرگذاری و پیشرفت و ارتقا کیفیت حاصل و همچنین منبعی برای شرایط کمبود در کشور حاصل شود تا شرایط دارویی به ثبات لازم برسد.

داروی موثر اما بدون بیمه

قویدل گفت: حدود 10 سال است دارویی نوین برای بیماران هموفیلی تولیدشده است که 2 سال پیش مقداری از آن برای تست اثربخشی وارد کشور شد که نتایج آن هم ازنظر اثرگذاری برای بیمار و هم صرفه اقتصادی برای دولت بسیار مطلوب بود.

مشاور مدیرعامل  کانون هموفیلی کشور بابیان اینکه تنها برای صد نفر از بیماران هموفیلی این دارو وارد کشور شده است، گفت: یکی از درخواست های بیماران هموفیلی تحت پوشش بیمه قرار گرفتن این دارو است.

وی افزود: حداقل میزان دارو برای زنده ماندن بیماران هموفیلی عدد 1 است و طبق ادعای وزارت بهداشت در حال حاضر میزان دسترسی بیماران هموفیلی کشور 3.2 است ولی، چون این عدد ثابت نیست و کمبود های مقطعی به وجود می آید سلامت بیماران به درستی حفظ نمی شود و اصطلاحاً دسترسی به دارو در کشور دایمی نیست.

فاکتور8 خارجی، مطمین تر است

قویدل در خصوص تفاوت داروی فاکتور8 خارجی و نمونه های ایرانی آن گفت: اصلی ترین تفاوت نمونه داخلی و خارجی این دارو در کنترل کیفیت آن است چراکه دارو های خارجی دارای تاییدیه بین المللی هستند و، چون مسیر دریافت این تاییدیه ها بسیار دشوار و هزینه بر است شرکت های داخلی از آن صرف نظر می کنند. همچنین به دلیل آزمایش های جدی برای دریافت این تاییدیه ها اطمینان بیشتری نسبت به نمونه های خارجی داروی فاکتور8 وجود دارد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "منبع دوم داروی فاکتور8 کشور با تولید یک شرکت دانش بنیان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "منبع دوم داروی فاکتور8 کشور با تولید یک شرکت دانش بنیان"، کلیک کنید.